HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org Suriye Halk Cephesi: ‘Yaşasın Halep Zaferi’

Suriye devletinin verdiği mücadele sonucu 2012 yılından bu yana batılı ülkelerinin desteğiyle gerici yobazların eline geçen Halep’in kurtarılmasına ilişkin Suriye Halk Cephesi 18 Aralık günü yazılı açıklama yaptı.

Suriye Halk Cephesi Halep’te verilen mücadele sonucu elde edilen zafere ilişkin “Suriye Devleti’nin ve Halkının Halep Zaferini Kutluyoruz” başlığı ile yazılı açıklama yaptı.

“Direnen Suriye Halkının Yanındayız” diyen Suriye Halk Cephesi’nin açıklamasının tam metni şöyle; “Emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı 6 yıldır direnen Suriye Devleti yeni bir zaferle ülke topraklarının hiçbir karışını katillere bırakmayacağını göstermiş oldu. Bahsettiğimiz zafer Halep zaferidir. Halep 5 yıldır emperyalist ülkelerin ve işbirlikçileri olan Suudi Arabistan, Katar, Türkiye, Ürdün gibi ülkelerin desteklediği katillerin ( İŞİD, El Nusra şimdi adı Ahraru Şam, Özgür Suriye Ordusu vb.) saldırılarıyla 2012 yılında bir kısmı olan Doğu Halep’i ele geçirmişti.

Batı Halep Suriye Devletinde kalmıştı.  Doğu Halep’in ele geçirilmesiyle birlikte orada bulunan tüm sanayi araç ve fabrikalar işbirlikçiler tarafından Türkiye kaçırılıp satılmıştı.  Suriye Devletinin finans ve ticaret merkezi olan Halep’in işbirlikçiler tarafından ele geçirilmek istenmesinin bir amacı da Suriye Devleti’ni ekonomik olarak çökertmekti.
Halep’in işbirlikçiler için stratejik ve en önemli yanı da Türkiye’ye sadece 60km uzaklıkta olmasıydı.  Suriye’de savaşın başlangıcından beri işbirlikçilere en büyük desteği yapan Erdoğan ve onun partisi AKP’dir. 

Suriye ile 900 km’ye yakın sınırı olan Türkiye, emperyalizmin işbirlikçisi olan Erdoğan bu sınırı işbirlikçilerin yolgeçen hanına çevirdi. Emperyalizmin ve işbirlikçilerinin bu katillere askeri ve finansman yardımın en çok yapıldığı yerlerden biri Halep’ti.

Suriye Devleti de bu bilinçle hareket edip işbirlikçilerin lojistik destek aldığı en önemli güzergâh olan Castillo yolunu 11 Temmuz 2016 yılında ele geçirerek Doğu Halep’i tamamen kuşattı.  Ve kuşatmayı yavaş yavaş daraltmaya çalıştı. Tabiî ki işbirlikçilerin bu kuşatmayı yarması için birebir mücadele eden ve destekleyen Erdoğan ve hükümetidir. Açıktan olmasa da tüm istihbarat şeflerini, devreye sokan Erdoğan, işbirlikçilerin bu kuşatmayı yarması için yardımcı oldu. Ama buna rağmen başarılı olamadı. Suriye Devleti askerinin, Rusya, İran ve Hizbullah’ın yardımıyla Halep işbirlikçilerden büyük oranda temizlendi. 14 Aralık’ta çok küçük bir bölgede kalan ve kuşatılan işbirlikçiler teslim olmak zorunda kaldı. Ve orada bulunan işbirlikçiler arasında anlaşma yapılarak kaldıkları bölge boşaltıldıktan sonra işbirlikçiler İdlib’e gönderildi.

Suriye Devleti’nin zaferinin hazımsızlığıyla Türkiye’deki işbirlikçi basın başta olmak üzere Avrupa basını da dezenjormasyon haberlerine başladı.  “Halep kan ağlıyor”, “Halep’te siviller öldürülüyor” haberleriyle Suriye devletinin zaferini itibarsızlaştırmaya çalıştılar.  5 yıldır işbirlikçilerin sivillere karşı yaptığı katliamları görmezlikten gelen basın bu yenilginin hazımsızlığıyla sivil ölümleri hatırlamış oldu.

Bu yalan haberlerle ilgili Başbakan Yardımcısı Dışişleri Ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim şöyle bir açıklama yaptı:  “…Suriye ve halkına karşı terörü destekleyen devletlerin Halep’te Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesi, Nurettin Zenki Hareketi, Ahrar el Şam İslami Hareketi ve daha başka isimler altındaki terör çetelerini kurtarma çabaları çerçevesinde Halep’te Suriye ordusunun başarıları karşısında kudurmuş bir propaganda hamlesi başlattılar.  Batılılar sahte iddialar ve çarpıtılmış bilgiler üzerine yürüttükleri bu hamle esef vericidir. Fakat Suriye’nin ordu, halk ve devlet olarak güzelim vatanın istisnasız her karış toprağını terörden kurtarma azim ve kararlılığından hiçbir şey caydıramayacaktır.” dedi.

Suriye’de teröre destekleriyle bilinen bir dizi devlet yetkililerinin Halep Kentinin %2’sinden az bir alanda arta kalan terör çetelerini kurtarma endişesiyle bir gece boyunca uyuyamadıklarına dikkat çeken Muallim; BMGK’nin (Birleşmiş Milletler Genel Kurulu) Halep konusunda düzenlediği oturumu tam anlamıyla yalan dolan festivali olarak nitelendirdi. Siyonist İsrail başbakanı ve Vahhabi Suudi Arabistan rejimlerinin Halep ahalisi için endişeli olduklarını iddia etmeleri ve BMGK’den bu konuda acil müdahale talep etmelerinin ironiliğin alası olduğunu belirten Muallim; Suriye ve halkına yönelik savaşı yürüten ve provoke edenlerin Suriye halkına özen gösterdiği iddialarının nifakın alası olduğunu kaydetti.

İşbirlikçiler Halep’in zaferini gölgelemek için Halep’te operasyonlar sürerken Suriye’nin bir kenti olan Tedmur’a saldırdılar. Bu konuyla ilgili Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar  El Esad şu şekilde bir açıklama yaptı: “Suriye ordusunu Halep’teki ilerleyişine cevap veriyorlar.
Halep’teki zaferi önemsiz kılmaya çalışıyorlar. Orduyu Tedmur’a yöneltip Halep’ten uzaklaştırmaya çalışıyorlar ama tabi ki işe yaramadı. Tedmur’u daha önce kurtardığımız gibi şimdi de kurtaracağız. Fakat şu an önceliğimiz Halep’tir” dedi.

Halep’in kazanılması Suriye zaferinin önemli bir aşamasına geldiğinin göstergesidir.
Başından bari bizler emperyalizme karşı direnen bir halkı, bir ülkeyi hiçbir gücün yenemeyeceğini söylemiştik. Halep zaferi bunun göstergesidir. Suriye Devleti’nin Halep zaferini kutluyoruz. İşbirlikçilere karşı direnen halkların yanında yer almaya devam edeceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz.

Direnen Suriye Halkının Yanındayız
Kahrolsun Emperyalizm ve İşbirlikçileri
Yaşasın Halep Zaferi”

Dogan Presse AgenceEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.