HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

İstanbul’da Bombalı Saldırı 15 Ölü ve 70 Yaralı…

Beşiktaş'ta Vodafone Arena stadının yanındaki Çevik Kuvvet ekiplerine yönelik  meydana gelen bombalı saldırıda şuana kadar 15 kişinin yaşamını yitirdiği ve 70 kişinin ise yaralandığı öğrenildi. Hükümet yetkilileri saldırıya ilişkin çelişkili açıklamalar yaparken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırıda ölü ve yaralıların olduğunu duyurdu. Saldırının hemen ardından yayın yasağı geldi.

Beşiktaş'ta Vodafone Arena stadının yanında meydana gelen patlamanın sesi kentin bir çok ilçesinden duyuldu. Al jazeere kanalı ise saldırıya ilişkin yayınladığı haberde 15 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Saldırının Çevik Kuvvet otobüsüne yönelik bir aracın patlatılması sonucu onlarca kişinin 15 kişi yaşamını yitirirken, 70 kişinin ise yaralandığı öğrenildi. Yaşanan patlamanın ardından, olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. Yaşanan patlamanın sesiyle stadın çevresinde görevli polisler panik anlar yaşayarak, havaya ateş açtığı öğrenildi.  Bombalı aracın infilak etmesinin ardından, TOMA ile su sıkılarak söndürüldüğü görüldü. Olayın ardından 20 kişinin yaralandığı belirtilirken, Beşiktaş'ta Vodafone Arena stadının etrafından onlarca ambulansın bekletilmesinin görüntüleri ile hükümet yetkililerin bir birleriyle çelişen yaralı sayının yirminin üzerinde olduğu görülmekte. Çok sayıda sağlık ekibinin stadın etrafında bekletilmesi ve yaralıların çevre hastanelere kaldırılması ile hükümetin hemen saldırıya ilişkin yayın yasağının getirilmesi olayın boyutunun ne kadar da büyük olduğunu göstermektedir. Saldırıya ilişkin gerçek bilgiler verilmek yerine hemen yayın yasağı getirildi. Saldırının ardından İçişleri bakanı Süleyman Soylu çelişkili açıklamalar yaparken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yaptığı açıklamada, saldırının ardından yarılıların ve ölülerin olduğunu doğruladı.

Çevikkuvet polisine yönelik saldırının ardından yaralan güvenlik güçlerinin bazılarının Okmeydanı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildiği bildirildi. Olay yerinde bir helikopter ise havada uçuş yaptığı görüldü.

Saldırının ardından halkın haber alma ve yaşanan olaya bilgi alma hakkı RTÜK'ten getirilen yayın yasağı ile kısıtlandı. Yayın yasağına ilişkin RTÜK'ten yapılan açıklamada şöyle denildi, “İstanbul'da meydana gelen patlamayla ilgili olarak Başbakanlığın 10.12.2016 tarih ve 04181 sayılı yazısı ile geçici yayın yasağı getirilmiştir. İstanbul’daki patlamaya ilişkin Başbakanlığın yayın yasağı kararı 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 7. maddesinde milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının kuvvetle muhtemel olduğu durumlarda geçici yayın yasağı getirilebileceği öngörülmektedir.

Anılan hüküm çerçevesinde 10.12. 2016 tarihinde İstanbul’da meydana gelen patlamayla ilgili olarak Başbakanlığın 10.12.2016 tarih ve 04181 sayılı yazısı ile geçici yayın yasağı getirilmiştir.

Yayın yasağı medya hizmet sağlayıcıların anılan patlamaya ilişkin olarak yapılacak yayınlarda 6112 sayılı Kanun’da ve diğer kanunlarda sayılan yayın ilkelerine uyulmaları, toplumda korku, panik ve kargaşa oluşturabilecek, terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlardan kaçınmalarını ve bu çerçevede;

-Patlamaya ilişkin olarak, patlama anı, patlama sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa patlama sonucu yaralanan veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara,

-Olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için, resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlara, ayınlarında Resmi açıklamalar dışında bir açıklamaya kesinlikle yer vermemelerini içermektedir.

Tüm medya hizmet sağlayıcıların dikkatine sunulur”

AMERİKAN ELÇİLİĞİ’NDEN SALDIRIYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Beşiktaş'ta Vodafone Arena stadının yanında yaşanan bombalı saldırının ardından Amerikan Elçiliği’nin sosyal medya hesabından bir mesaj yayınlandı. Mesajda şua ifadelere yer verildi; “Kalplerimiz ve dualarımız bu gece İstanbul halkıyla birlikte. Bu geceki korkak saldırıyı kınıyor, teröre karşı yanında yer aldığımız Türk halkının cesaretine saygı duyuyoruz.”

Hükümet ve hükümet yetkilileri yaşanan saldırının ardından yaptıkları çelişkili açıklama ve burjuva basının yaptığı yanlı yayın ile halkın gerçekleri öğrenme hakkını gasp ettiği görülmektedir. Hükümet saldırının ardından neden ölü ve yaralılar hakkında çelişkili açıklamalar yaparken, ayrıntılı bilgi vermeketedir?

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.