HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Halkın Hukuk Bürosu: Musa AŞOĞLU nerede? Açıklansın!

Halkın Hukuk Bürosu 4 Aralık günü yazılı açıklama yaparak, 2 Aralık gecesi Almanya’nın Hamburg kentinde gözaltına alınan müvekkillerinin hayatından endişe duyduklarını ve Alman devletinin Musa Aşoğlu’nun akıbeti hakkında bilgi vermesi gerektiğini belirtti.

Halkın Hukuk Bürosu, Almanya’da gözaltına alınan müvekkilleri Musa Aşoğlu’ndan haber alamadıklarını belirtti. Alman devletinin Musa Aşoğlu’nun nerede olduğunu açıklaması gerektiğini vurgulayan Halkın Hukuk Bürosu, yaptıkları başvurulara rağmen bilgi alamadıklarını bildirdi.

Halkın Hukuk Bürosu, “Alman Devletine Soruyoruz; Musa Aşoğlu Nerede?” diye sorduğu açıklamanın tam metni şöyle;

“Müvekkilimiz Musa AŞOĞLU, 2 Aralık 2016 günü saat 10.30 sıralarında Almanya’da kaldığı eve baskın düzenlenerek gözaltına alınmıştır. Müvekkilin yanındaki kişinin karakoldan serbest bırakılması sonrası, müvekkilimiz Musa AŞOĞLU ile ilgili hiçbir bilgi alınamamıştır. Alman hükümeti tüm başvurulara rağmen neden müvekkilimiz hakkında bilgi vermemektedir?

Müvekkilimiz Musa AŞOĞLU hakkında daha önce de Halkların baş düşmanı Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) başına ödül koyarak aradığını ilan etmişti. Alman hükümeti müvekkilimizi gizlice ABD’ye teslim etmeyi mi planlamaktadır. ? Bu durum derhal açıklanmalıdır.

Müvekkilimizin gözaltına alınması, burjuva basında hemen “DHKP-C’nin üst düzey sorumlusu Almanya’da yakalandı” şeklinde haberleştirilmiştir. Ancak tek bir merkezden servis edildiği anlaşılan söz konusu haberler, müvekkilin Almanya’da yakalandığı şeklindeki bilgi dışında hiçbir gerçeklik içermemektedir. Zira müvekkilimiz hakkında bugüne kadar değil  “DHKP-C’nin üst düzey sorumlusu olmak, örgüt üyesi olmaktan bile verilmiş bir tek ceza, hakkında yöneticilik iddiasıyla açılmış bir tek dava dahi bulunmamaktadır.

Dolayısıyla söz konusu haberler basın etiğine, habercilik ilke ve kurallarına aykırı olduğu gibi müvekkilin masumiyet karinesinden doğan lekelenmeme hakkının da ihlali niteliğindedir. Ancak tüm bunlar şu an için tali durumdadır. Asıl olan müvekkilimizin yaşamı ve vücut bütünlüğüdür. Çünkü insan hakları, özgürlükler söylemlerine karşın katliamda ve işkencede sınır tanımayan, kurulduğu günden beri “kelle avcılığı” yapmayı bir gelenek, sistemli bir politika haline getiren ABD tarafından başına “ödül” konulmuştur. Sağlığına ve hayatına dair bilgi alınamaması müvekkilimizin yaşam ve vücut bütünlüğü haklarına yönelik ağır bir tehlikenin varlığını göstermektedir.

ABD, tüm dünyayı kendi çiftliği zannetmekte, Türkiyeli bir devrimciyi bile “yargılama” yetkisini kendinde görmektedir. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Türkiyeli devrimcilerin başlarına neden milyon dolarlık ödüller koymaktadır? Türkiye’den binlerce kilometre uzakta bir devlet olan ABD’nin ülkemiz topraklarında ne işi vardır? Devrimcilerin “dış güçlerin maşası” olduğu demagojisini sıklıkla kullanan AKP iktidarı, gerçekte kimin dış güçlerin sadece maşası değil, uşağı olduğunu da açıklamalıdır.

Halkların mücadele tarihinin incelenmesiyle görüleceği gibi tüm dünyada kazanılan hak ve özgürlüklerin tek güvencesi meşru direnme hakkıdır. Bu hak, kaynağını tarihsel ve siyasal haklılıktan almaktadır. Şu halde, tüm dünyayı kan gölüne çeviren ABD’nin başına ödül koyduğu müvekkilimizin haklarının gasp edilmesine karşı hepimiz tek vücut olmalı ve sormalıyız;

Musa AŞOĞLU nerede? Açıklansın!

Alman emperyalizmini uyarıyoruz! Müvekkilimizin yaşamını kirli hesaplarınız, emperyalist politikalarınız için pazarlık konusu yapmayın!

Müvekkilimizin başına gelebilecek her türlü olumsuzluktan Alman ve ABD emperyalizmi sorumlu olacaktır!

KAHROLSUN ABD VE AB EMPERYALİZMİ!”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9168 Satış3.9012 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8261 Satış 4.8069

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.