HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Grup Yorum’dan Basın Toplantısına Çağrı

Grup Yorum üyeleri 30 Kasım Çarşamba günü saat 13.00’de İdil Kültür Merkezi’nde son süreçte yaşanan baskınlar, gözaltılar ve grup üyelerinin tutuklanmasına ilişkin düzenleyecekleri basın açıklamasına çağrıda bulundu. Çarşamba günü düzenleyecek basın açıklamasında, İdil Kültür Merkezi’ne yönelik düzenlenen son iki baskında kırılan enstrümanlar sergileneceği bildirildi.

Grup Yorum yaşanan baskınlara, gözaltılara ve tutuklamalara ile ilgili 30 Kasım günü gerçekleşecek basın açıklamasına ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi;

“Türkülere Kelepçe Vurulamaz! Halkın Sanatı Engellenemez! İşkence İnsanlık Suçudur!

Son 1 ay içerisinde İdil Kültür Merkezi iki defa polislerce basıldı. İlk baskında kırılan enstrümanlar, 2 üyemize yapılan işkenceler faşizmin hıncını almasına yetmemiş ki daha bir ay geçmeden tekrar geldiler dayandılar kapımıza. 18 Kasım Cuma günü yapılan baskında 7’si Grup Yorum üyesi, 4’ü de kafemizin tadilatında çalışan işçi dostlarımız olmak üzere 11 kişi işkenceyle gözaltına alınmıştır. Ters kelepçeli bir şekilde merdivenlerden fırlatılarak gözaltı aracına bindirilmişlerdir.

Yoğun işkence yapılarak gözaltına alınan arkadaşlarımızın vücutlarında yaralanmalar olmuştur. Bu baskının üzerine gözaltına alınmayan Grup Yorum üyeleri olarak hemen kültür merkezimize gelip kapımızı açtık ve saat 19.00’da bir basın açıklaması yaptık. Faşizm demokratik haklarımızı tanımadığını kültür merkezimizin önünde bizlere gaz bombalarıyla saldırarak gösterdi. Gözaltına alınan arkadaşlarımız ise 23 Kasım Çarşamba günü çıkarıldıkları mahkemede tutuklandılar.  Şaşırmadık, çünkü ta en baştan bunun Yorum’u hedef alan siyasi bir karar olduğunu biliyorduk, yaklaşık 1-2 yıldır bütün konserlerimiz valilikler tarafından sistematik olarak yasaklanıyor lakin biz bu baskılara rağmen konser hakkımız için direniyor ve konserler verebiliyoruz.

Bugün kimse direnmesin istiyor AKP iktidarı, herkes sussun, yapılan bunca katliamı ve adaletsizliği sineye çeksin istiyor ama böyle bir onursuzluğu kendi sarayında soytarılık yaptığı sanatçılar haricinde bu halkın onurlu ve aydın sanatçılarına kanıksatamaz. Bizler sazımızla, sözümüzle adaletsizliğe, faşizme ve emperyalizme karşı duracağız, bin kere de bassanız bizleri susturamayacaksınız. Devrimci sanatçılık bedeli ne olursa olsun halkın haklı davasının mücadelesini vermektir, taviz vermemektir. Defalarca tutuklandı üyelerimiz, şimdiye dek her seferinde daha da büyüyerek üstesinden geldik bu süreçlerin ve bugün Türkiye’nin en büyük konserlerini veren grup olarak anılır olduk.

Arkadaşlarımızın özgürlüğünü istiyoruz. Neden korkuyorsunuz? Grup Yorum’un sahiplenildiğini görünce, siyasi şube polisleri hemen iktidar yanlısı medyayı kullanarak komplolar kurmuştur, yalan haberler yaptırmıştır. Basın ahlakı diye birşey bilmeyen, tanımayan bu medyalar da hemen kopyala-yapıştır yapmıştır ve ‘önemli bir örgüt toplantısı’ yapıldığı ihbarı üzerine, aralarında ‘tesadüfen’ bazı Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu kişiler alınmıştır gibi yansıtmıştır. Hâlbuki Grup Yorumcular haricinde 4 kişi vardı kültür merkezimizde baskın esnasında, bunlar da tadilat için gelen işçilerdi. Bu işçilerden yine bir tanesi tutuklandı, diğer 3’ü de ev hapsi aldı. Hangi gerekçeyle yargılandıkları ise bir merak konusu.

Bizler ise bir yandan üretimlerimize devam ediyor, yeni besteler yapıyoruz, bir yandan da dinletilerimize devam ediyor, arkadaşlarımızın serbest bırakılması için mücadele ediyoruz.”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9738 Satış3.9580 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.9014 Satış 4.8818

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.