HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen: ‘İnandığımız Değerler İçin Barış Özgürlük İçin Buradayız’

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, 7 Kasım günü TBMM Grup Toplantı Salonu’nda basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak, "Sağ duyu çağrısı yapan bize hiçbir şey olmamış gibi mi davranalım. Bir partinin eş başkanları milletvekilleri tutuklanırken bir şey olmamış gibi mi davranalım. Halk bizden ne bekliyorsa bu süreci nasıl okuyorsa sonuçta onların geleceğiyle ilgili bir karardır. Dolayısıyla her şeyi tartışacağız.” dedi.

 TBMM Grup Toplantı Salonu’nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, parti olarak yasama faaliyetlerine katılmama konusunda aldıkları kararın Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bazı bakanlar tarafından eleştirilmesine ilişkin şu açıklamada bulundu; “OHAL döneminde cumhurbaşkanının Avrupa ülkeleriyle ilgili söylediği sözlerle bugün sabah AB'den sorumlu bakanın söylediği sözler arasında bir ilişki, uyum yoktur. Cumhurbaşkanı bir kulağımdan girer diğerinden çıkar diyor. Bakan ise yolumuza müzakereleri açıp devam edelim diyor. AB'ye girmek istiyorsanız kuralları var. Yok eğer eyvallahınız yoksa takmayacaksanız toplumu boşuna kandırmayın. Elçilerle kahvaltı yaparak durumu kurtaramazsınız. Sivil siyaset çağrılarının ciddiye alınır tarafı yoktur bize yönelik çağrıların. Tüm bu yaşadıklarımızı da halka aktaracağız. Onun için her türlü tartışmayı yapacağız diyor. Bir halk seçtiği milletvekilinin düştüğü durumu dikkate alarak bizim burada siyaset yapıp yapmamamıza karar verecektir. Hiçbir arkadaşımız milletvekilimiz, milletvekili kalmak için, taklacı güvercin değildir. Diğer partilerle bizi karıştırmasınlar. İnandığımız değerler için barış özgürlük için buradayız. Çalışmamıza izin verilmiyorsa bir oyunun figüranı olmadık asla olmayacağız. Burada demokrasi varmış gibi asla bir yanlış algının oluşmasına hizmet etmeyeceğiz. Hiçbir arkadaşımız koltuğuna yapışmış değildir. Aldığımız tek karar birlikte hareket etmekle ilgilidir. Çünkü içinden geçtiğimiz dönem temsili demokrasiyle geçiştirilebilecek dönem değildir"

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi (CHP), 6 Kasım günü olağanüstü gündemli olarak toplanarak Türkiye'de son dönemde yaşanan gelişmeleri ele alan bildirgesine ilişkin ise şunları söyledi Bilgen; “Bu oylama mecliste yapılırken sayın genel başkanını yaptığı açıklamada bu anayasaya aykırı durumdur, bile bile anayasaya aykırı olduğu bilinerek evet oyu vermeye sizi kim ikna etti. Buna rağmen evet oyu verdiniz. Bugün artık açıklama yaparak sadece yadırgama, eleştirmeyle geçiştirilecek durumda değiliz. Eğer milletvekilleri sokakta hakarete maruz kalıyorsa bu tüm siyasi partileri hem meclis başkanını ve ana muhalefet partisinin hangi dozda muhalefet yapacağını biliyor olması lazım.”

Sine- i millet konusunda görüşlerini belirten Ayhan Bilgen, "Sağ duyu çağrısı yapan bize hiçbir şey olmamış gibi mi davranalım. Bir partinin eş başkanları milletvekilleri tutuklanırken bir şey olmamış gibi mi davranalım. Halk bizden ne bekliyorsa bu süreci nasıl okuyorsa sonuçta onların geleceğiyle ilgili bir karardır. Dolayısıyla her şeyi tartışacağız. İşlevsel olmayan hiçbir durumu kurtarmaya yönelik makyaj niteliğindeki bir tartışmada rol almayacağız. Demokratik sivil etkinliklere böyle yasaklamaya yapılır bu çalışmaları da yatırmayacağız. Ama siz basın açıklaması yapmamıza izin vermiyorsanız onu halk düşünecek. Halk ülkesini nasıl savunmak istiyorsa öyle yapacak. Burada kalmak için can atıyormuş gibi algıyla partimizin yıpratılmasına izin vermeyeceğiz. Biz bırakın meclisten çekilmeyi bunun daha ötesindeki konuları tartışmak zorundayız. Bunları tartışmaya fırsat vermezsek farklı noktaya iş gidiyor. Nasıl sivil siyaset çağrısı yapılıyorsa orada bir iş yapılmıyorsa niye duruyorsunuz çağrısı da var. Önümüzdeki günler son derece belirleyici olacak.” şeklinde konuştu.

Meclis Genel Kurulu’na ilişkinde sert eleştirilerde bulunan Ayhan Bilgen, şunları söyledi; “Ülke tehlikeli noktada biz biliyoruz gene kurula kim ne kadar devam ediyor. Geçen haftanın Meclis TV kayıtlarına baksınlar muhalefet sıralarında kaç kişi var. Genel Kurul'da ne konuşulduğunu bilmeden elini kaldıranlar yasama faaliyeti yaptığınızı düşünüyorsanız siz böyle çalışmaya devam edebilirsiniz. Bizim ihale takibi gibi bir gündemimiz yok. Yerel çalışmaları yoksa mecliste oluyorlar. yoklama maaş derdinde değiliz. Parlamentoya gelmedikleri halde kendi vekillerine uygulamadıklarını bize uygulamak istiyorlar."

Ayhan Bilgen,  7 Kasım günü tutuklanan Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan’a ilişkin ise şunları söyledi; “Nihat Akdoğan firari değildi. Gelip o da ifade vermeye gidecektir. Yurt dışındakilerde gidecektir. Nihat Akdoğan da asla ifade vermekten kaçınmamaktadır. Cumhurbaşkanının ifade vermekten kaçırmak için 17-25 Aralık'ta koruduğu ve oğlu 4 bakanı değiliz. Bu trene bindilerse demirden korkmuyorlar. Yargılanma ile kaygımız yok. Yurt dışındakiler dâhil olmak üzere ne ifade vermekten ne cezaevine girmekten korkuyoruz. Halkların özgürce birlikte yaşamasını diliyoruz"

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7823 Satış3.7672 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6729 Satış 4.6543

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.