HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

ÇHD’den Armutlu Saldırısına İlişkin Açıklama

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) devletin Kürdistan’dan sonra İstanbul Küçükarmutlu’da da katilam amaçlı saldırılarıyla halkları teslim alamayacağı belirtildi.

“AKP Katliam Politikalarıyla Halkları Teslim Alamaz” başlıklı ÇHD’nin açıklamasında, “AKP iktidarı terörle mücadele adı altında halklarımıza savaş açmış durumdadır. AKP katliam politikalarıyla halkalar teslim alamaz!”


ÇHD açıklamasında, Armutlu’da verilen adalet ve onur savaşı veren halklarla birlikte olduğunu vurgulayarak, faşizmin baskılarının değil, direnen halkların birlik mücadelesinin kazanacağını vurguladı. “Armutlu halkıyla beraber adalet istiyoruz susmayacağız diyen ÇHD’in açıklamasında şöyle denildi:

AKP iktidarı emperyalizmin ve kendi iktidarının krizini halklara karşı savaşı yükselterek aşmaya çalışıyor. Kürdistan’da PKK ile mücadele kılıfıyla Cizre, Sur, Nusaybin, Silopi’de ayları bulan katliam ve ablukalar, bir iki gün önce basına sızdırıldığı gibi İstanbul’un mahallelerine de yayılmaya başlandı.

Polis tarafından Armutlu’daki evinin içinde katledilen Dilek Doğan’a adalet için kurulan Adalet Çadırı,  3 Ocak tarihinden itibaren sürekli saldırı altında tutuldu ve defalarca kez yıkıldı İki gün önce ise, polis, çadır kaldırılmazsa çadırın ve Armutluda bulunan demokratik kurumların bombalanacağına dair tehditler içeren açıklamalar yaptı.

AKP’nin İstanbul’un mahallelerine ilan ettiği yeni savaş politikası bugün itibariyle Armutlu’da uygulamaya kondu.  Akşam saatleri itibariyle ise özel harekât polisleri halkın ve açlık grevi direnişi yapan Adalet Çadırında bulunan insanların üzerine ateş açtı. Bir kişi polisin silahla taraması sonucu düşüp burnunu kırarken belinde de hasar oluştuğu belirtiliyor.

Armutlu Cemevi ve demokratik kurumlar sürekli gaz bombası altında tutuluyor.

Bu AKP’nin ilan ettiği savaşın sadece başlangıcıdır. Ki bunu açıklamalarında açıkça ifade etmektedirler. Armutlu, Okmeydanı, Gülsuyu gibi yoksul halkın yaşadığı mahalleler bir taraftan kentsel yıkım politikalarıyla dönüşüme uğratılırken diğer yandan da halkın haklı hak talepleri katliamlar yoluyla sindirilmeye çalışılmaktadır.

Reyhanlı’da, Diyarbakır’da, Suruç’ta, Ankara’da daha dün Sultanahmet’te yapılan katliamlar krizlerinin derinliğine ve bekaları için neleri göze aldıklarına bir göstergedir. Kriz elbette bir biçimde yarılacak, biz birleşir ve direnirsek halklar lehine çözülecektir.

Biz Çağdaş Hukukçular Derneği, tarihin ve toplumun gelişme yasalarının gösterdiği gerçekle hareket ediyoruz. Biliyoruz ki nice güçlü görünürse görünsün er ya da geç zulmedenler yenilecek, direnen halklar kazanacaktır.

Bugün direnme hakkımızı savunmak için direndiğimiz, mücadele ettiğimiz günlerdeyiz. Bugün direnen Ayşe öğretmenlerle, direnen Kürdistan halklarıyla birlikte, direnen Armutlu halkıyla birlikteyiz. Bütün direnen ve onurunu yere düşürmeyenlerle birlikte onur savaşındayız.”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.8093 Satış3.7941 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6538 Satış 4.6353

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.