HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Ankara’da TAYAD’lı Aileler Cumhuriyet Önündeydi!

Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan basın emekçilerinin serbest bırakılması ve gazete ile dayanışmak amacıyla basın açıklaması yaptı.

Hükümetin baskıcı ve teslim alma politikaları doğrultusunda 31 Ekim sabahı Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyon düzenlendi. Basın emekçileri gözaltına alınırken, bazı evrak ile çalışma malzemelerine el konuldu. TAYAD’lı Aileler ise 1 Kasım günü saat 15.00’te Cumhuriyet Gazetesi önünde basın açıklaması yaparak, basın emekçilerinin derhal serbest bırakılmasını isteyerek, Cumhuriyet Gazetesi’nin yanlız olmadığını vurguladı.

Cumhuriyet Gazetesi önünde TAYAD’lı Aileler tarafından okunan basın açıklamasının tam metni şöyle;

“Basına ve halkımıza,

30 yıldır faşizme karşı evlatlarımız için mücadele ediyoruz. Evlatlarımızın sesi olmanın da ötesinde anti-faşist mücadelede sayısız eylem gerçekleştirdik. Faşizmin 12 Eylül sonrasını da gördük, 90’lardaki biçimlerini de gördük. 30 yıldır bu ülkede değişen şey sadece baskı ve işkencelerin biçimidir. 30 yıldır sadece TAYAD değil, Grup Yorum, Dev-Genç, Yürüyüş Dergisi gibi kurumlar kaç kez basılmıştır sayısını biz dahi bilmiyoruz.

Cumhuriyet Gazetesi bizim 30 yıllık mücadelemiz boyunca eylemlerimizin haberini yapmış devletin baskılarına boyun eğmemiştir. Evlatlarımızın uğradıkları hak ihlallerini yazdığı mektuplar defalarca kez Cumhuriyet Gazetesinin sayfalarında kendine yer bulmuştur. Sadece Cumhuriyet gazetesi değil Özgür Gündem, Dicle Haber Ajansı, İMC TV, HAYAT TV, Özgür Radyo, Yön Radyo gibi basın ve yayın kuruluşları da kapatılmış, çalışanları gözaltına alınmış tutuklanmışlardı. Bu yayın kuruluşları yıllardır hapishanelerdeki evlatlarımızın, hasta tutsakların, gençliğin, sanatçıların, emekçi kesimlerin haberlerini yapmıştır.

Faşizmin saldırılarına karşı bugün bize düşen bu basın ve yayın kuruluşlarının, dostlarımızın yanında yer almaktır. Dünyaya farklı yerlerden bakıyor olsak da faşizme karşı hepimiz aynı geminin içindeyiz. Bu sebeple hem Cumhuriyet Gazetesi hem de Dicle Haber Ajansı ve tüm devrimci demokrat basın kuruluşlarının yanındayız.

Bugün Cumhuriyet Gazetesi emekçilerinin yaşadıklarını evlatlarımız defalarca kez yaşadılar. Hala daha Grup Yorum üyeleri ve Dev-Gençliler gözaltındalar. Bu sebeple tüm dostlarımıza sesleniyoruz, dayanışmayı büyütelim, dün bizlere yapılan saldırılar bugün Cumhuriyet gazetesine ve tüm muhalif kesimlere yapılmaktadır. Bana bir şey olmaz demeden faşizmin saldırılarına karşı birleşelim, savaşalım, kazanalım.

Cumhuriyet gazetesi yazarları ve emekçileri derhal serbest bırakılsın, ne Cumhuriyet gazetesi ne de Dicle haber Ajansı yalnız değildir. TAYAD’lı aileler olarak her zaman dostlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

CUMHURİYET GAZETESİ SUSTURULAMAZ!
SUSMA SUSTUKÇA SIRA SANA GELECEK!
HALKIZ HAKKLIYIZ KAZANACAĞIZ!
ANALARIN ÖFKESİ KATİLLERİ BOĞACAK!

TAYAD’LI AİLELER”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.8093 Satış3.7941 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6538 Satış 4.6353

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.