HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

UTMP: George İbrahim Abdallah’a Özgürlük!

Uluslararası Tecrit ile Mücadele Platformu (UTMP) 32 yıldır Fransa’da tutuklu bulunan devrimci ve mücadelesini Filistin direnişine adamış Lübnanlı George İbrahim Abdallah’ın derhal serbest bırakılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. UTMP, Fransız emperyalizmin içeride tutması için her hangi bir hukuki nedeninin olmadığı George İbrahim Abdallah’ı serbest bırakması gerektiğini vurguladı. UTMP’nin açıklamasının tam metni şöyle

“32 yıldır Fransız hapishanelerinde tutsak tutulan George İbrahim Abdallah’ı desteklemek ve özgürlüğünü talep etmek için Fransa’nın Paris şehrinde bir hafta boyunca eylemler sürdü.

George İbrahim Abdallah Filistin halkı başta olmak üzere dünya hakları için mücadele eden Lübnanlı bir komünisttir. George İbrahim Abdallah 24 Ekim 1984 de Fransa’nın Lyon şehrin de gözaltına alınıp tutuklandı.

George İbrahim Abdallah LARF’in (Lübnan Silahlı Devrimci Grubu) kurucularından biri olarak bilinmektedir. Emperyalizme ve Siyonizm’e karşı mücadele veren Abdallah bir ABD’li ve bir İsrail görevlilerine karşı silahlı eylem düzenlemekten suçlandı. Müebbet cezası alan Abdallah 1999’dan bu yana 9 sefer serbest bırakılma talebinde bulundu. En son 2015’de özgürlük talebiyle açılan davada yine ret geldi. Bu karar tamamen siyasi bir karardır, Lübnan devleti Abdallah’ın serbest bırakılmasını ve ülkesine iade edilmesini talep etmesine rağmen mahkeme heyeti açık bir şekilde Abdallah’yı “yaptıklarından dolayı pişmanlık duymadığı için ve çıktığından mücadeleye devam etme riski” olduğundan kaynaklı serbest bırakmadığını açıkladı.

Hukuki olarak, Fransız devleti her ne kadar tüm yolları çıkmaza soksa da George İbrahim Abdallah için özgürlük kampanyası devam etmektedir çünkü George İbrahim Abdallah yı desteklemek bugün ant-emperyalizmi savunmak demektir ve bu meşruluk ile yoldaşları ve onu destekleyen herkes 15 Ekim ve 22 ekim arası George İbrahim Abdalah ya özgürlük talebi altında eylemler düzenlediler.

Dünya’nın birçok şehrinde eylemler düzenlendi, Paris’te: bildiri dağıtıldı, masa açıldı, imzalar toplandı, üniversite’de ve birçok yerde miting ile paneller düzenlendi… Miting ve bildiri dağıtımlarına Uluslararası Tecritte Karşı Platform olarak katıldık.

Son olarak 22 Ekim günü Abdallah tutsak edildiği Fransa’nın Lannemezan şehrinde yaklaşık 300 kişi yürüyüş düzenledi.

George İbrahim Abdallah’ın özgürlüğünü istemek tecritte ve emperyalizme karşı mücadeleyi desteklemektir. Abdallah serbest bırakılana kadar özgürlüğü için verilen mücadele devam edecektir.

George İbrahim Abdalah onurumuzdur!

George İbrahim Abdallah’a ÖZGÜRLÜK!

UTMP”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.