HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolari

‘Gültan Kışanak ve Fırat Anlı Serbest Bırakılsın!’

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın 4 gündür gözaltında tutulması ve belediye binasının işgal edilmesine tepki gösteren halk bulunduğu yerlerde alanlara çıktı.

ADANA BASIN AÇIKLAMASI

Adana İnönü Parkı'nda bir araya gelen Kongreja Jinên Azad (KJA) Adana Koordinasyonu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi üyeleri ile demokratik kitle örgütleri, yaptıkları basın açıklaması ile gözaltı ve baskıları protesto edildi. İnönü Parkı'nda "Halkın iradesi teslim alınamaz", "Gülten Kışanak irademizdir. Kadın idaresine sahip çıkıyor. Halkın iradesi teslim alınamaz. Zulüm varsa direniş haktır" ve "Haksızlığa, hukuksuzluğa ve OHAL'e karşı direnmek haktır" pankartlarının açan kitle, Kışanak'ın posterlerinin açarak basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada sık sık, "Jin jiyan azadi", "Baskılar bizi yıldıramaz" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı.

KJA üyesi ve HDP İl Yöneticisi Feyruze Gümüş de burada yaptığı açıklamada saldırıların yoğunlaştığını belirterek, "Unutmamalıdır, kadınlar bu iktidarın sonu olacaktır" vurgusunda bulunan Gümüş, "Gülten Kışanak şahsında, seçilmiş tüm belediye başkanları tahliye edilene ve kayyumlar kaldırılıncaya kadar alanlarda olacağız ve geri adım atmayacağız" dedi.
Yapılan açıklamaların ardından, 10 dakikalık oturma eylemi yapılarak basın açıklaması bitirildi.

ANTEP’TE DE EYLEM VARDI

Antep’te halk Şahinbey DBP İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelerek, "Demokratik siyasete özgürlük" pankartını açtı. Burada yapılan açıklamaya, HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul'da katıldı. "Direne direne kazanacağız", "İrademe dokunan eller kırılsın" ve "AKP halka hesap verecek" sloganlarının atıldığı açıklamada Şahinbey DBP İlçe Eşbaşkanı Lami Çiçek bir konuşma yaptı. Çiçek yaptığı konuşmada, bedel ödenerek kazanılan hakların baskı, gözaltı ve sindirme politikalarıyla geri alınamayacağını vurguladı. 

BALIKESİR BASIN AÇIKLAMASI VE JANDARMA MÜDAHALESİ

Balıkesir'in Edremit ilçesinde Altınoluk Demokrasi Platformu bileşenleri tarafından yapılmak istenen basın açıklaması Valilik tarafından izin olmadığı gerekçesiyle jandarma tarafından engellenmek istendi. Jandarmanın müdahalesine ise halk "Baskılar bizi yıldıramaz", "Kürdistan faşizme mezar olacak" sloganlarını atarak tepki gösterdi. HDP PM üyesi Nadiye Gürbüz'ün de katıldığı eyleme katılan halkın tepki vermesi üzerine jandarma geri çekildi. Hasan Arıcan’ın okuduğu açıklamada, "Diyarbakır belediyesi halkındır! Bir çete tarafından gasp edilemez" diyerek, AKP'nin milyonların iradesini korku ile almak istediğini vurguladı.

Hasan Arıcan, Kışanak ve Anlı serbest bırakılmasını isteyerek şunları söyledi, "İrademizi doğrudan hedef alan bu saldırıya karşı her yerde demokratik protesto hakkımızı kullanacağız. Halkımızı ve tüm demokratik kesimleri AKP'nin süregelen bu faşist sivil darbesine karşı dayanışma ve mücadele içerisinde olmaya, iradesi yok sayılan herkesi zulme karşı direniş ve dayanışmaya bekliyoruz. Zulme karşı direniş haktır, meşrudur. Direneceğiz ve kazanacağız"

BİNGÖL’DE EYLEM

Bingöl’de de halk alanlarda yerini alarak vekillerine sahip çıktı. Bingöl’deki il binaları önünde HDP ve DBP il örgütleri basın açıklaması yaparak gözaltı ve hükümetin boyun eğdirme politikasına tepki gösterildi. Burada HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, HDP ve DBP'li yöneticiler, üniversite öğrencilerinin yanı sıra demokratik kitle örgütleri katıldı. Güvenlik güçlerinin açıklamanın yapıldığı alanı zırhlı araçlarla işgal etmesine halk tepki gösterdi. Aynı şekilde polisin ablukasına tepkisini "Darbe döneminde bütün sokaklarda herkes rahatça tepkisini gösterebiliyordu bu sokaklarda bize gelince mi yasalar işleniyor" diyen HDP Millevekili Hişyar Özsoy, halka, "Görün bu adaletsizliği" diye seslendi.

Hişyar Özsoy, 28 Ekim akşamı DBP Bingöl eşbaşkanları ve parti yöneticilerin tutuklanmasına da tepki göstererek, hukuksuzca tutuklamalara son verilmesini istedi.

ELAZIĞ’DA GÖZALTILARA TEPKİ

Elazığ HDP ve DBP il örgütleri, yaptıkları oturma eylemi ile baskıları protesto etti. DBP İl Eşbaşkanı Mehmet Nafiz Koç yaptığı açıklamada şunları söyledi, "Gözaltına alınan eşbaşkanlarımızın en kısa zamanda görevlerinin başlarına gelmeleri ve bir an önce verilen bu yanlış kararlardan dönülmesi gerekmektedir" Açıklamanın ardından yapılan oturma eylemi ile vekillerin serbest bırakılıncaya kadar alanlarda olacaklarını vurgulayan Koç, herkesi duyarlı olamaya çağırdı.

VAN’DA BASIN AÇIKLAMASI: “EŞBAŞKANLARI SERBEST BIRAKIN”

Van’da ise Sanat Sokağı’nda bir araya gelen HDP, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van il örgütleri, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYADER), Tutuklu ve Hükümlü Yakınları ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUYAD-DER), KURDÎ-DER, Göç Sorunlarını Bilimsel Araştırma ve Kültür Derneği (Göç-Der), Barış Anneleri Meclisi, KJA ile demokratik kitle örgütleri basın açıklaması yaptı. Sanat Sokağı'nda yapılan basın açıklamasını HDP Tuşba İlçe Yöneticisi Mehmet Cidan okudu. Cidan gözaltına alınan Kışanak ve Anlı'dan 3 gündür haber alamadıklarını belirterek, “Eşbaşkanlarımızın avukatlarıyla görüşmesine izin verilmemektedir. Buna karşı çıkan kitleler ise her yerde polis operasyonları ve müdahaleleriyle gözaltına alınıyor" dedi.

Cidan’ın ardından söz alan HDP Van Milletvekili Lezgin Botan da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na dikkat çekerek şu ifadelerde bulundu, “Bugün tarihi bir gün, cumhuriyetin ilanı. Ama maalesef ki, cumhuriyet cumhura (halk) karşı militaristleşmiş, diktatöryalizmle içeriği doldurulmuş ve tamamen halka karşı, halka zulüm eden bir mekanizmaya dönüşmüştür.”

Basın açıklamasının ardından yapılan oturma eyleminde, "Belediyeler halkındır halkın kalacak", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları eşliğinde eylem son buldu.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9486 Satış3.9329 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8677 Satış 4.8482

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.