HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org Amed HHB’den Gözaltı ve Baskınlara İlişkin Açıklama

Amed Halkın Hukuk Bürosu (HHB) 26 Ekim günü yaptığı yazılı açıklama ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı polis tarafından gözaltına alınmasına tepki gösterdi. HHB saldırıların git gide artacağının göstergesi olduğunu vurgulayarak, baskılara karşı tek çözümün direnmek olduğunu bildirdi.

Amed Halkın Hukuk Bürosu (HHB) 26 Ekim günü yazılı açıklama yaparak Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’ın gözaltına alınmasına ilişkin yaptığı açıklamada saldırılara karşı direnmekten başka bir çözümün olmadığını vurguladı. Halkın Hukuk Bürosu, “Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı Polis Tarafından Gözaltına Alındı. AKP Faşizminin Saldırıları Artarak Sürüyor” başlığıyla yaptığı açıklamada şöyle denildi;

“AKP emperyalizme ve tekellere hizmette sınır tanımıyor. Tekellerin önünü düzlemek için halk muhalefetini yok etme saldırılarını arttırıyor. AKP kendi zamanında tekellerin karlarını kat kat arttırdıklarını bilerek saldırılarını büyütüyor.

Bir dönem beraber yürüdükleri Fethullah Gülen Cemaatine mal etmeye çalıştıkları darbe girişimi AKP için bahane oldu. Aslında emperyalizm tarafından tezgâhlanan, Amerika ve Avrupa Birliği tarafından örgütlenen darbe girişimi AKP’yi daha da korkuttu. Korkusu darbecilerden değildi. Nitekim daha 16 Temmuzda darbe girişimi bastırılmış olmasına rağmen OHAL ilan edildi. Tüm hak ve özgürlükler ortadan kaldırıldı.

Korkuyorlar çünkü 15 Temmuz gecesi tek bir AKP’li ortada yoktu. Hepsi bir yere gizlenmişti. Darbecilerin başaramadığı ortaya çıkınca görünmeye ve kahramanlık pozları vermeye başladılar.

İşte bu korku nedeniyle saldırılarını arttırdılar. Yoksul halkın yaşadığı mahallelere polis korumasında saldırdılar. Saldırıları halkın direnişine çattı. On binlerce öğretmeni attılar. Nerede ise ağzını açan gözaltına alınmaya, tutuklanmaya başlandı. Bununla beraber katliamlarda arttı. AKP Hükümeti suç işleyen polis ve askerin yargılanmasını bakanlık iznine bağlayan düzenlemeyi kabul etti. Böylece polis ve askere katletme ve yargılanmama garantisi sağlandı. Polis ve asker de bunu sonsuz şekilde kullanmaya başladı.

Saldırılar partilere, belediyelere sıçradı. Millet iradesi diyen AKP seçilmiş belediye başkanlarını tutukladı, yerlerine kayyum atadı. Yargı zaten ortada kalmadı. Görünürdeki yargısal işleyiş bile bir kenara bırakıldı. Savcı ve hâkimler talimatla iş yapan emir kulları haline geldiler.

Dün de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı polis tarafından gözaltına alındılar. Diyarbakır Belediyesinde aramalar yapıldı. Odaların kapıları kırıldı.

Bu gözaltı AKP’nin halka saldırısının bir aşamasıdır. Saldırılarına devam edeceğini göstermektedir.

Çözüm direnmektir. Halkın tek umudu ve çözümü faşizme karşı direnmektir. Tarih bize göstermiştir ki faşizmi yenme onuru sadece sosyalizmindir. Ülkemiz topraklarında örgütlenip büyüyecek Sosyalizm tüm halklarımızın tüm sorunlarını çözecektir.”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9168 Satış3.9012 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8261 Satış 4.8069

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.