HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Diyarbakır Cemevi’nde Aşure Etkinliği

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şubesi, Aşure etkinliği düzenledi. Her yıl açık alanda düzenlenen aşure etkinliği bu sene OHAL uygulaması nedeniyle “güvenlik” gerekçesiyle yasaklanması üzerine cemevinin bahçesinde düzenlendi.

 Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır şubesi Muharrem ayı vesilesiyle cemevinde Aşure etkinliği düzenledi. Aşure etkinliği semah ile başladı.

Etkinlikte açıklamada bulunan PSAKD Başkanı Cafer Koluman, “İbadetimizi yapmak için icazet almamıza gerek yok. Kimseden ibadetimizi yerine getirmek için izin almadık, almayacağız. Sehpada Pir Sultan, Dersim'de Seyit Rıza olmaya devam edeceğiz. Kerbela'da Şah Hüseyin'e yapılan zulüm halka yapılan zulümdür. Yeni Kerbelalar yaşanmaması adına Alevilerin bir arada olup mücadele etmesinin tamda zamanıdır.” d

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı ise etkinlikte söz alarak şunları söyledi; “Yeni Kerbelaları bir kez daha yaşamakla karşı karşıyayız. Bugün Kerbela'yı aratmayacak şeylere şahit oluyoruz. Bizler Hüseyin'i bir duruşla gelecek kuşaklara 'İyinin ve güzelin yanında durduk' diyeceğiz. Nasıl ki her Cuma günü insanlar ibadetlerini yapabilsinler diye kamu güvenliği sağlanıyorsa Alevi yurttaşlara bu imkan tanınmıyorsa bu bir utançtır bu bir ayıptır.”

Bağımsız mücadelesinde, hak ve hakikat uğruna yaşamını yitirenleri anarak konuşmasına başlayan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ise “Unutmayın ki Aleviler bu coğrafyada kendi Aleviliğini gizlemek zorunda kaldılar. Cemlerini gizli kapalı yapmak zorunda kaldı. Alevilere karşı nefret söylemi gelişti, katli vaciptir denildi. Aleviler bu ülkede hala güvende değiller. Bunun nedeni tekçi iktisatçı siyaset anlayışıyla alakalıdır. Bugün saldırı hepimizedir. Alevi olduğumuz için, Kürt olduğumuz için, kadın olduğumuz için. Yaşam hakkımızı bile elimizden alıyorlar. Çok kimlikli yapımızı yerle bir etmek istiyorlar. Bize savaşı dayatanlara karşı birlikte mücadele vermek lazım. Saldırı topyekunse, saldırıya karşı herkes yan yana gelecek böyle mücadele edilecektir. Başka yolu yok. Bütün inançların özünde barış vardır. Aynı zamanda zalime karşı direnmek vardır.” diyerek sözlerini bitirdi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’de söz alarak açıklamada bulunmasın ardından Aşure Gulbengi verildi. Alevi dedesi tarafından sofra duasının verilmesinin ardından hep birlikte aşure yenildi.

Etkinliğe DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, Rêzan Belediyesi Eşbaşkanı Birsen Kaya Akat, HDP ve DBP il, ilçe yöneticileri, demokratik kitle örgütleri ile yüzlerce can katıldı.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.8093 Satış3.7941 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6538 Satış 4.6353

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.