HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org Halk Cephesi’nden Baskınlara İlişkin Açıklama

İstanbul Okmeydanı’nda bu sabah 02.30 civarında İdil Kültür Merkezi’nin ve Gençlik Federasyonu’nun özel harekât timleri, Çevik Kuvvet Ekipler ile onlarca polis ile basılmasına ilişkin Halk Cephesi yazılı açıklama yapıldı.

Halk Cephesi, Gençlik Federasyonu ve İdil Kültür Merkezi’nin basılarak talan edilmesine ve kurum çalışanlarının gözaltına alınmasına ilişkin, “Biz Halkız! Milyonlarız! Baskınlarınız, Gözaltılarınız, Tutuklamalarınız, Katliamlarınız Bizi Yıldıramadı Yıldıramayacak!” başlıklı açıklama yaptı. Yapılan baskınlara, demokratik kurumların talan edilmesini ve çalışanlarının gözaltına alınmasına ilişkin Halk Cephesi’nin açıklamasını yayınlıyoruz;

“21 Ekim günü gece 03.00 sularında Okmeydanı’nda Gençlik Federasyonu ve İdil Kültür merkezi AKP’nin kiralık katilleri tarafından basıldı. Gençlik Federasyonu’ndan Gürkan Türkoğlu, Ulaş İnci, Eda Yaren Arık, Ekimcan Yıldırım, İdil Kültür Merkezi’nden Bahar Kurt ve Özgür Zafer Gültekin işkencelerle gözaltına alındı.

AKP iktidarının yaşadığı kriz had safhaya ulaşmıştır. Bu süreçte ‘ güçlüyüz ve ayaktayız ‘ imajı yaratabilmek adına gözaltı ve tutuklama terörü ile halkları şiddet ile baskı altına almaya çalışmaktadır. Kendilerine tanıdıkları sınırsız yetkilerle gayrimeşruluklarına meşruluk kazandırmaya çalışmaktadırlar.

Bir gece yarısı halkın evlerinin kapılarını balyozlarla kırmak gayrimeşrudur!

Yoksul mahallelere düşman toprağında işgale gelir gibi girmek gayrimeşrudur!

Demokratik kurumları duvarları kırıp, çatılardan, bacalardan gecenin bir vakti hırsız gibi girmek gayrimeşrudur!

Devrimcileri işkencelerle gözaltına almak, aileleri avukatları ile dahi görüştürmeyip haftalarca gözaltında tutmak gayrimeşrudur!

Komplolarla devrimcileri tutuklamak, polis eliyle basında kontra haber yaptırarak katliamlara, tutuklamalara zemin hazırlamak gayrimeşrudur!

Hapishanelerde insanca yaşam koşulları için direnen devrimci tutsaklara saldırmak, işkence yapmak gayrimeşrudur!

BU DEVLETİN KENDİSİ GAYRİMEŞRUDUR!

MEŞRU OLAN DİRENMEK, FAŞİZME KARŞI SAVAŞMAKTIR!

Koşullar ne olursa olsun ister OHAL ister SIKIYÖNETİM ilan etsinler, elimizde ne varsa taş bile yoksa söküp yüreğimizi atıp düşmana savaşmaya devam edeceğiz.

Halkımız;

Savaşmaktan başka bir şansımız yok! Yaşamak, yaşatmak için savaşmak ve kazanmak zorundayız. Ya biz ya onlar. Bir sınıfın varlığı diğerinin yokluğu demektir. Bu bir valık yokluk savaşıdır.

Tarihsel bir gerçektir ki bu yok olan onlar olacak. Zulmün baki olduğu nerede görülmüş? Kazanan her zaman yalın ayak, aç karın olmuştur. Bu nedenle kazanmak zorundayız ayağı yalın, karnı aç bırakmamak için.

KAVGAMIZ EKMEK KAVGASIDIR!

Evimizi, toprağımızı elimizden almaya bizi yersiz, yurtsuz, dünsüz ve yarınsız bırakmaya çalışıyorlar. İzin vermeyeceğiz. Bir avuç toprağımızı bile canımızla kanımızla savunacağız. Umutlarımız, düşlerimizi ekilidir bizim o toprağa. Bu halk bu vatan bizim! Ezdirtmeyeceğiz Amerikan postallarının altında.

KAVGAMIZ BAĞIMSIZLIK KAVGASIDIR!

BU KAVGA FAŞİZME KARŞI BU KAVGA HÜRRİYET KAVGASI!

Baskınlarınız, tutuklamalarını sizin yenilgileriniz, acizliklerinizdir bizimse zaferlerimiz! Rüyalarınıza bile gireceğiz. Erdoğan gibi korkudan hastalanacak, yemeden içmeden kesileceksiniz her biriniz. Halkın olduğu her yer dar gelecek size.

Dikkat edin! Yanından geçtiğiniz manava, ekmek aldığınız markete, kapınıza gelen postacıya, kapı komşunuza, mahallenizdeki hurdacıya, fatura kesmeye gelen memura. Biz her yerdeyiz halk her yerde! Her an her yerde her şekilde karşına çıkabiliriz! Adalet sizi her yerde bulabilir İstanbul’un göbeği Taksim’de, Çağlayan adliyesinin 6. katında veyahut Amed’in orta yerinde.

AKP’nin kahraman polislerini uyarıyoruz! Gözaltındaki Dev-Gençlilerin, Grup Yorum elemanlarının kılına dahi vereceğiniz zararın hesabını misliyle soracağımızdan emin olabilirsiniz. Biz her zaman söylediğimizi yaptık yaptığımızı savunduk.

HALK ÇOCUKLARINA DEVRİMCİLERE YAPTIĞINIZ İŞKENCELERİN, GECENİN BİR YARISI YAPTIĞINIZ BASKINLARIN HESABINI SORACAĞIZ!

BASKINLARINIZ, GÖZALTILARINIZ, TUTUKLAMALARINIZ, KATLİAMLARINIZ BİZİ HİÇBİR ZAMAN YILDIRAMADI, YILDIRAMAYACAK!

KAHROLSUN FAŞİZM YAŞASIN MÜCADELEMİZ!

GÖZALTINDAKİ DEVRİMCİLER DERHAL SERBEST BIRAKILSIN!”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7823 Satış3.7672 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6729 Satış 4.6543

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.