HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org Suriye Halk Cephesi’nden Baskınlara İlişkin Açıklama

İstanbul Okmeydanı’nda gece saat 02.30 civarında Gençlik Federasyonu ile İdil Kültür Merkezi’ne yönelik baskına ilişkin Suriye Halk Cephesi yazılı açıklama yayınladı.

Okmeydanı’nda yapılan baskın, baskında Gençlik Federasyonu üyelerinden Gürkan Türkoğlu, Ulaş İnci, Ekimcan Polat ve Eda Yaren Arık ile Grup Yorum üyeleri Bahar Kurt ve Özgür Gültekin’in gözaltına alınmasına ilişkin Suriye Halk Cephesi “Devrimci Sanatı ve Dev-Genç’i Bitiremeyeceksiniz!” başlıklı yazılı açıklama yaptı. Suriye Halk Cephesi’nin açıklamasının metni şöyle:

“Bugün (21 Ekim) sabaha karşı İdil Kültür Merkezi ve Gençlik Federasyonu’na AKP’nin katil polislerinin saldırısı acizliğin, hazımsızlığın, halka ve devrimcilere olan kinin göstergesidir.

Saldırılarının nedeni açıktır: İdil Kültür Merkezi Çalışanları, bütün baskı politikalarına, OHAL kararlarına rağmen devrimci sanatı halka ulaştırmaya, tüm devrimci, demokrat, muhalif kesimleri birleştirmeye, halkın ve haklının sanatçısı olmaya devam ediyorlar. Grup Yorum faşist sisteme karşı milyonlarla tek ses olup adalet talebini haykırma onuruna ve gücüne sahiptir. Devrimci sanatçılarımız çürümüş, yoz düzenlerine karşı alternatif kültürü yaratıp, bu kültürü devrimci sanatın gücüyle yaymaya devam ettiğinden dolayı hedeftir. Geleceğin temsilcisi Gençlik Federasyonu’na saldırıları, sonlarını getirecek olan Devrimci Gençlik’ten korkularındandır. Bir değil on binlerce kez saldırsalar da Devrimci Gençlik’i geleceği inşa etmekten, adalet istemekten ve hesap sormaktan vazgeçiremeyecekler.

“Terör” bahaneleriyle devrimci kurumlara saldıranlar asıl teröristlerdir. Bir piyanonun tuşlarını kırmak, saksıları yerlere atıp saçmak, duvarları delmek, kitapları yerlere saçıp yırtmak, gördüğü her eşyayı parçalayıp kırmak hangi yasada, hangi kanunda vardır? İnsanları hiçbir gerekçe göstermeden işkenceyle gözaltına almak hangi kanunda yazar? Devrimcileri “terörist” olmakla suçlayan katiller asıl teröristtir. Asıl terörist gücünü yağmadan, yıkımlardan alan faşist AKP’nin polisidir.

Başaramayacaksınız! Çünkü biz halktan, halkın örgütlü gücünden ve haklılığımızdan besleniyoruz. Sizler ise, baskı, zulüm ve yalandan besleniyorsunuz… Bu saldırılarla halkın kinini ve öfkesinden başka bir şey kazanamayacaksınız! Gençlik Federasyonu’ndan gözaltına alınan arkadaşlarımız Gürkan Türkoğlu, Ulaş İnci, Ekimcan Polat ve Eda Yaren Arık ile İdil Kültür Merkezi’nden alınan arkadaşlarımız Bahar Kurt ve Özgür Gültekin derhal serbest bırakılsın!

Kırdığınız Her Piyano Tuşunun Dahi Hesabını Vereceksiniz!

İşkence Yaptığımız Her Yoldaşımızın Hesabını Vereceksiniz!

Bizi Asla Bitiremezsiniz! Biz Kazanacağız!

Halkın Haklı Sesi, Geleceğin Sahibi Devrimci Gençlik Kazanacak!”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.