HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org Gazi Cemevi’nde Adaletsizilğe Karşı Açlık Grevi!

İstanbul Gazi Mahallesi'nde aralarında esnafların da bulunduğu 8 kişi, mahallede süren devletin güvenlik güçlerinin baskılarına ve işyerlerinin kapatılmasına karşı süresiz dönüşümlü açlık grevine başladı. Gazi halkı adalet istemiyle başladığı direnişe destek bekliyor.

Sultangazi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi'nde yoğunlaşan devletin güvenlik güçlerinin baskılarına, çay bahçeleri, taksi durakları ve Hasan Ferit Gedik Uyuşturucuyla Mücadele Merkezi'nin özel hareket polisleri eşliğinde kepçelerle başlatılan yıkıma karşı süresiz dönüşümlü açlık grevi eylemi başlatıldı. Adalet istemiyle başlatılan eyleme destek verme veya direnişe destek vermek için sizlerde Gazi Cemevi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Açlık grevi eylemini yapanların arasında dükkanları kapatılan esnaflarında bulunduğu 8 kişi direnişe başladı.  Gazi Cemevi bahçesinde eyleme başlamadan önce basın açıklaması yapan direnişçiler, "Gazi'de Polis Baskısına, Gözaltı ve Tutuklamalara Karşı Süresiz Açlık Grevindeyiz" yazılı pankart açarak adalet için direneceklerini vurguladılar. “Yaşasın Açlık Grevi Direnişimiz” ve “Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz” sloganlarının atıldığı basın açıklamasını direnişçiler adına Gürkan Yalçınkaya yaptı. Yalçınkaya, OHAL'in bahane edilerek Gazi Mahallesi'nde Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi'nin işgal edildiğini, halkın sorunlarını çözen Halk Meclisi'nin yıkıldığını vurguladı.

Devletin her türlü baskısı ve adaletsizliğe karşı direneceklerini vurgulayan Gürkan Yalçınkaya konuşmasına şöyle devam etti; “Evine ekmek götürebilmek için gece gündüz çalışan taksicilerin duraklarını yıktılar. Genç, yaşlı, çocuklarımızın gönül rahatlığıyla çay içebildiği çay bahçeleri yıkıldı. Dükkânlarımızı her türlü bahaneyle basarak ekmeğimizi elimizden alıyor, bizleri aç bırakarak Gazi halkına olan düşmanlığını gösteriyorlar.”

Gazi’nin sokaklarında polislerin kadınlara cinsel saldırıda bulunduğunu ve polis otolarından Mehter Marşı'nın dinletildiğini belirten Yalçınkaya, Gazi’de yozlaşmaya, adaletsizliğe ve işyerlerinin kapatılmasını izin vermeyeceklerini vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti; “Tedavi merkezimizi çay bahçelerimizi, taksi duraklarımızı geri istiyoruz. Bizler işimizi, ekmeğimizi geri alana kadar bedenlerimizi açlığa yatıracağız. Açlığımızla direnecek bedenlerimizi barikat yapacağız.”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9486 Satış3.9329 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8677 Satış 4.8482

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.