HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org Silivri Hapishanesi’nde Bayan Tutsaklar Saldırı

İstanbul Silivri 9 Nolu Hapishanesi’nde 14 Ekim günü bayan devrimci tutsaklara erkek gardiyanlar tarafından saldırı gerçekleşti. Erkek gardiyanların, bacaklarını açmaları için zorla iğne bile batırdığı öğrenildi. Saldırının kadın tutsakların havalandırma kısıtlamasını protesto etmesi sonu olduğu aktarıldı.


Silivri 9 Nolu Hapishanesi'nde dün havalandırma kısıtlamasını protesto eden kadın tutsaklar, erkek gardiyanların saldırılarına uğradı. OHAL uygulaması ile birlikte Türkiye genelindeki hapishanelerinde devrimci tutsaklar üzerinde ciddi baskıcı uygulamalar devam ediyor. Bu uygulamalara her geçen gün yeni yöntemler eklenmektedir. Silivri 9 Nolu Hapishanesi’nde ise erkek gardiyanlar kadın tutsakların bacaklarını açmaları için zorla iğne batırdığı aktarıldı.

İktidardaki hükümetin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'Türkiye cezaevlerinde ve tutukevlerinde kötü muamele ve işkence yoktur' iddialarında bulunmaktadır. Oysa özellikle OHAL uygulaması ile birlikte Türkiye genelindeki tüm hapishanelerinde devrimci tutsaklara yönelik, saldırı, baskı, tecrit temel hak ve özgürlükleri kısıtlayacak uygulamalar yaşanmaktadır. Bunun son örneği ise Silivri’de dün yaşandı. Bu yaşananlar Adalet Bakanlığı’nın açıklamalarını yalanlamaktadır. Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinden 3 ay önce Silivri 9 No'lu Cezaevi'ne sürgün edilen kadın tutsakların, erkek gardiyanların cinsel saldırı başta olmak üzere sistematik işkencesine maruz kaldığı tutsakların verdiği bilgilerle kanıtlanmaktadır. 37 bayan tutsağın tutulduğu Silivri 9 Nolu Hapishanesi’nde, yaklaşık 3 aydır hasta kadın tutsakların da tedavileri de yapılmamaktadır.
Mesude Pehlivan kendisi rahim kanseri olmasına rağmen, 3 aydır kemoterapi tedavisi görmektedir. Ayrıca yine diyaliz hastası Yasemin Karacadağ ve Aysu Baykan'ın da tedavilerinin yapılmadığı aktarıldı.

Silivri 9 Nolu Hapishanesi’nde tutuklu bulunan bayanların ziyaretine geçtiğimiz Pazartesi giden ailelerine yaşadıklarını anlattı.

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) Silivri 9 Nolu Hapishanesi’nde yaşanan işkence ilişkin konuştu.

Havalandırma kısıtlamasını protesto ettikleri için erkek gardiyanların işkencesine maruz kaldıklarını aktaran TAYAD'lı Server Karakoç, hapishanede tutuklu bulunan kızı Zeynep Gonca Karakoç'u ziyaret eden oğlu Aziz Karakoç'un ablasının maruz kaldığı işkenceyi şöyle şu sözlerle anlattı; “Erkek gardiyanların gelip bacağına iğne batırmak ne demek. İçinde uyuşturucu mu var? Nasıl bir işkence yöntemidir ki bu?" Anne Karakoç, görüş esnasında kızı Zeynep'in kardeşine, "Aziz ben şu anda hiçbir yerde görmediğim işkenceyi görüyorum. Bacağında morluklar var. Kadınların bacaklarını açması için bacaklarına iğne batırıyorlar" dediğini aktardı.

Server Karakoç, Silivri’de işkencenin bununla da sınırlı kalmadığını aktarak, Sevcan Adıgüzel adlı bir kadın tutsağın da yere yatırılıp gözüne tekmeyle vurulduğunu belirterek şunları söyledi; “Kızım Gonca, Sevcan'ın çığlığını duyuyor. Gözünün akının aktığını hissediyor. Erkek gardiyanlar Sevcan'ın memesini sıvı gelene kadar sıkıyor. Gonca, 'işkencecilerin uyuşturucu kullandığını düşünüyorum' demiş.”

Anne Karakoç Adalet Bakanlığı’nın açıklamalarına da tepkisini sözlerine ilişkin, “Adalet Bakanı çıkıp Türkiye ve dünyaya yalan söylüyor. Hapishanelerde işkence ve kötü muamele yok diyor" diyerek tepkisini dile getiren anne Server Karakoç konuşmasına şöyle devam etti; "Adalet Bakanı ya da cezaevi müdürünün çocuğu yok mu? Bizim karşımıza çıksın bizi dinlesin. Kıyafet, ayakkabı ve yiyecek verilmiyor. Böyle bir düzen görmedim. Kızım öğretmen ve onun kalemini, kitabını elinden alamazsın. Bu nasıl insafsızlık ve vicdansızlıktır"

Tutuklu bulunan Bahar Ertürk’ün annesi TAYAD’lı Fatma Yayla, Silivri’de yaşanan işkenceye ilişkin şunları söyledi; “Kızım normalde bize yaşadığı işkenceleri anlatmazdı. Ancak bu Pazartesi öyle olmadı. Kızım yapılan işkenceyi direkt anlattı. Havalandırma kısıtlamasını protesto ettikleri sırada erkek gardiyanlar işkence yapmış. Kızım, iri yarı bir erkek gardiyanın boğazını sıkıp yukarı kaldırdığını ve daha sonra duvara fırlattığını söyledi. 30 erkek 3 kadın tutsağa işkence yapıyor. Arkadaşı Sevcan'ı yerde yattığını ve gözünün akının aktığını görmüş. Erkek gardiyanların kızım ve arkadaşlarının bacaklarına ve vücutlarının her yerine 3 ya da 4 tane iğne batırdığını da anlattı.”

Silivri Hapishanesi’nde kadın tutsaklara yaşatılan işkencenin ve kötü muamelinin normal görülecek bir yanının olmadığını belirten TAYAD'lı Fahrettin Keskin, kızı Yıldız Keskin’in yaşadıklarına ilişkin kendisine aktardıklarını şu sözlerle anlattı, “Erkek gardiyanlar tarafından sürekli taciz ediliyorlar. Pazartesi günü görüşe gittim. Ziyaret kabininde girdiğim zaman da kızım hapishanenin durumunu anlattı. Kızım, erkek gardiyanların onları tekmeleyerek ve döverek darp ettiklerini anlattı.”

TAYAD'lı Fahrettin Keskin, evlatlarının can güvenliğinin olmadığını vurgulayarak, "Bugün telefon günü ve ben telefonda ne diyecek diye korkuyla yaşıyoruz. Çocuklarımızın can güvenliğinden nasıl haberdar olacağız?" diyerek Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a hapishanelerde yaşanan işkenceleri bizzat yerinde görmesi yönünde çağrıda bulundu.

TAYAD'lı Fahrettin Keskin, "Bizzat Adalet Bakanı ile görüşmek istiyoruz. Taleplerimizi sunmaya çalışacağız. 7 Eylül'de Adalet Bakanlığı önüne gittik ve 7-8 dilekçelerimizi verdik. Bize döneceklerini söylediler ancak daha geri dönüş yapmadılar"  söyleyerek herkesi tutsaklar üzerinde hapishanelerde yaşanan baskı ve işkence karşı duyarlı olmaya çağırdı.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7823 Satış3.7672 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6729 Satış 4.6543

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.