HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Alman iç istihbaratı hakkında kim suç duyurusu yaptı?

NSU üçlüsü tarafından öldürülenlerin yakınları Alman iç istihbaratını cezalandırmayı önlemeye teşebbüs ve resmi evrakı kasten imha etmekle suçluyor.

Skandal Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanını yerinden etmiş ve ‘Konfeti Operasyonu'nun ortaya çıkmasından sonra Heinz Fromm 2012 yazında istifasını vermişti.

Bu esprili tabir aslında somut bir skandalın adıydı. ‘Nasyonal Sosyalist Yeraltı' adlı Nazi örgütünün kendini ele vermesinden altı ay sonra Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın örgütle ilgili dosyaları imha ettiği ortaya çıkmıştı. Dosyalarda, teşkilatın irtibat elemanı olarak da adlandırılan aşırı sağcı ajanlarıyla ilgili bilgiler yer almaktaydı. Belgeler NSU'nun ortaya çıkarılmasından bir hafta sonra 11 Kasım 2011'de imha edilmişti.

Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın başkanı Fromm dosyaların imha edildiğinden haberi olmadığını söylüyor, ‘önemli güven kaybından' ve ‘teşkilatın itibarının zedelendiğinden' söz ediyordu. Fromm'un istifasından 4 buçuk yıl sonra Anayasayı Koruma Teşkilatı mensupları hakkında suç duyurusu yapıldı. Suçlananlar arasında önemli belgeleri imha direktifini veren Lothar Lingen takma adlı teşkilat çalışanı da bulunuyor.

Takma adlı baş tanık: Lothar Lingen

‘Konfeti Operasyonu' Münih Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki NSU davasında da önemli rol oynadı. 2015 yılının ağustos ayında 29 müdahil davacının avukatları, tamir edilen belgelerin dava kapsamına alınması ve Lothaer Lingen'in tanık olarak dinlenmesi için dilekçe verdi. Federal Savcılık, ‘mesnetsiz olduğu ve şimdiye kadar elde edilen bilgilerin ışığında spekülasyondan ibaret olduğu' gerekçesiyle bu talebin reddedilmesini sağladı.

Oysa Federal Savcılığın değerlendirmesi eylül ayı sonlarında Federal Meclis NSU özel araştırma komisyonunda ortaya çıkan tespitlerle hiç uyuşmuyordu. Lingen tanık olarak komisyona çağrılmış ve kamuya açık oturumda Lingen'in ifadesindeki bazı bölümler savcılık tarafından okunmuştu. Lingen'e göre, NSU adlı terör hücresinin ortaya çıkarılmasından sonra ‘kamuoyunun Thüringen Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın kaynaklarını öğrenmek isteyeceği gayet açıktı.' NSU davasının baş sanığı Beate Zschäpe ile ölü ele geçen suç ortakları Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos Thüringenliydi.

Gamze Kubaşık

Maktul yakınlarına göre aydınlatma kararlılığı gösterilmiyor
İç istihbarat örgütü bu eyaletteki aşırı sağ örgütlenmelere çok sayıda ajan sızdırmıştı. Bu nedenle, ‘Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın neden üçlünün terör faaliyetleri hakkında bilgilendirilmediği' soruluyordu. Lingen Federal Savcılığa verdiği ifadede önemli kayıtların imhasını böyle gerekçelendirince dört müdahil davacı avukatı Köln Savcılığına Lingen ile ‘şimdiye kadar adı açıklanmayan' diğer iç istihbarat mensupları hakkında suç duyurusunda bulundu. Müdahil avukatların savcılık dilekçesinde Anayasayı Koruma Teşkilatı ‘cezalandırılmasını önlemeye teşebbüs' ve ‘resmi belgeleri gizlemekle' de suçlanıyor.

Suç duyurusu 4 Nisan 2006'da NSU tarafından katledilen Mehmet Kubaşık'ın eşi ve kızı adına yapıldı. Maktulun avukatları amaçlarının resmi makamlara baskıyı arttırmak ve ‘iç istihbaratın Kubaşık'ı öldürülmekten kurtaracak bilgilere sahip olup olmadığını' öğrenmek olduğunu açıkladılar. Elif Kubaşık kendisine ve kızına ‘cinayetin aydınlatılacağını dair söz verildiğini ancak bunun tam aksinin yapıldığını' söyledi.

Federal Savcılık da ihbar edildi

Eylül ayında da müdahil davacı avukatları Seda Başay-Yıldız ve Mehmet Daimagüler Federal Başsavcılık ile Berlin Emniyet Müdürlüğü yetkilileri hakkında, ‘suçun ortaya çıkarılmasını' önledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuşlardı.

Bu başvuru Jan W. Adlı Neonazi'nin not defterindeki kayıtlara dayanıyor. Defterdeki notlardan 1998 yılında yeraltına inen NSU üçlüsünün Jan W.'den silah temin etmesini istediği anlaşılıyor. Başak-Yıldız ve Daimagüler Münih'teki NSU davasında Mundlos ve Böhnhardt tarafından öldürülen Enver Şimşek, İsmail Yaşar ve Abdürrahim Özüdoğru'nun yakınlarını temsil ediyorlar.En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7823 Satış3.7672 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6729 Satış 4.6543

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.