HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

20 Tv ve Radyo Kanalı Kapatıldı!

Devletin uyguladığı diktatörlük, kendisini ayakta tutmak için önünde alternatif olarak gördüğü basın yayın kuruluşlarına karşı, RTÜK üyelerine dahi bilgi vermeden 20 TV ve Radyo kanalını kapattı. Devletin dün akşamdan bu yana 20 TV ve Radyo kanalını kapatırken, OHAL uygulaması ile birlikte şuana kadar 131 basın yayın kuruluşunu kapattı. 2023 için hükümetin halkına vaat ettiği Yeni Türkiye’ye doğru bu baskıcı ve sansürcü uygulamalarla ilerliyoruz.

Devletin basın üzerindeki baskıcı ve sansürcü tutumu devam ediyor. 20 televizyon ve radyonun RTÜK üyelerinin dahi bilgisi olmadan kapatılmasına tepki gösteren RTÜK üyesi Ersin Öngel şunları söyledi, “Bu aynı zamanda anayasal bir kurum olan RTÜK'ün varlığını anlamsızlaştırmaktır.” Dün akşamdan bu yana 20 televizyon ve radyo kanalı kapatılırken, OHAL uygulaması ile birlikte Türkiye genelinde kapatılan basın-yayın, haber ajansı, televizyon ve radio kanalının sayısının 131 olduğu bildirildi.

Hükümetinin koltuklarını sağlama almak için oynadığı 15 Temmuz “darbe” girişiminin ardından 20 Temmuz'da toplanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebi doğrultusunda OHAL kararı alan Milli Güvenlik Kurulu'nun dün yapılan ikinci toplantısında da, yeni tasfiye kararları alındı. Alınan kararlardan birisi ise OHAL'in uzatılması istenen toplantının yapıldığı saatlerde 20 Televizyon ve Radyo kapatıldı.

Tam faşizmin uygulamalarına eş değer yaptırımlarda bulunan hükümet, “darbe girişimi”, demokrasiyi savunuoyuruz” “adalet” söylemleriyle tam da faşizmin politikalarını uygulayarak halka dayatmaktadır. Tek yönetim sistemi dayatan hükümet, RTÜK üyelerine  dahi bilgi vermeden radyolar mühürlendi, TV kanalları karartıldı. Uygulamanın bununla da kalmayacağı belirtilerek, RTÜK İzin Tahsisleri Daire Başkanlığı'nın imzası ile kapatılan TV kanallarının lisanslarının iptal edilmesinin de söz konusu olduğu bildirildi.

RTÜK üyesi Ersin Öngel, RTÜK'ten lisanslı olan bu kuruluşların aynı zamanda RTÜK denetimine tabi olduğunu belirterek şu değerlendirmelerde bulundu; “Bu yayınlar zaman zaman yayın içeriklerinden dolayı ceza almaktadır. Denetim süreci devam ederken, bu yayınların OHAL ve KHK kapsamında kapatılmış olması medya özgürlüğüne darbedir. Hukuka aykırı yapılan bir işlemdir. Ne yazık ki Türkiye, medyanın tümden susturulduğu, basın özgürlüğünün tamamen ortadan kaldırıldığı bir sürece giriyor.”

Öngel, gece yarısı basın kuruluşlarının kapatılmasına ilişkin şunları söyledi; “Radyo ve televizyonların gece yarısı kapatılıp kapılarına mühür vurulması, darbe uygulamasını andırmaktadır. Türkiye sözün bittiği noktada bulunuyor." Öngel, hükümetin basın yayın kuruluşlarına karşı aldığı kapatma kararlarının RTÜK üyelerinin bilgisi dışında uygulandığını söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti; “Bu yayınlarla ilgili kapatma kararı RTÜK üyelerinin bilgisi dışında gerçekleştirilmiştir. Bu kararla aynı zamanda RTÜK'ün denetim yetkisi elinden alınmıştır. Eğer yayınlar KHK ile kapatılacaksa anayasal bir kurum olan RTÜK'ün varlığının da bir anlamı kalmamaktadır. Kuruluşlara kapatma kararı ile ilgili bir tebliğ yapılmamış olması hukuka aykırıdır. Demokrasi için basın özgürlüğü yaşamsaldır; hukuktan, özgürlüklerden yana olan herkesin basın özgürlüğüne sahip çıkması gerekir.

Kapatılan kanallarının tamamının muhalif ve anadilde yayın yapıyor olması anadilde yayıncılığa vurulan bir darbedir. Avrupa Birliği reformları kapsamında Türkiye'de 2002 yılında yapılan değişiklikle anadilde yayıncılık yasal güvence altına alınmıştı. Ancak bu gün itibariyle bu güvence ortadan kaldırılmış oldu. Zarok TV Türkiye'de Kürtçe yayın yapan tek çocuk kanalıdır. Çocuk kanalının dahi güvenlik gerekçesi ile kapatılmış olması Türkiye'nin hukuktan, adaletten özgürlüklerden farklı dil, kültür ve çoğulculuktan Avrupa Birliği değerlerinden giderek uzaklaştığını göstermektedir.”

Şuan Türkiye’de son iki ayda 131 basın yayın kuruluşu ve televizyon ile radyonun kapatılmasının ardından AB’ye yüzünü dönenler aslında dönüp Türkiye’de yaşananlara bakmalılar. Türkiye’de yaşanan faşist uygulamalardan AB haberdardır. Aynı durum Avrupa ülkelerinde de hükümetlerin desteği ile basın yayın organların yaptığı haberlerle faşizmin yükselişini sağlamaktadır. Halkı faşizmin yükselişiyle korkutmaya çalışmaktadırlar. Halkı baskı altında tutmaya çalışıyor.

Faşizme karşı tek çözümün birliği sağlayarak örgütlenmekten geçtiği yaşanan durumdan görülmektedir.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.