HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolari

Sabancı Eyleminin Davası Görüldü

Sabancı Center'da 1996 yılında Özdemir Sabancı, Haluk Görgün ile Nilgün Hasefe'nin cezalandırılmasına ilişkin duruşma 26 Eylül günü 18. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 20 yıl sonra görülen Sabancı Center davasında sanık olarak İsmail Akkol, savunma avukatları ve Sabancı ailesinin avukatları katıldı. Görülen davanın duruşması 21 Kasım 2016 tarihine ertelenirken, İsmal Akkol kendisine yönetilen suçlamaları kabul etmedi.

Sabancı Center’e yönelik eylem ve cezalandırmaya ilişkin dava 26 Eylül günü İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 18. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, Silivri Cezaevi'nden getirilen devrimci tutsak İsmail Akkol ve avukatları hazır bulundu. Sabancı ailesini duruşmada avukat Vehbi Kahveci temsil etti. Tutuklandığından bu yana 4. kez hakim karşısına çıkan Akkol, kendisine yönetilen suçlamaları kabul etmedı.

Mahkeme Başkanlığını İbrahim Lorasdağı yaparken, duruşma ise sesli ve görüntülü kaydedildi. Savunmasını yazılı yapan İsmail Akkol, “45 yıldır halkıma zarar verecek hiçbir eylem içinde bulunmadım” günümüzde yaşanan olaylara değinerek, Türkiye’de yaşanan hukuksuzluğu ve adaletsizliği dile getirdi. Savunmasının devamını ilerleyen süreçte devam edeceğini ve bu mahkemeden adalet beklemediğini vurguladı.

Devrimci tutsak İsmail Akkol’un yazılı savunmasının ardından mahkeme başkanı İbrahim Lorasdağı, sorularını sordu. İsmail Akkol’a aynı davadan yargılanan Ercan Kartal, Mustafa Duyar ve Fehriye Erdal'ı tanıyıpta tanımadığını sordu. İsmail Akkol, Fehriye Erdal’ı basından takip ettiğini söyledi.

Hâkimin, 15 Şubat 1999'da sabah saat 6.00 civarında Karagümrük çetesi tarafından hapishanede öldürülen Mustafa Duyar'ın ifadelerinde Özdemir Sabancı ile Haluk Görgün'ü kendisinin öldürdüğünü, İsmail Akkol'un ise Nilgün Hasefe'yi öldürdüğünü söylediğini sorması üzerine Akkol, "Suçlamaları kabul etmiyorum. Mustafa Duyar hain bir adamdır.” diye cevap verdi.İsmail Akkol, hakkimin sorularına cevap vermesinin ardından Sabancı Ailesinin avukatı da sorularını sordu. Ardından savunma avukatı Özgür Yılmaz söz alarak, müvekkilinin tecritte tutulduğunu vurgulayarak savunmasını tamamlayabilmesi için Ercan Kartal ve Can Dündar'ın eyleme ilişkin olayları anlatan kitaplarının kendisine verilmesini istedi.

İsmail Akkol’un ve avukatların savunmalarını hazırlamaları için süre verirken, İsmail Akkol tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 21 Kasım'a erteledi.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.