HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Gazi Mahallesi'nin Abluka Altında Tutulmasınan Nedeni Belli Oldu!

Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi’ne 31 Ağustos günü yapılan baskının ardından Gazi Mahallesi'nin abluka altında tutulmasının nedenleri RedHack’in ele geçirdiği Berat Albayrak’ın mail adresinden ortaya çıktı.

Yıllardır Gazi Mahallesi, devletin baskısı altında bulunurken, devlet mahalleyi denetimi altına almak için her tür yönteme başvurdu. Gerektiğinde baskınlar, gözaltılar, tutuklamalar, gerektiğinde yıkımlar ve gerektiğinde ise katliamlara başvurarak bu politikayı yuruttu.

23 Eylül’de RedHack, Twitter hesabından attığı tweetlerde Enerji Bakanı ve Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın e-mail adreslerini hacklediklerini ve pazartesi gününe kadar Alp Altınörs ve Aslı Erdoğan başta olmak üzere tutuklanan bütün muhalif solcuların serbest bırakılmaması halinde bilgileri sızdıracaklarını söyledi. Bugün ise RedHack Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı aynı anda da Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın e-mail adreslerinden ele geçirdiği bilgilerin bir kısmını basına dağıttı.

RedHack daha önceden sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Alp Altınörs ve Aslı Erdoğan başta olmak üzere tutuklanan bütün muhalif ile devrimcilerin serbest bırakılmasını istemmişti. Bırakılmaması durumunda ise belgeleri yayınlayacaklarını duyurmuştu. RedHeck bilgileri basın ile paylaştı.

Berat Albayrak'ın mail adresinden aslında süpriz belgeler çıkmadı. Sadece bu ülkenin devrimcilerin söylediklerinin delileri çıktı. Maillerdeki en önemli belgelerden birisi ise Gazi Mahallesi'ne yönelik aylardır süren devletin baskıcı tutumu kanıtlanmış olundu.

31 Ağustos 2016 çarşamba sabaha karşı saat 03.00 sularında Gazi Mahallesini tamamen ablukaya alan güvenlik güçleri mahallede terör estirmiş ve Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi'nde tedavi gören 14 kişi işkence ile gözaltına almış ve merkezi işgal etmişti.

Gazi Mahallesi’nde yapılan karakolların sebebi nedir?

Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi neden işgal edildi?

Gazi Mahallesi neden halen abluka altında tutulmaya devam ediliyor?

Bu soruların cevabı Berat’ın maillerinde ABD’de faaliyet sürdüren, “Her şey Türkiye İçin Platformu” Koordinatörü Halil İbrahim Danışmaz’ın, Berat Albayrak'a yazdığı raporların yer aldığı maillerden çıkan belgelerde cevabını bulmaktadır.

RedHack'in belgeleriyle ilgili www.gazeteyolculuk.net internet sitesinde Gazi Mahallesi'ndeki ablukaya ilişkin bir bölümde şöyle denilmektedir;  "Danışmaz, Berat’a sunduğu raporda “Marksist Alevi Türk örgütler” ve PKK’nin ortak hazırlığı olduğunu söyleyerek, operasyon talimatı veriyor. “Gazi mahallesinde çözüm sürecinde çok ciddi bir silah, mühimmat ve patlayıcı yığınağı yapılmıştır. Ağır silah olduğu biliniyor. Roket ve mühimmatı stoku yüksektir. Her türden el bombası kolaylıkla rahatlıkla kahvelerden tedarik edilebiliyor. İstanbul’da Kürt yoğun mahallelerde yaklaşık 5,000 civarında militanlaştırılmış kadro mevzubahistir. Bunun en az bin tanesinin taktik savaş tecrübesine ve patlayıcı bilgisine sahip olduğu konuşulmaktadır. En tehlikeli kısmı ise PKK türevi Kürt ve Marksist Alevi Türk örgütlerinin tam bir ittifak halinde olmasıdır. Marksist Alevi Türkler, PKK tarafından eğitilmişlerdir. Mahallenin birçok yerinde mobese sistemi tahrip edilmiştir. Polis ancak Toma tipi araçlarla basit devriye işlerini yapabilmektedir. Fevkalade gergin bir vaziyet hâkimdir.

Gazi’ye operasyon talimatı ABD’deki Halil İbrahim Danışmaz’dan

ABD’de yaşayan ve Berat’a sürekli olarak talimat veren şahıs Gazi’ye abluka ve operasyon emrini böyle veriyor:

“Gazi mahallesinin vakit geçirmeksizin mutlaka silah ve patlayıcıdan arındırılması icap etmektedir. Elbette ki militan ve sempatizan yapısı kolaylıkla çözülemez. Lakin ellerindeki silah ve patlayıcı birikiminin derhal tasfiyesi şarttır. Askeri ve polis kuvvetleriyle bir gecede aniden sarılıp müteakip 3-4 gün içinde evlerde topyekûn yoğun arama yapılmalıdır. Ele geçirilecek stoklar kamuoyuna teşhir edilmeli ve Şark’taki savaşın propagandasına destek olarak kullanılmalıdır. Aksi durumda Kandil’den bir gecede alacakları talimatla İstanbul’u felç edebilecek ve devleti fevkalade zora sokabilecek imkâna fazlasıyla sahiptirler.”

Yukarıda yer alan ve Gazi Mahallesi'ne yönelik operasyonların yoğunlaştırılmasının önerildiği bilgilere baktığımızda, Güney Doğu'da yapılan operasyon öncesi aynı senaryolar oynanmış ve bu yönde de hareket edilmişti.

Bugün ise aynı oyun İstanbul'daki yoksul halkın yoğun olarak yaşadığı devrimcilerin yoğunlukta olduğu mahallere yönelik oynanılıyor. Güney Doğu'daki katliamların sona doğru gelmesine yakın ilk olarak Küçükarmutlu üzerinde oyun oynanıldı. Küçükarmutlu'da Dilek Doğan'ın katledilmesi, ardından sürekli mahalleye yönelik TOMA'larla, zıhrı arapçlarla abluka uygulanması, gerçek kurşunlarla mahallesine korumaya çalışan insanların üzerine ateş açılması bu politikanın bir ürünüydü.

Küçükarmutlu'da tezgâhlanan oyun 23 yaşındaki işinden geri gece yarısı dönen Yılmaz Öztürk'ün katledilmesiyle devam etti. Armutlu ile birlikte devletin oyunları zaten yıllardır baskı altında olan Gazi'de devam etti. Gazi'ye yönelik sürekli provakatif baskınların ve saldırıların yaşanması da bunu netleştirmekteydi. Gazi'de son iki yıldır devletin büyük bir saldırı ve provokasyon oyunu oynanılmaktaydı.

“Marksist Alevi Türk örgütler” diye adlandırılan örgüt ise aslında Halk Cephesi'nin kendisiydi. Günay Özarslan'ın cenazesinde üç gün boyunca yaşanan polis saldırısı ve buna karşı çatışarak direnen Halk Cephelilerin sergilediği tavır devlete büyük bir korku salmıştı. Gazi Mahallesi’ni kendi denetimine alamadığından dolayı, mahalledeki direnişi kırmak için aynı Günay Özarslan’ın cenazesindeki gibi gerçek mermiler kullanarak, katliam girişiminde bulunarak yeni saldırıların zeminini hazırlamaya çalıştı devlet. Ancak halkın örgütlü bir şekilde üç gün boyunca cenazelerini sahiplenip mahallerini ve mahalledeki cemevini korumaları devletin oyununu bozmuş oldu.

Gazi Mahallesi'ne yönelik sürekli baskınlar, gözaltılar, tutuklamalar, mahalleye çetelerin sokulmaya çalışılması, uyuşturucu ve yozlaşmanın yoğunlaşması da devletin yarattığı bir politikaydı. 15 Temmuz günü hükümetin oynadığı “darbe girişimi” oyununun hemen ertesi, gerici yobaz AKP’lilerin Gazi Mahallesi ve Armutlu’ya yönelik çağrılarda bulunmasıda tesadüf değildi. Devlet bir şekilde Gazi Mahallesi’ni ve Küçükarmutlu’yu fet etmek istiyordu. Ancak halkın örgütlü gücü buna engel oldu. Mahallelerde Halk Cephesi’nin başlattığı yozlaşmaya ve çeteleşmeye karşı  kampanyalar ve buna karşılık yaptıkları cezalandırma eylemleri de bu kurumun öngörüsü sonucu uygulanan eylemlerdi. Yani Halk Cephesi’nin yaptığı yazılı açıklamalara göz attığımızda, devletin oyununa karşılık örgütlenme, çetelere ve uyuşturucu tacirlerine karşılık savaş açması yerinde bir uygulama olduğunu bir kez daha Berat’a ABD’den gönderilen talimat mailleri bu durumu kanıtlamış oldu.Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi çeteleşmeye, uyuşturucuya ve yozlaşmaya karşı açılmış bir tretman merkeziydi. Bu merkezinde Gazi Mahallesi’nde yer alması aşırıcı derecede rahatsız oluyordu devlet. Bundan dolayı da 31 Ağustos gecesi binlerce polis, TOMA, zırhlı araçlarla, Çevik Kuvvet ekipleri ve sivil polislerle Gazi’ye baskın düzenlendi. Bu baskın devletin acizliğini göstermekteydi. Uyuşturucuya karşı mücadele veren bir tretman merkezi neden basılır? Devlet binlerce güvenlik gücü ile bu merkezi bassın ve işgal etsin? Maillerde de önerildiği gibi Gazi gibi yoksul, devrimci, demokrat ve Alevilerin örgütlü olduğu mahallelere yönelik baskıcı abluka altında alma politikası devlet tarafından uygulanmaktadır. “Marksist Alevi Türk örgütler” adlandırması ise Alevileri devrimcilerden uzak tutma ve örgütsüzleştirmek politikasının devamıdır. Bu yöntemle devlet kendi Alevisini yaratmak istemektedir.

Gazeteyolcu.net internet sayfasında yer alan haberin sonunda ise şöyle denilmektedir; “Cemaat yurtları yandaşlara peşkeş çekiliyor

Berat Albayrak’ın mailinden cemaatin el konulmuş yurtlarının yandaşlara nasıl peşken çekildiğine dair belgeler bulunuyor. İsmail Emanet tarafından Berat Albayrak’a gönderilen mailde şu ifadeler yer alıyor:

“Selamun Aleykum Abi,

Kayseri Erciyres ÜNiversitesinin içinde paralelcilerin boşaltığı bir yurt tahsis için hazır bekliyor rektör aranırsa iş hemen çözülür yoksa üniversite bize kimse talip olmadı deyip lojmana çevirecek burasını bize gelen bilgi bu yer çok güzel hemen hazırlanabilir.”

Kayseri’nin en iyi yurdu peşkeş çekiliyor

Emanet’in bahsettiği Cemaat’e ait yurt binası Özel Zülal Yüksek Öğrenim Kız Yurdu ismi ile 2010-2011 öğrenim yılından, 2015 yılına kadar özel yurt olarak işletildi. 2015 yılı Ağustos ayında yurt boşaltıldı.

Erciyes Üniversitesi kampüsü içerisinde olan yurt, üniversitenin fakültelerine yakınlık açısından Kayseri’deki en yakın yurt durumunda.”

Yukarıda okuduğunuz cümleler ise 15 Temmuz günü yaşanan bir darbenin olmadığı aslında pastanın paylaşma sorunun olduğunu kanıtlayacak neticede yazışmalardır. Fettullah Gülen’den alınan ve edilen mal varlıkları paylaşma sorunudur.

RedHack tarafından önümüzdeki süreçte yayınlanacak belgelere yer vermeye devam edeceğiz.

Dogan Presse
http://www.doganpresse.org/haber-detayi?i_id=773En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9486 Satış3.9329 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8677 Satış 4.8482

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.