HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Cumartesi Anneleri, 600. Hafta Galatasaray Lisesi Önündeydi

Kayıp, tutsak ve şehit aileleri 600. haftasında Galatasaray Lisesi önünde bugün saat 12.00’de bir araya geldi. Onlar sadece Cumartesi Anneleri değil! Onlar kayıpların, tutsakların ve bağımsızlık mücadelesi verierken infaz edilen veya katledilen şehitlerin aileleridir. Dile kolay 600 hafta… Evet 600 haftadır bu aileler bedeller ödeyerek bir mevzi haline getirdikleri Galatasaray Lisesi önünde dik durmaya devam ediyor. Kimi zaman devletin güvenlik güçlerinin saldırına, kimi zaman polisin örgütlediği sivil faşistlerin saldırılarını rağmen, kar, kış demeden, soğuk demeden Galatasaray Lisesi önündeydiler.

Cumartesi Anneleri’ne 600. haftasında adalet arayışlarında seslerine destek veren demokratik kitle örgütleri, siyasetçiler akademisyenler, aydın ve yazarlar ve gazeteciler yani binlerce kişi, Galatasaray Lisesi önünde “Failler belli kayıplar nerede?” diye sordu. Halkın birlik ve beraberliğini oluşturup kayıplarını sormasından korkan polis ise alanın etrafına bariyerler yerleştirildi. Alana gelenlerin üzerlerini ise "Cumartesi Anneleri" yazılı baskılı tişörtler giyen kayıp yakınları aradı.

Sabahın erken saatlerinde Galatasaray Lisesi önünde toplanmaya başlayan kitlenin sayısı eylem saatine doğru binlere ulaştı. Binlerce kişi tek yürek olup kayıplarının akıbetini "Failler belli kayıplar nerede" şiarıyla sordu.

600. haftasında kayıpların akibiyeniti daha kararlı bir şekilde soran aileler, İstiklal Caddesi'ne serilen siyah bez üzerine kayıp yakınlarının resimleri ve karanfiller bırakarak, "600 hafta" yazıldı. Meydanda bulunan binanın duvarına ise, üzerinde "Cumartesi Anneleri 600 haftadır aynı yerde" yazılı dev pankart asıldı. Bağımsız bir ülke istedikleri, değerlerini korudukları, düşüncelerini savundukları için kaybedilenlerin unutulmadığını gösteren ve eyleme destek için Galatasaray Meydanı'na gelenlerin ellerinde karanfiller ve kayıpların resimleri yer aldı.

Eylemin başlamasıyla birlikte bundan 36 yıl önce gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren'in annesi Elmas Eren söz alarak şunları söyledi; “Kaç Haziran geçti. Kimse sormadı. 36 yıl geçti oğlum kayıp. Onun kemiklerini aramaktan canım çıktı. Pırıl pırıl çocuklarımızın suçu neydi kendilerinden bir daha haber alamadık, katlettiniz. Ne yaparsanız yapın çocuklarımızın kemiklerini istiyoruz.”

Anne Eren’in ardından, 21 yıl önce katledilen Hasan Ocak'ın annesi Emine Ocak söz alarak, “21 senedir burada oturuyorum. Bu gençler, anneler, babalar için oturdum. Analar ağlamasın, çocukları yetim kalmasın diye oturdum burada.” dedi.

Hanife Yıldız ana ise bundan 21 yıl önce İzmir'de polisler tarafından karakola çağrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınmayan  oğlu Murat Yıldız'ın halen bulunamadığını vurgulayarak, ancak 21 yıldır oğlunun bulunması için mücadeleye devam ettiğini söyledi. Hanife Yıldız”Bu adaletsizlik böyle giderse bir 600 hafta daha burada olacağız gibi. Burada otururken aramızdan Berfo Anneler gitti. Onları buradan selamlıyoruz.”dedi.

Eylemde Cumartesi Anneleri adına açıklamada bulunun kayıp Fehmi Tosun'un kızı Besna Tosun ise, 600. hafta Galatasaray Meydanı'nda olmalarına ilişkin şunları söyledi; “İnsanlığa karşı işlenen suçlar en ağır suçtur. 21 yıl önce anne ve babalarımız bu alanda adalet arayışına girdi, şimdi ise biz ikinci kuşakları, çocukları bu mücadeleyi devraldık. Annelerin, babaların çocuklarının mezar taşını araması bir ülkenin utancıdır.”

 “Korkması gerekenler bizler değiliz…” diye vurgulayan Tosun konuşmasına şöyle devam etti; “Biz de sorumluyuz bundan. Yüz binler olarak annelerin yanında olsaydık, bugün bunlar yaşanmazdı. 90'lar bile böyle değildi. Korkması gerekenler bizler değiliz. Korkması gerekenler şehirleri tank ve toplarla harabeye çevirenlerdir. Korkması gerekenler Taybet Ana'yı günlerce sokak ortasında bekletenlerdir, doğmamış çocuğu anne karnında katledendir. Korkması gerekenler bizler bu meydanlara mahkûm edenlerdir. Bu korkuyu, sessizliği kabul etmiyoruz. Bu mücadeleyi sürdüreceğiz ama korkarak, sessiz kalarak değil.”
 
Tosun’un ardından söz alan kayıp Abdulkerim Yurtseven'in torunu Berivan Yurtseven ise “Dedemin Kürt olmaktan başka bir suçu var mıydı? Biz sadece yakınlarımızın akıbetini sormak için buradayız. Hesap verilene kadar burada mücadelemize devam edeceğiz.”

Kayıp ailelerine Arjantin’de dünyaya kayıplarının sesini duyuran Plaza de Mayo Anneleri’nden de bir destek mesajı vardı.
Arjantin'den Plaza de Mayo Anneleri'nin gönderdiği dayanışma mesajı dinletildi. Arjantin Plaza De Mayo Anneleri’nden Cumartesi Annelerine: "Kaybedilen tek mücadele vazgeçilen mücadeledir"

Ardından ortak basın açıklamasını Suruç'ta kaybedilen Hüseyin Taşkaya'nın kızı Serpil Taşkaya okuyarak şunları söyledi; “Türkiye'de yargı başta olmak üzere devletin bütün kurumlarının yurttaşın değil; iktidarın hizmetinde olması, hukuksuzluğu ve adaletsizliği beraberinde getiriyor. Kayıpların bulunması için taleplerinin tekrardan dile getirilmesinin ardından eylem son buldu.

#CumartesiAnneleri600Hafta

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.8093 Satış3.7941 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6538 Satış 4.6353

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.