HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Hakverdi, Hapishaneler Konusunu Meclis’in Gündemine Taşıdı

15 Temmuz’un ardından OHAL uygulamasıyla birlikte Türkiye hapishanelerinde tutsaklara yönelik uygulanan, işkence, tecrit, sürgün, havalandırma ve görüş sürelerinin kısıtlanması devam ediyor. TAYAD’lı Ailelerin hapishanelerdeki hak ihlallerine ilişkin mücadelesi de devam etmektedir. Hapishanelerdeki hak ihlalleri devam ederken, CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Ali Haydar Hakverdi, konuyu Meclis’in gündemine taşdı.

OHAL uygulamasının ardından Türkiye hapishanelerindeki tutuklulara yönelik uygulamaların her geçen gün ağırlaştığını koşulların giderek ağırlaştığına dikkat çeken CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Ali Haydar Hakverdi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu.

Ali Haydar Hakverdi, hapishanelerde yaşanan sorunları ve hak ihlallerini ilişkin şunları belirtti; “Farklı hapishanelerden gelen mahkûm mektuplarında yazanlar içler acısı durumu gözler önüne sermektedir. Hapishanelerde aile ve avukat görüşleri yasaklanmakta, yapılan görüşler ise kamera ile kayıt altına alınmaktadır. Gazete ve kitapların yasaklanmasının yanı sıra hasta tutuklular, ‘asker ve ring aracı yetersiz’ gibi nedenler gerekçe gösterilerek tedavi edilmeleri engellenmekte, siyasi mahkûmların darp edildiği ve sürekli ailelerinden daha uzaklara sürgün edildiği; sürgüne gönderildiği hapishanelerde çıplak arandıkları, eşyalarına el konulduğu, temizlik malzemelerinin verilmemesi, havalandırma ve görüş sürelerinin kısıtlanması gibi hak ihlalleri ile karşılaştıklarını aktarmaktadırlar.”

CHP Ankara Milletvekili Hakverdi, hapishanelerde yaşanan baskı, tecrit ve keyfi uygulamalara ilişkin Bakan Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

-1 Haziran-22 Eylül 2016 tarihleri arasında kaç mahkum bulunduğu hapishaneden başka hapishaneye nakledilmiştir?

-Hapishanelerde Adalet Bakanlığı’nın 45/1 nolu “haftalık 10 saat sohbet hakkı” genelgesi neden uygulanmamaktadır?

-Edirne F Tipi Hapishanesi’nde mahkûmların görüş ve telefon hakları 15 günde 1’e mi düşürülmüştür?

-Edirne F Tipi Hapishanesi’nde 01.09.2016 tarih ve 2016/1148 nolu kararla aylık açık görüş hakkı 2 ayda bir olarak mı düzenlenmiştir? Bu karar sadece siyasi mahkumlara mı uygulanmaktadır?

-Edirne Hapishanesi’nde mahkûmların ‘türkü söylediği’, ‘verilen yemeği yemediği’, ‘arkadaşlarına selam verdiği’ hatta ‘sessiz kaldığı’ gibi nedenlerden disiplin cezaları aldıkları iddiaları doğru mudur?

-Amasya Hapishanesi’nde mahkûmlara verilmesi gereken diyet yemeğinin verilmediği iddiaları doğru mudur?

Görme engelli mahkûma dijital saat yasağı

-Amasya Hapishane İdaresi ‘kişi başına koğuşta 4 kitap bulundurma’ kararı mı almıştır? Bu kararın gerekçesi “hapishane güvenliği” midir? Kitaplar “hapishane güvenliğini” nasıl tehdit etmektedir?

-Yüzde 90 görme kaybı olduğu için ‘sesli dijital saat’ kullanan mahkûma, sevk edildiği Amasya Hapishanesi’nde kullandığı saatin ‘analog saat’ olmadığı gerekçesiyle verilmediği iddiaları doğru mudur? Aynı saati geldiği hapishanede kullanabilen mahkûm, Amasya Hapishanesi’nde neden kullanamamaktadır?

-Amasya Hapishanesi’nde hasta mahkûmlara yazılan ilaçların mahkûmlara tek tek ve zamanında verilmediği iddiaları doğru mudur? Gerekçesi nedir?”

Türkiye hapishaneleri kanayan bir yaradır. Yıllardır uygulamaya konulan baskıcı yasalardan ilk nasibini alan hep dört duvar arasında ki devrimci tutsaklar olmuştur. 15 Temmuz’un ardından OHAL ilk baskı ve saldırılarda yine devrimci tutsaklar üzerine uygulandı. Bu konuda dışarıda faaliyetlerini sürdüren Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) çeşitli hapishanelerin önünde yaptığı basın açıklamasıyla, eylemlerle ve duyurularla içerdeki tutsakların sesini dışarıya taşıdı.

Dogan Presse - Y.Z.En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.