HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Fransa Hapishanelerindeki Yer Sorununa Çözüm Bulmaya Çalışıyor!

Fransa'da her geçen gün yaşanan hapishaneler sorunu dinmek bilmiyor. Hapshaneler de yetersiz yerden dolayı Adalet Bakanlığı 10 ile 16 bin hücrenin yapılacağının sözünü verdi.

Fransa'da 20 yıldır her başa gelen hükümet tarafından verilen sözlere rağmen hapishanelerde yaşanan yer sorununa çözüm bulmuş değil. Fransa’da tutuklu sayının ülke genelindeki hapishanelerini aşmasından dolayı hapishanelerde yer sıkıntısının olduğu uzun zamandır tartışılan konu olduğu bilinmektedir.

Adalet Bakanlığı önümüzde on yıl içinde Fransa genelindeki hapishanelerin yüzde 80'nin tek tip hücre sistemine geçilmesi için çalışma yaptıklarını ve bu proje için 3 milyar euronun ayrıldığını bildirdi.

Bakanlığın konuya ilişkin hazırladığı 60 sayfalık hapishaneler sorununu içeren raporun son süreçte ülkede gelişen olaylardan dolayı açıklanamadığı belirtti. Sunulan hapishaneler raporuyla birlikte hükümetten 2017 yılı bütçesinden, hapishaneler için 1.1 milyar euronun ayrılmasını ve çalışmalara başlanmasını istedi. Bu para ile önümüzdeki sene ülkenin kuzeyinde 4 000 kişilik hücreli hapishaneler inşa edilmesine ve var olan hapishanelerdeki eski hücreleri onarma çalışmalarının başlanması talep edildiği aktarıldı.

Fransa'da hapishanelerde yaşanan yer sorunun yaklaşık 20 yıldır sürdüğü ve bu konuda iğleştirmelerin yapılmadığı da bilinmektedir. Her beş yılda bir başa gelen hükümetler tarafından hapishaneler konusunda projelerin sunulduğu ancak bu projelerin gerçekleşmediği bilinmektedir. 2011 yılındaki Nicolas Sarkozy hükümeti tarafından yine hapishaneler konusu ele alındığı ve 24 000 hücrenin inşa edilmesi sözü verilmişti. Böylece ülke genelindeki hapishanelerdeki yer sayısının 70 000'e ulaşması hedefleniliyordu. Ancak François Hollande hükümeti başa gelince bu projenin bütçenin yetersizliğinden dolayı durdurulduğu açıklanmıştı.

Hollande hükümetinin de görevinin sonuna doğru gelmesinden dolayı ve son süreçte hapishanelerde yaşanan sorunlardan dolayı projenin tozlu raflardan indirilerek gündeme alındığı görülmekte. Hollande hükümetinin ise 2022 yılına kadar 63 500 tutuklunun barındırılabileceği hapishanelerin oluşmasını hedefliyor. François Hollande hükümetinin seçimden kısa bir süre önce hapishaneler konusunu ele alması sadece seçim öncesi verilen vaat olarak değerlendiriliyor.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.