HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Ethem Sarısülük’ün Katledilmesine İlişkin Dava Görüldü

Haziran direnişinde Ankara Kızılay’da polis Ahmet Şahbaz’ın silahından çıkan kurşunla katledilen Ethem Sarısülük’ün yaşamını yitirmesine ilişkin dava Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde 19 Eylül günü saat 11.00 civarında görüldü. Ethem Sarısülük’ün yaşamını yitirmesine ilişkin dava 28 Kasım günü saat 11.00’e ertelendi.

Haziran direnişi esnasında Ankara Kızılay’da polis Ahmet Şahbaz’ın silahından çıkan kurşunla yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün katledilmesine ilişkin dava 19 Eylül günü Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması görüldü.

Ethem Sarısülük’ün katledilmesine ilişkin davanın Yargıtay’ın bozma kararı sonrasında “güvenlik” gerekçesiyle Aksaray’da görülmesine karar verilmişti. Aksaray’da yeniden görülmeye başlayan duruşmada söz alan ÇHD üyesi avukat Murat Yılmaz alarak, “Dosyamız bir Yargıtay bozması gördü. Duruşmada görüntüler izlenmişti. Ancak Yargıtay bir bozma kararı vermişti. Görüntülerin nerde izlendiğini bilmiyoruz. Ethem’i tanıyanları, mahkemeyi takip etmek isteyenleri buralara kadar getirmek doğru değil. Yargının tarafsız olduğuna dair bir durum şuana kadar görmedik. İlla size birilerinin laf söylemesi gerekmez. Bir mahkemeye dilekçe veriyoruz aylarca sürünüyoruz. Ancak aynı işlem, söz konusu Ahmet Şahbaz için olduğunda, çok hızlı işliyor bu yargı. Kolluk kuvvetlerinin suç işlediği dosyalarda önce aklamaya kollamaya çalışıyoruz. Sonra serbest bırakıyoruz” diyerek mahkemenin hukuku işlemediğini ve Ethem Sarısülük’ü öldüren polisin devlet tarafından sahiplendiğine vurgu yaptı.

Mahkemenin bu denli taraflı olmasına ilişkin ise Avukat Yılmaz, “Ahmet Şahbaz dosyasının özelliği Recep Tayyip Erdoğan’ın sahip çıkmasıdır” diyerek davanın politik durumuna vurgu yaptı. Avukat Yılmaz, “Ahmet Şahbaz topluluğa atış yapıyor. Bu bilirkişi raporuyla da kanıtlanmıştır. Ahmet Şahbaz’ın savunması çöktü. Savunma rapora itiraz ederken yine taş geldi korktu gibisinden itiraz etti. Bilirkişi raporuna göre Şahbaz’ın tutuklanması gerekiyor. Biliyoruz siz gene tutuklamayacaksınız, ama biz de bıkmadan usanmadan geleceğiz ve sizleri rahatsız edeceğiz” dedi.

Avukat Murat Yılmaz, Ethem Sarısülük’ü katleden polis memuru Şahbaz’ın tutuklanması gerektiğini vurgulayarak, “Karşımızdaki sizsiniz, devlet sizsiniz. Bu dosyada hakkaniyetli bir karar vermeniz için size çatıyoruz. Trafik kazasında adam tutuklarsınız, ama polis çeker adam vurur serbest bırakırsınız. Sanık Ahmet Şahbaz hakkında tutuklama kararı verilmesini istiyorum.”

Ardından söz alan avukat Kazım Bayraktar, “Yargılama sırasında 3 farklı bilirkişi raporu alındı. Bütün raporların sonucu birbiri ile paralel. Son görüntü incelemesi bilirkişi raporunda 3. atışta kasıtlı olarak birine isabet ettirmek amacında olduğu anlaşılıyor. Ayrıca psikolojik bir rapor aldık. Sanığın kalkanlarıyla kendini savunan arkadaşları geri çekilirken, o geri dönüp silahını ateşliyor ve sonra da arkadaşlarının yanına gidip ‘çektim sıktım 3 tane’ diyor” şeklinde savunma yaptı. Avukat Bayraktar, Ankara Ağır Ceza’nın insan öldüren Ahmet Şahbaz için verdiği tahliye kararının yok hükmünde olduğunu vurguladı.

Avukat Bayraktar savunmasına şöyle devam etti; “Aksaray Ceza Mahkemesi’nin yetkisi elinden alınmıştır. Suç işlenmiştir ve bu suçu yargılayacak bir yargı yoktur. Halka karşı işlenmiş suçlar söz konusu olduğunda onu yapanlar tutuklanmazlar. Artık hakim- savcı tutuklamak çok kolaydır. Biz devletin savunduğu bir polisin tutuklanmasını istiyoruz.

Mahkeme heyeti, Ethem Sarısülük’ün avukatı Kazım Bayraktar ile Ahmet Şahbaz’ın avukatını bir görüşme yapmak üzere odasına çağırdı. Bu esnada Ethem Sarısülük’ün vurulma anına ilişkin görüntüler salonda tekrardan izlendi.  Ethem Sarısülük’ün annesi ise o acıyı tekrardan yaşamaması için salon dışına çıkartıldı.
 
Avukat Bayraktar’ın ardından söz alan Avukat Teoman Özkan’da Ethem Sarısülük’ün katledilmesine ilişkin belgelerin ve kanıtların ortada olmasına rağmen hukukun işlenmediğini vurguladı.

Savunmanın ardından Ethem Sarısülük’ü katleden polis Şahbaz’ın avukatları mahkeme heyetine izlenmesi için görüntüler verdi. ATV kanalının çektiği görüntüler ile Şahbaz’ın avukatları savunma yaptı. Tamamen katliamı meşrulaştırmak amacıyla yapılan kurgu görüntüleriyle Şahbaz’ın avukatları mahkeme heyetini ikna etmek istediği görüldü.
Dava ilgisinin olmadığı kurguda daha çok Gezi direnişi sürecinde halkın polise saldırma anları üzerine düzenlenen kurgu olduğu ve bu yöntemle mahkeme heyeti ikna edilmeye çalışıldı. Savunma avukatları ise bu duruma tepki göstererek, söz konusu görüntülerin Ethem Sarısülük’ün katledilmesi ile ilginin olmadığını vurgulayarak, “O zaman biz de Gezi belgeseli izletip polis şiddetini gösterelim” dedi.
Av. Kazım Bayraktar tekrar söz alarak ortada olan delillere rağmen yaşanan katliamın üzerinin örtülemeyeceğini vurguladı.

Avukat Kazım Bayraktar, “Polis şiddetini gösterebilirdik. Güneydoğuda özel harekât polislerini de anlatabilirdik. Konu bu değil. Şahbaz vurmayı hedefleyerek ateş etmiştir. Daha büyük ve kötü şeyler olmadıysa, göstericilerin sayesinde olmamıştır” diyerek polis memuru  Şahbaz’ın avukatlarının sunduğu görüntülerin dava konusuyla ilgili olmadığını vurguladı.

Duruşma salonuna SEGBİS’le bağlanan Ahmet Şahbaz, savunmasını yaptı. Şahbaz’ın savunmasının ardından savunma avukatları Ahmet Şahbaz’ın tutuklanmasını talep etti.

Mahkeme heyeti ise Ahmet Şahbaz’ın tutuklanma talebini ret ederek duruşmayı 28 Kasım 2016 tarihine saat 11.00’e erteledi.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.8093 Satış3.7941 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6538 Satış 4.6353

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.