HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

“Cizre’de 257 insan öldürüldü, BM’ye Delilleri Sunabiliriz”

BM İnsan Hakları Konseyi 33'üncü İnsan Hakları Oturumunda konuşan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre’de 79 gün boyunca süren sokağa çıkma yasağı süresince devletin en 24’ü çocuk olmak üzere 257 insanı öldürdüğünü 143 insanı da binaların bodrumlarında yaktığını söyledi.

BM İnsan Hakları Konseyi 33'üncü İnsan Hakları Oturumunda konuşan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Adorno’nun ‘Auschwitz’ten sonra şiir yazmak barbarlıktır’ sözünü hatırlatarak konuşmasına başladı. Faysal Sarıyıldız, 2016 Şubat’ında Derya Koç’un Televizyonlara bağlanıp “Az önce bodrumda bulunan 20-25 yaralının üzerine benzin dökerek yaktılar. Şimdide 1. Ve 2. Katta olan biz 25’e yakın kişiyi yakacaklar” konuşmasına devam etti. Faysal Sarıyıldız, bir hafta sonra Derya Koç’un cenazesinin ailesine teslim edildiğini aktardı.

Faysal Sarıyıldız, Cizre’de 79 gün süren sokağa çıkma yasağında, devletin güvenlik güçlerinin yaklaşık 24’ü çocuk 257 insanı öldürdüğüne vurgulayarak, “Mahalleler top atışlarına tutulduğu için aralarında üniversite öğrencisi, sanatçı, siyasetçi ve gazeteci olan 143 insan, üç ayrı bodruma sığındı, yardım çağrısında bulundu. Bodruma sığınanların isimlerini ve adreslerini hükümet ve devlet kurumlarıyla paylaşmamıza rağmen, Türk Hükümeti, dünyanın gözü önünde bu insanları ateşe verdi” şeklinde konuştu.

Faysal, 20 Ocak’ta ambulansların alamadığı yaralıları hastaneye kaldırmak için aralarında kendisinin de bulunduğu kitleye, askerlerin ateş ettiğini vurgulayarak şunları söyledi; “2 kişi yaşamını yitirmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, olayın vahim olduğunu ve acilen incelenmesi gerektiğini ifade etmişti. Hemen akabinde ortaya çıkan vahşet bodrumlarından sivillerin sağ kurtarılması için tüm dünyaya sesimizi duyurmaya çalıştık ama maalesef insanlık bu katliama seyirci kaldı. Türk devletine diplomatik baskı yapılmış olsaydı şu an o yakılan ve katledilen insanlar aramızda olabilirdi.”

Faysal Sarıyıldız, Cizre’de yaşanan katliamın boyutlarına dikkat çekerek şöyle dedi; “Yaşananlar tam bir insanlık suçudur. Bir halkı toptan yakmanın veya yok etmenin açık bir niyeti ve işaretidir. Cizre Ablukasında bir vekil olarak halkımın yanındaydım. Vahşet bodrumlarında benzin dökülerek yakılan ve cesetleri parçalanan insanların çoğunu tanıyorum. Onlar ve halkım adına buradayım. Ölenlerin yanık et kokusunu üzerimde taşıyorum. Hala parçalandıkları için teşhis edilmeyen cesetler var. Oradaydım ve Türkiye tarihinin en kötü vahşetin tanıklığını yaptım”

Sarıyıldız, Birleşmiş Milletler’in Cizre yaşanan vahşete ilişkin inceleme talebine Türk yetkililerinin halen yatın vermediğini vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti; “Gerçeklerin üzeri kapatılmak isteniyor. Cizre’de yakılan insanlıktı; bunu hatırlatmak isterim sizlere. Gerçeğin er ya da geç, ortaya çıkma gibi bir huyu vardır ancak sizler bu gerçeğin ortaya çıkmasında aktif bir rol oynamalısınız. Bu hepimizin birincil görevi olmalıdır. Yoksa vicdanı sürekli kanayan insanlık, huzur yüzü göremeyecektir.”
Faysal Sarıyıldız, Cizre’de 143 insanın hayatına mal olan bodrumlarda yaşanan katliama ilişkin yazılı, görüntü ve ses kayıt belgelerini konseye istenmesi durumunda sunmaya hazır olduğunu belirtti.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız; Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği, Uluslarararası Ceza Mahkemesi ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne, 11 Şubat 2016 itibariyle operasyonların son bulduğu Şırnak’ın Cizre ilçesinde incelemelerde bulunulması talebiyle bir mektup gönderdi. Şubat ayında yapılan bu başvurunun ardından ise BM’den yapılan açıklama ile Türkiye’nin kendilerine soruşturma yapılması için yanıt vermediğini belirtti. Dünyanın gözleri önünde Cizre’de onlarca insan katledildi, binlerce ev ve iş yeri devletin bilgisi dahilinde güvenlik güçlerinin saldırıları sonucu yıkılıp tahrip edilirken, ilçenin alt yapısı da kullanılamaz hale geldi. Devletin sistemli saldırıları ve halkın bulunduğu yerleşim yerlerini hedef alması nedeni ile 100 bine yakın kişi göç etmek zorunda bırakıldı. Tüm bunlar yaşanırken, BM İnsan Hakları Konseyi’nin ciddi bir girişimi olmamıştı. Tersine yazılı açıklamalar ve kınamalar dışında bir yaptırım gücü olmayan BM İnsan Hakları Konseyi’nde görülen oturum ile Türkiye üzerine her hangi bir yaptırım yetkisi de yoktur.

Bugün halen Güney Doğu’da yıkım, kurum ve operasyon devam etmektedir. Ne BM İnsan Hakları Konseyi’nin ne de AB’nin insan hakları kurumu olarak hareket ettiği iddia eden kuruluşların bu konuda bir yaptırımı olamayacağı yaşananlarla görülmektedir.

Ancak Cizre’de yaşanan vahşet tarih sayfalarına insanlık utancı olarak geçti!

Dogan Presse
Foto: Faysal Sarıyıldız - Dogan Presse - Y.ZEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7823 Satış3.7672 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6729 Satış 4.6543

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.