HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı Başlıyor

Yaz tatilinin ardından bugün çalacak ilk ders zili ile 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı başlayacak. Yeni öğretim yılının ilk dersi “15 Temmuz’da yaşanan darbe” anlatılacağı belirtildi. Devlet yeni öğretim yılında çocuklarımızın beynine kendisinin tezgahladığı, yaptığı, yönettiği “darbeyi” anlatacak.

Bu sabah, 50 bine yakın öğretmenin görevinden uzaklaştırılıp, açığa alındığı 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı başlayacak. İlk ders zilinin çalmasıyla ders başı yapacak milyonlarca öğrencinin ilk dersi, 15 Temmuz’da yaşananlar anlatılacağı aktarıldı. Oysa Türkiye’de eğitim alanında ve Türkiye toprakları üzerinde olan halkların kendi anadilinde öğretim sorunu vardır.

Örneğin Türkiye toprakları üzerinde yaşayan Laz, Arap, Pomak, Çerkes ve Kürt çocukları bulunmaktadır. Çoklu dillerde eğitim sorununu bir yana bırakan devlet 15 Temmuz günü yaşanan sorunun anlatılmasını istiyor.

Bu konuda devletin dayatmalarına karşı anadilde eğitimin hak olduğunu savunan Arap Alevileri Gençlik Meclis üyesi Mahmut Durkal, Arap Alevi halkı olarak kendi dillerini korumak için ellerinden geleni yapacağını ve diğer halklarla birlikte mücadeleyi büyütmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Pomak Dernekleri Federasyonu (PODEF) Başkanı Mehmet Demir, asimilasyonu karşı mücadele verdiklerini ve bu mücadeleyi vermeye devam edeceklerini belirtti. Demir, anadilinde eğitim talebine devletin gösterdiği yaklaşım tamamen ırkçı olduğunu belirtti. Yoğunlukta Trakya bölgesinde yaşayan Pomak halkının yoğun asimilasyona maruz kaldığını aktaran Demir, asimilasyona karşı mücadele vermeye devam edeceklerini belirtti.

Jineps gazetesi Yayın Kurulu üyesi Sebahattin Çurmıt ise, Çerkes halkı olarak dillerinin uğradığı asimilasyona ilişkin şunları söyledi; “Biz bu topraklar için ölürken Türkçeyi bilmiyorduk, şimdi ise kendi anadilimizi bilmiyoruz. Bizler her seferinde anadilimizde eğitim hakkını gündeme getirdiğimizde "bölücü" olarak lanse edilmekteyiz. Oysaki bu ülkeyi bir araya getiren tüm halkların anadilleri ile bir çiçek bahçesi, bir senfoni haline getirmek istiyoruz.”
 
Anadilde eğitime ilişkin Kürt Demokrasi Kültür ve Dayanışma Derneği Eşbaşkanı Mustafa Karaman ise halkların anadilinde eğitim hakkının önündeki en büyük engel, 1982 Anayasası'nda yer alan 42. Madde. O madde ise şöyle: “Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez.” 42. maddenin değişmesi gerektiğini vurgulan Mustafa Karaman, uluslararası yasalarda ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde yer alan "Her ülkede çocukların kendi anadillerinde eğitim görme hakkı vardır ve bunu da devlet sağlar" ilkesini hatırlattı.

Devletin Laz, Arap, Pomak, Çerkes ve Kürt çocukların anadilde eğitim görme diye bir sorunu yoktur. Devletin tek bir sorunu ise Türkiye toprakları üzerinde yaşayan çocukları nasıl asimile edeceği yönünde düşüncesi vardır. Bu yıl birçok okulda Suriyeli çocuklarda eğitim görmeye başlayacak. Suriyeli çocukların bir an önce Türkçeyi öğrenip Türk vatandaşı olması için hükümet çözüm yolları aramaktadır.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.