HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Yobaz Abdullah Çakıroğlu Tekrardan Gözaltına Alındı

İstanbul'da 12 Eylül günü belediye otobüsünde Ayşegül Terzi adlı 23 yaşındaki hemşireye şort giydiği için saldıran ve gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Abdullah Çakıroğlu hakkında yeniden yakalama kararı çıkarıldı. Çakıroğlu’nun dengesizce tavırlarına ilişkin Komünist Kadınlar'dan 'şort saldırısı' hakkında yazılı açıklama yapıldı.  Komünist Kadınlar’ın açıklamasında; “İslam hukukunu tanımıyoruz” denildi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ise Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı.

İstanbul Maslak'ta 12 Eylül günü işten çıkan hemşire Ayşegül Terzi, evine giderken bindiği otobüste şort giydiği için Abdullah Çakıroğlu adlı kişinin saldırısına uğramıştı. Saldırının ardından olayla ilgili başlatılan soruşturmada kapsamında gözaltına alınan Çakıroğlu, emniyetteki işlemlerinin ardından 18 Eylül günü Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na sevk edildi.

Çakıroğlu'nun adliyeye götürülmesi sırasında gazetecilere seslenerek şunları söyledi; “Arkadaşlar her şey kontrol altında. Sıkıntı yok, gerekli izahatları yapacağım. Vandalların saldırısına uğradım. 20 tane solcu terörist bana saldırdı. Her şey İslam hukukuna göre oldu”

Savcılık sorgusu yapılan Çakıroğlu, ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Abdullah Çakıroğlu hakkında verilen karara karşı gösterilen tepkiler, yazılan yazılı açıklamalarla yaşan olayın normal olmadığı dile getirildi. Hergün git gide kadınlara yönelik yükselen şiddetin ardından savcılığın aldığı kararın hukuka uygun olmadığı dile getirildi. Verilen tepkiler üzerine serbest bırakılan Abdullah Çakıroğlu hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile “Halkı kin ve düşmanlığa teşvik etmek" suçlamasıyla tekrar yakalama kararı çıkarıldı.

Savcılığın talimatı doğrultusunda çalışma başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Çakıroğlu'nu Çekmeköy'deki evinde gözaltına aldı.

Komünist Kadınlar-Komünist Parti tarafından yapılan açıklama ile Abdullah Çakıroğlu’nun kadın düşmanlığının kabul edilemeyeceği vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi; “İstanbul’da bir kadına, “şort giydiği” için belediye otobüsü içinde saldıran Abdullah Çakıroğlu, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı.

Çakıroğlu, yaptığını “İslam hukukuna uygun” diyerek savundu. Türkiye Cumhuriyeti mahkemesi de, saldırganla aynı fikirde olmalı ki, Çakıroğlu serbest bırakıldı.

İslam hukukunu tanımıyoruz. Saldırganı serbest bırakarak bu gerici, kadın düşmanı suça ortak olan yargı mensuplarını uyarıyoruz: Hesap vereceksiniz!

Halkımız, Türkiye ilericileri, gericiliğe, gericiliğin saçtığı suçlara, kadın düşmanlarına karşı ayağa kalkacak. Biz boyun eğmeyeceğiz, siz hesap vereceksiniz!”

GALATASARAY LİSESİ ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, hemşire Ayşegül Terzi'nin otobüste darbe dilmesini İstanbul Galatasaray Lisesi önünde yaptıkları basın açıklaması ile  protesto etti.
Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen platform  üyeleri adına açıklamayı Fidan Ataselim yaptı. Ataselim, şunları söyledi: “Bugün Ayşegül'e, Neriman'a darp, Ebru'ya ölümü reva görenleri asla unutmayacağız. Failin yargılanması için mücadeleye devam edeceğiz. Abdullah Çakıroğlu'nun serbest bırakılması tüm kadınlar için tehdittir. Ayşegül konusunda tüm kadın vekilleri göreve çağırıyoruz. Ne giyeceğine kadınlar karar verir.
İsteyen kadın şort giyer, isteyen kadın başörtüsü takar. Tüm kadınlar özgürdür."
Açıklamada, “Haklarımızdan vazgeçmiyoruz, Asla sessiz kalmayacağız" yazılı dövizleri taşındı.

Hükümet 15 Temmuz vahşeti yetmemiş gibi bu seferde kendi yandaşlarını cesaretlendirmek için din adına halka saldıranları salıvererek cesaretlendirmektedir. Ancak demokratik kitle örgütlerinin tepkisi üzerine savcının tekrardan Abdullah Çakıroğlu’nun gözaltına alınması sevindirici bir durumdur. Hukuk ve adaletin işlenmediği konusunda bilgileri aktarmaya devam edeceğiz.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9738 Satış3.9580 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.9014 Satış 4.8818

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.