HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Tarık Akan, Halkın Sanatçısı Son Yolculuğuna Uğurlandı

Tarık Akan, Halkın Sanatçısı Uğurlandı...

Her daim devrimcilerin, halkın yanında olan, halkı ile iç içe olan zalime karşı mazlumun yanında yer alan Tarık Akan son yolculuğuna uğurlanıyor. Onbinlerin katıldığı cenaze törenine Sanat Meclisi ise Tarıkan Akan’ın fotoğrafının üzerinde yer aldığı "Faşizme Karşı Omuz Omuza Direneceğiz" sanat Meclisi imzalı pankartı yürüyüş boyuncu taşındı.

Tarık Akan 14 aydır kansere karşı tedavi görüyordu. Halkın bağrında bir taht kurmuş ve halkın sanatçısı olan Tarık Akan, 16 Eylül günü yaşamını yitirdi. Akan için bugün sabah ilk tören İstanbul Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlendi. Muhsin Ertuğrul Sahnesi dolup taşırken, içeriye sığmayan çok sayıda kişi ise dışarıda beklemek zorunda kaldı. Tarık Akan'ın naşının getirilmediği anma etkinliğinde tiyatro oyuncusu Orhan Aydın’ın sunduğu anma programı Nebil Özgentürk’ün hazırladığı ‘Tarık İçin’ isimli belgesel ile başladı.

Duygulu anların yaşandığı anma programında söz alan Tarık Akan’ın kızı Özlem Üregül, babasına olan sevgisini şu sözlerle dile getirdi; “Onca belgesel, film ve şöhretin arasında bizi aksatmadan, tüm sevgisiyle ilgilendi. Biz üç kardeşiz, hepimizi ayrı ayrı çok sevdi. Her zaman bize eşit davrandı. Babamın en değer verdiği şey kardeşler arası eşitlikti. Bize eşitlik duygusunun ailede başladığını öğretti. Türkiye olarak büyük kocaman bir aileyiz, hepimiz sevgide birleşiyoruz. Her yöreden insan sevdi Tarık Akan’ı. Babam attığı her adımda Türkiye’nin daha iyi bir geleceği olması için uğraştı. Bunları yaparken sizlerin sevgisinin her zaman yanında olduğunu bildiğini bilmenizi isterim. Biz babamı kaybetmedik, Türkiye Tarık Akan’ı kazandı.”

Sanatçı Rutkay Aziz 1967 yılında tanıştığı Tarık Akan’la dostluklarını şu anlamlı cümle ile anlattı; “Tarık Türkiye’nin Tarık Akan’ı. Ama benim Bakırköylü, devrimci, canım ciğerim arkadaşım. Onun veda edişiyle bizden de bir parça gidiyor”
Duygularının yüksek olduğu anmada konuşmasına Aziz şu sözlerle devam etti; “Hep emeğin yanında yer aldık. Onurlu, gururlu, kavgacı bir adamdı. 3 şeye toz kondurmazdı: Mustafa Kemal Atatürk, Nazım Hikmet ve İlhan Selçuk. Tarık Akan sadece filmleri ile değil, 25 yıldır yetiştirdiği öğrencileriyle birlikte aydınlık Türkiye’ye doğru koşuyor. Dünyanın bütün ışıkları onun yakışıklı yüzünde yansıyacak”.

Soytarıların sofranın yerine halkın yanında yer alan Akan’ın anma töreninde Şair Ataol Behramoğlu ve Zeki İrfanoğlu yaptığı açıklamalarla Tarık Akan’a ilişkin duygularını ifade ettiler.

Fazıl Say’ın piyano ile eşik ettiği anma töreninde tiyatro sanatçısı Genco Erkal, Nazım Hikmet şiirleri okunurken, Nazım Hikmet Korosu’nun şarkılar seslendirdi. Anma töreninde aralarında Sanata Meclisi, Güvenç Dağüstün, Zülfü Livaneli, Zuhal Olcay, Mazlum Çimen, Melike Demirağ, Cahit Berkay, Hüseyin Turan ve çok sayıda sanatçı da anmaya katılarak, “Yiğidim Aslanım Burada Yatıyor” şarkısı seslendirildi.

Tarık Akan’ın kuruluculuğunu yaptığı Özel Taş İlköğretim Okulu öğrencileri de anmada yer aldı. Akan’ın eğitim gördüğü okul daha sonra Özel Taş İlköğretim olarak değiştiği ve kuruculuğun kendesi yapmıştı.

Anma törenine aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve çok sayıda siyasetçi ile demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı. Çarşı Grubu’nun da yer aldığı törenin ardından, cenaze töreni için Teşvikiye Camii’ne gidildi. 


On binlerce kişinin katıldığı Teşvikiye Camii’nde kılınan ikindi namazının ardından cenaze Bakırköy’deki Zuhuratbaba Mezarlığı’na defnedilmek için yola çıkarıldı. Yol boyunca on binlerce kişi usta oyuncuyu son yolculuğuna uğurlamak için alanlarda yerini aldı.
Sanat Meclisi ise Tarıkan Akan’ın fotoğrafının üzerinde yer aldığı "Faşizme Karşı Omuz Omuza Direneceğiz" sanat Meclisi imzalı pankartı yürüyüş boyuncu taşındı.

Bakırköy’deki Zuhuratbaba Mezarlığı’na getirilen Tarık Akan’ın cenazesi toprağa verildi.

On binlerin katıldığı cenaze töreniyle Tarık Akan’ın tam bir halk sanatçısı olduğu ve bugüne kadar verdiği emek ile mücadelesine laik bir anma ile son yolculuğuna uğurlandı.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.