HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Eric Zemmour, Bir Gazetecimi? Bir Yazarmı? Yoksa Irkçılığı Körükleyen Birimidir?

Fransa doğumlu bir yazar-gazeteci olan Eric Zemmour’un "Un quinquennat Pour Rien" isimli yeni kitabı çıktı. Zemmour çıkan yeni kitabının satışını en iyi şekilde yapmak için, son bir haftada konuk olduğu televizyon ve radyo programlarında şuan dünya genelinde moda olan ırkçılığı, yabancı düşmanlığını yaptığı politik konuşmaları ve yorumlarıyla dile getirdi.

Eric Zemmour yeni kitabının çıkmasıyla birlikte her gün bir radyo veya televizyon kanalına konuk olarak kitabının reklamını yapmaktadır. Ancak Eric Zemmour gazetecilik veya yazarlık yönüne aşarak halklar ile dinler arasında ırkçılığı körükleyecek söylemlerle kendisini öne çıkartmaya çalışıyor. Bir Fransız televizyonun yaptığı araştırma sonu Eric Zemmour, her konuk olduğu yerde sürekli yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı ile kendisini öne çıkarttığı ve yaptığı konuşmalarla kendi kendini çelişkiye düşürdüğünü göstermektedir. Sürekli İslamcıları, DAEŞ, IŞİD Cihat kelimelerini kullan Zemmour aslında halklar arasında yabancı düşmanlığını körüklemektedir. Eric Zemmour geçmişinde yaptığı yabancı düşmanlığı ve sürekli sağcıları yücelten, sağı öven sözleriyle ırkçılık yapmaktadır. Éric Zemmour, her şeyi getirip İslam’a bağlayarak, İslam’ı yerden yere vurarak sorunun gerçek kaynağını gizlemektedir. Eric Zemmour veya onun gibi düşünenlerin amacı nedir? Bu düşüncenin arkasında ne yatmaktadır? Bu tür düşünceler kime hizmet etmektedir? Bu tür düşünceleri kimler finanse etmektedir?

Fransa’da 2017 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinden Les Republicain- Cumhuriyetçiler olarak kendisini isimlendiren “ılımlı” sağın ve aşırı ırkçılığı ile bilinen Front National – Milliyetçi Cephe’nin politikalarının tekrarlanmasından başka bir durum değildir. Her daim sürekli bir yandan halkı yanlış yönlendirmek için sağcılar sürekli sorunu başka noktalara odaklamaya çalışıyor. Bunun içinde Eric Zemmour gibileri sürekli yaşanan sorunları dış mihraklarda aratmaya çalışırlar. Eski Fransa Cumhurbaşkanı olan Sarkozy’nin partisiyle yakınlığı bilinen Eric Zemmour’un yaptığı birçok analiz veya yorumların yersiz ve yanlış olduğu bilinmektedir. Kendisiyle çelişen bir yazar olmasına rağmen sürekli komplo teorileriyle ve yaşanan sorunların temeline inmeden insanları yanlış yönlendirmesiyle bilinen biridir. Buruda asıl sorun Eric Zemmour’un yaptığı konuşmaların olmadığını, asıl sorunun burjuva basının bunun gibi tiplemeleri alıp öne çıkartarak, emperyalistlerin ekonomik, politik, ticaret, savaşların, işgallerin veya göçün neden ile kaynaklarının üzerine örtmek için kullanmasıdır.

Fransa’da yaşanan katliamların, saldırıların, Fransa’da yaşanan ırkçı saldırıların veya yabancı düşmanlığının baş sorumlusu Fransa devletinin kendisi değilmidir? Fransa’nın Afganistan, Irak, Libya, Suriye, Orta Afrika veya Yemen’deki savaş, işgal, katliam veya devam eden göçten hiç mi sorumluluğu yoktur? Eric Zemmour neden bunlardan hiç söz etmez de sürekli İslam’ı öne çıkartarak Fransa’da yabancı düşmanlığını körüklemek için yabancıları hedef haline getirmektedir?  Fransa’da yaşanan sorunları yabancı ve İslamcılara yükleyen Éric Zemmour kendisi de gazetecidir. Peki, Zemmour neden hiç Ortadoğu’ya kelle kesmeye giden Fransızlardan ve buna göz yuman Fransa devletinden söz etmez? Sorunların kaynağı önündeyken neden Zemmour halklar ve inançlar arasında kargaşa yaratarak gerçeği gizlemeye çalışır?

Bu düzeni Eric Zemmour ve onun gibileri ayakta tutmaktadır. Bu sistemin devam etmesi içinde Eric Zemmour gibi ırkçı kafatasçılarında burjuva basın tarafından sürekli sistemleri tıkandığında öne çıkartarak yabancı düşmanlığına soyunması gerekiyor.

Eric Zemmour bu söylemleri ve çıkardığı kitap veya şuan radyo-televizyon kanallarında verdiği demeç ile seneye gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri için Nicolas Sarkozy’nin FN yani sağcıların alt yapısını mı hazırlamaktadır?

Dogan Presse

Videoyu izlemek için: http://www.doganpresse.com/regard-video?i_id=18En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9738 Satış3.9580 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.9014 Satış 4.8818

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.