HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolari

Gerici Yobaz TBMM Başkanının Sözlerine Tepkiler

BMM Başkanı İsmail Karaman’ın Rize’de yaptığı konuşma ile devrimci lider Che’ye yönelik kin kusan sözlerine tepkiler yağdı. Gerici zihniyete sahip olan ve şuanda TBMM’nin başkanlığını yapan İsmail Karaman’ın yobaz sözlerine ilişkin Komünist Gençlik yazılı açıklama yaptı. CHP Milletvekili Veli Ağbaba İsmail Karaman’a tepkisini dile getirdi.

Rize Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez Rize’nin Fethi adı altında bir kutlama programı düzenlendi. Rize Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen ve 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethine dayandırılarak düzenlenen kutlama programına katılım az olurken, boş tribünlere konuşan TBMM Başkanı İsmail Karaman devrimcilere içindeki kinini kustu.

Rize’de ilk kez gerçekleştirilen Fetih Kutlaması’nda kürsüde yerini alan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, gençlere yönelik konuşmasında devrimci lider Che’nin resimlerinin Türk gençlerinin tişörtlerinde olmaması gerektiğini vurgulayarak, “Devlis var. Yani Liseli Devrimciler. Che Guevara’nın gömleklerini giymişler. Che 39 yaşında öldürülen, bizzat kendisinin infazlar yaptığı bir katil kişilik. Bir gerilla. Bolivya’da, Küba’da, Güney Amerika’da faaliyette bulunan bir eşkıya benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz. Olmamalı. Bağı yok benimle. Köküm bir değil. Tarihim bir değil. Benim kendi tarihim ve insanlarım var. Onlarla övüneceğim. Garip. Fatih’i Dünya tanıyacak ama Türkiye tanımayacak.” dedi.

İsmail Karaman’ın bu denli kindar ve yobaz söylemlerine ilişkin Komünist Gençlik yazılı açıklamada bulundu. Komünist Gençlik’in yaptığı açıklamada şöyle denildi; “İsmail Kahraman korkmakta haklı: Sizin safınız yankilerin yanı, bizimki Che'nin!

Laiklik ve cumhuriyet karşıtı, gerici açıklamalarından tanıdığımız TBMM Başkanı İsmail Kahraman, şimdi de gençlerin Kübalı devrimci Che Guevara'ya sempatisini kafaya takmış ve Che'nin bir katil olduğunu söylemiş: “Bolivya’da, Küba’da, Güney Amerika’da faaliyette bulunan bir eşkıya benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz. Olmamalı. Bağı yok benimle.”

İsmail Kahraman bir konuda haklı; Che'nin kendisiyle hiçbir bağı olamaz. Che'nin bizlerle, Türkiye'nin ve dünyanın aydınlık geleceğiyle bağı ise çok açıktır.

Che Guevara, Amerikan emperyalizminin dostu gericilerle yan yana gelmez, tam karşı saflarda yer alır. Kahraman'ın Che korkusu tam olarak burada başlıyor. Che Guevara, İsmail Kahraman'a kötü anılarını hatırlatıyor: Türkiye'de, Amerikan 6. Filosunu denize döken devrimci gençleri, aydınlık günlere duyulan özlemi ve bunun için verilen mücadeleyi hatırlıyor, bu özlemin bugün gençlerde yarattığı heyecanı düşündükçe korkuyor.

İsmail Kahraman haklıdır; Che Guevara bize de tam olarak bunları hatırlatıyor. Bu yüzden bizim safımız, tüm dünyada ve Türkiye'de, Che'nin izinden giderek memleketine sahip çıkanların yanıdır.

Bu ülkenin gençliği İsmail Kahraman gibilerin karanlık dünyalarına sığmayacak. Boyun eğmeyenlerin 4 Eylül'de Kartal'da yapacağı mitingte biz de yerimizi alacağız. Yalnızca yakamızda, göğsümüzde değil, kafamızın içinde ve mücadelemizde "daha fazla Che" olacak.”
#4EyluldeKartalda #DahaFazlaChe

CHP’LI AĞABABA’DAN İSMAİL KARAMAN’A TEPKİ

TBMM Başkanı İsmail Karaman’ın Rize’de devrimci lider Che’ye yönelik sözlerine ilişkin CHP’li Veli Ağababa şu sözlerle tepkilerini dile getirdi; “Che Guevara'ya eşkiya demiş... Eşkiya sensin sen... Che de Deniz Gezmiş de emperyalizme karşı mücadele eden devrimcilerdir. Sen ise cahilsin ve her zamanki gibi emperyalizmin uşağısın. Sen bu toprakların en büyük devrimcisi Mustafa Kemal Atatürk'e karşı bayrak açmış, devrimlerin düşmanı, 6. Filo sevdalısı bir eşkıyasın. Haddini bil haddini!”

Ernesto Che Guevara’ya “eşkıya” ve “katil bir kişilik” diyen TBMM Başkanı Karaman yaptığı konuşma ile ne tarihi ne de Che Guevara hakkında bilgisi olmadığını göstermektedir. Kahraman, öncelikle katil görmek istiyorsa kendi ülkesinde kendisinin de beslendiği, kendi askerinin boğazını kesen, kendi askerini linç ettiren ve eğittikleri ÖSO üyeleriyle insanları Suriye’de nasıl katlettiklerini görmesi gerekmez mi?

İsmail Karaman’ının bir kez geçmişine baktığımızda, katliam, işkence ve devrimci-demokrat gençliğe yönelik saldırılarla ismi anılmaktadır. Geçmişte Refah Partisi Hükümeti’nin Kültür Bakanlığı’nı yapan şuanki TBMM Başkanı, 1968 yıllarında Milli Türk Talebe Birliği (MTTB)’nin başkanlığını yürütürken, çok sayıda devrimcinin katledilmesinde, işkence görmesinde ve darp edilmesinde yer almış bir gerici yobazdır.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.