HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Komünist Parti'den Cerablus Operasyonu’na İlişkin Açıklama

Cerablus Operasyon’uyla ilgili bir açıklama yapan Komünist Parti, “Bütünüyle gayri meşru ve tutarsız olan bu harekât hemen durdurulmalıdır" dedi.

Cerablus operasyonuna ilişkin yazılı açıklama yapan Komünist Parti, “Cerablus operasyonu durdurulmalıdır" dedi. Açıklamada bu sabah saatlerinde başlatılan, ABD önderliğindeki koalisyon güçleri ve "muhalefet" adı altındaki cihatçı çetelerle organize bir şekilde sürdürülen operasyonun Türkiye'yi savaş batağının içine daha fazla çekeceği vurgulanırken, "TSK'nın müdahale ettiği IŞİD bölgedeki kazanımlarını başta AKP hükümetine borçludur." denildi.

Komünist Parti'den 24 Ağustos günü yapılan yazılı açıklamanın metni şöyle 

"Yeter artık!

Suriye'yi daha fazla kurcalamayın!

Suriye'nin Cerablus kentine yönelik operasyon Türkiye'yi savaş batağının içine daha fazla çekmektedir. Bütünüyle gayri meşru ve tutarsız olan bu harekât hemen durdurulmalıdır.

Türkiye bir kez daha Suriye'nin egemenlik haklarını ihlal etmiştir. Başından beri Şam yönetiminin uluslararası cihat çeteleri karşısında mevzi kaybetmesinin esas nedeni, başta Türkiye olmak üzere dışarıdan silahlı çetelere verilen destektir. Dolayısıyla Suriye'de barış isteyenin, Suriye'nin iç işlerine müdahaleyi kesmesi, bu ülkenin egemenlik haklarına saygı göstermesi gerekli ve yeterli olacaktır.

TSK'nın müdahale ettiği IŞİD, bölgedeki kazanımlarını başta AKP hükümetine borçludur. Amerikan imalatı bu karanlık örgütün alenen örgütlendiği, kiralık katil topladığı, açık gösteriler düzenlediği en ileri örnek Türkiye'dir. AKP, IŞİD'e ve diğer terör gruplarına kendi para-militer gücü olarak bakmış ve bu doğrultuda kullanmıştır. Son olarak istihbarat birimlerinin Gaziantep'deki düğün saldırısını en azından “önlemediği” bütün açıklığıyla ortaya çıkmıştır.

Sahada bunca silahlı grubun faaliyet gösterdiği, yönetim krizinin had safhaya çıktığı bir ortamda kimin kiminle barışıp kiminle savaştığının kaosa dönüşmesi de şaşırtıcı değildir. Ama bugünkü karışık tablo Türkiye içinde IŞİD'in güçlü mevzilere sahip olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Devletin ve hükümet partisinin içine yerleşen bu çetenin, komşu ülkede vurulmakla tasfiye edileceğine kimse inanmamalıdır.

AKP iktidarı sınırın Türkiye yakasını IŞİD dışındaki başka İslamcı çetelerin kullanımına açmasının, üs olanakları sağlamasının herhangi bir hukuki dayanağı yoktur. Bu politikanın sonucu olarak Karkamış'ın boşaltılması ülkemizin savaşın içine gömülmekte olduğunu gösteren trajik bir gelişmedir. Ancak bu adımın sivil halkın güvenliği kaygısıyla atıldığı da asılsızdır. Bölge insansızlaştırılmakta, resmen savaş alanı haline dönüştürülmektedir.

Türkiye AKP eliyle emperyalist devletlerin, bölgesel güçlerin ve hatta birtakım çetelerin oyuncağı haline dönüştürülmüştür.

-Cerablus operasyonu durdurulmalıdır.
-Türkiye silahlı grupların faaliyetine izin vermekten vazgeçmelidir.
-Suriye'ye dönük yıkıcı faaliyetler sürdüren örgütlenmeler tasfiye edilmelidir.
-Türkiye sınır güvenliğini sağlamaktan başka bir şeye karışmamalıdır.
-Türkiye topraklarının, üslerin, hava sahasının ve diğer tüm olanaklarının Suriye'deki çatışmalarda kullanımına son verilmelidir."

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7823 Satış3.7672 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6729 Satış 4.6543

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.