HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolari

“Ambulanslar Yarım Saat Sonra Geç Geldi”

51 kişinin yaşamını yitirdiği 19'u ağır 63 kişinin yaralandığı Antep’teki Kürd düğününe yönelik ayrıntılar daha da netleşmeye başladı. Görgü tanıkları katliam anını anlattı ve ambulansların yarım saat sonra olay yerine geldiğini ve halkın kendi imkânları ile yaralıları hastanelere taşıdığını aktarıldı.

Antep’de özellikle 1990’lı yıllarda göç zoruyla Beybahçe Mahallesi’ne taşınan Kürdlerin yoğun olduğu bölgede son süreçte İŞİD’in örgütlenme faaliyetlerinin olduğu öğrenildi.

Katliam anını anlatan ve görgü tanığı Alattin Şen yaşadıklarını şu sözlerle dile getirdi; “Ortalık yaralılardan geçilmiyordu. İnsanlar bağırarak, sağa sola kaçışıyordu. Herkes yakınını arıyordu. Ambulansları aradık, onlar yarım saat gecikmeyle gelebildiler. Polisler yaklaşık bir buçuk saat sonra geldiler. Birçok yaralıyı hastanelere taşımak için el birliğiyle çalıştık. O durumdan kurtulmaya çalışıyorduk.”

Katliamın yaşandığı Beybahçe Mahallesi 9. Sokak’ta Kürtçe yakılan ağırlar, acılı insanlar, bir yandan çocuklarını evlendirmek için mutlu anlarını yaşarken katliama uğradıklarını, katliamın ardından ise mahallerinin faşist güruh tarafından sarıldığını görüldü. Mahalle halkı yaşadıkları acılı anları şu sözlerle dile getirdi; “Biz öldük, basınları PKK yaptı gibi gösterdi. Irkçılarda ölen Kürtleri korumak adına tekbir getirerek Kürtlere yöneldi. Olayı PKK yapmışsa suçlu olan Kürt oluyor ve linçe başlıyorlar. Ancak bizi öldürenin çete olduğunu anlayınca sessizliğe gömülüyorlar. Biz istesek de devlet Türkleri, Kürtlere karşı kışkırtmış. Öyle bir aşamaya getirmişler ki, birbirimizi boğazlamak içten bile değil.”

Saldırın gerçekleştiği an patlama yerinin çok yakınında olduğunu aktaran görgü tanıklarından Murat Gülmez, “İlk başlarda kendi koşullarımız dahilinde ölüleri taşıyıp, yaralıları hastaneye kaldırdık. Düğünde halay çekildiği esnada patlama meydana geldi. Halayda bulunan birçok kişi yere yığıldı. Bir anda neler olup bittiğini anlayamadık. Kendi arabalarımızla yaralıları hastanelere taşıdık. Yaralananların ve ölenlerin hepsi partilidir. Yabancı kimse yoktu.” dedi.

 Murat Gülmez, Güzelvadi, Beybahçe, Akdere mahallelerinde DAİŞ çetecilerinin açık bir şekilde örgütlendiğini de sözlerine ekleyerek şunları söyledi; “Bunu herkes de biliyordu. Ama buna rağmen herhangi bir önlem alınamadı. Bu açıdan biz Kürtlerin de bu tür süreçte birbirlerine sahip çıkması gerekiyor. Ancak bu şekilde bunları atlatabiliriz.”

Şuanlık 51 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan katliamın görgü tanıklarından Faruk Nas ise acısını şu sözlerle dile getirdi, “Artık yeterdir. AKP biz Kürtleri DAİŞ ile dize getirmeye çalışıyor. Artık uyanmamız gerekiyor. Bu gün bize yaşatılanlar bellidir. Herkesin içinde bizi kana buladılar. Ayağa kalkma zamandır. Bundan daha ağır bir şey yaşayamayız.”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9738 Satış3.9580 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.9014 Satış 4.8818

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.