HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Kınık Yaz Sanat Okulu 5. Gününde Devam Ediyor

Maden İşçiler Dayanışma ve Mücadele Derneği tarafından İzmir’in Kınık ilçesinde 15 Ağustos günü başlayan yaz kampı 5. gününde devam ediyor. Kınık’ta devam eden yaz kampının 3. gününe ilişkin elimize ulaşan günlüğü yayınlıyoruz.

Maden İşçiler Dayanışma ve Mücadele Derneği’nin düzenlediği yaz kampının 3. gününe ilişkin günlük şöyle:

“Bugün cuma. Kınık’ta çarşı günü. Öğrenci sayımızın azalmasının bir nedeni bu. bir diğeri polisin yakın değirmen halkına korku ve gözdağı vermesi.

Ailelere, cemevini “teröristlerin” bastığını, çocuklarını yaz okuluna gönderen madencilerin işsiz kalabileceklerini söylemişler. Buna rağmen derslerimiz devam ediyor. Bugün 10 öğrencimizle ritm ve üretim dersleri yaptık. Birkaç öğrenci daha ilk günden itibaren yanımızdan hiç ayrılmıyorlar. Yemekte, temizlikte, Cemevi yönetimiyle yürütülen tartışmalarda, polisin tacizlerinde hep yanımızdalar. Berkin’in katilleri biz yokken gelip sokakta oyun oynayan çocukları tehdit etmişler. Yaz okuluna gitmeyecekseniz, demişler. Çocukların polise öfkesi çok büyük. Tedirginler. Onları bırakıp gitmemizi istemiyorlar. Bizi kovalamaya gelenlere karşı neler yapacaklarını konuşuyorlar aralarında. Zeytin savaşı, taşla karşılama hatta “ben yarın bıçakla gelecem” önerileri ’de var.
Sabah polis gene Cemevi kapısına dayandı. Acizce, “sokaktan çocukları topluyorsunuz, ailelerinin haberleri bile yok” diyor. Bir arkadaşımız da; “Ne yapacaktık Sabancının torunlarını getirecek değiliz. Siz de asıl sokaklardaki o yoksul çocuklardan korkuyorsunuz. Gidin korkunuzu büyütmeye devam edin” diye cevap verdi.

Akşam eğitmenlerimiz küçük bir halk toplantısı yaptılar. Cemevi çevresinde oturan ailelerle sohbet edildi. Aileler, devrimcileri sevdiklerini, Turan Kılıç’ın hala unutulmamış olmasına sevindiklerini anlattılar.

Giden kendinizi anlatın bu halka. Kahvelerde hep sizden konuşuluyor. Halk polisin anlattıklarına inanmıyor ama nihayetinde korku da var. 3 hafta kısa bir süre değil mi, hep kalın buralarda. Biz hep sahipsizdik. Bu çocuklar doğru düzgün eğitim alamıyor, diyorlar.

OHAL’le ilgili ne düşündüğümüzü soruyorlar. Anlatıyoruz. Siz merak etmeyin, polis molis bir şey yapamaz, öyle kolay değil buralarda, bizim yanımızdan adam almak. diye sahipleniyorlar bizi.

Sonra işsizlikten açılıyor konu. Maden şirketlerinin Kınıklı işçi almama politikasına çok öfkeliler, birlik yok diyorlar, birlik olsa cesaret edebilirler mi… Biz de Volkanlar gibi (Direnen ve Kazanan İmbat işçilerini kastediyorlar) yapacak gayri, direnecek, en sonunda öyle olacak, diyorlar. Onlar anlattıkça AKP’nin katillerinin bu yaz okulundan neden bu kadar çok korktuklarını bir kere daha anlıyoruz. Düzene büyük bir öfke var. Ve bunun Çepni Alevilerinin o tarihsel öfkesiyle birleşmesinden korkuyorlar. Anadolu isyanlarının sinir uçları bu topraklar. Ve biz varız. Asıl korku bundan!

Mahallenin gençleri, liseliler geldi bugün bizi ziyarete. Cemevinde terörist var dediler, siz Cepheli misiniz diye sormaya geldiler. 2 saate yakın sohbet ettik. Çepnileri tek cümleyle nasıl tarif edersin dedim. “SAVAŞÇI” dedi genç. Bu güzel!”

Maden İşçiler Dayanışma ve Mücadele Derneği’nin yaz kampı 4 Eylül’e kadar devam edecek. Sizlerde kampı ziyaret edip, kampa katılanlara destekte bulunabilirsiniz. Kampa ulaşmak için: 0546 211 69 46 nolu cep telefonunu arayabilirsiniz.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.