HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolari

Çağlayan Adliyesi’nde Oturma Eylemi ve Gözaltı!

Müvekkilleri için direnen Halkın Hukuk Bürosu Avukatları Oya Aslan ile Özgür Yılmaz Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinde savcılık önünde oturma eylemi yaptı. Müvekkilleri ile görüştürülmeyen ve oturma eylemi yapan avukatlarda gözaltına alındı.

İstanbul Sarıgazi’de bir eve 17 Ağustos saat 12:30 civarında baskın düzenleyen polis evde bulunan 10 kişiyi gözaltına aldı. İşkence edilerek gözaltına alınanlardan üç gündür haber alamayan avukatları ve Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Oya Aslan ile Özgür Yılmaz Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde savcılık önünde oturma eylemi yaptı. OHAL ve KHK’lara dayanarak görüşme yasağı konulan müvekkilleri için oturma eylemi yapan avukatlarda gözaltına alındı.

Halkın Hukuk Bürosu avukatları Oya Aslan ve Özgür Yılmaz İstanbul Çağlayan Adliyesi’nin 7. katında bulunan örgüt suçları bürosunun önünde oturma eylemi yaptı. Dört günden bu yanadır müvekkillerinden haber alamayan avukatlar bu eylemle OHAL uygulaması adı altında temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasına tepkilerini dile getirdi.

Oturma eylemi öncesi hukuki girişimlerde bulunan avukatlar polisten kısıtlama kararı olduğu kendilerine bilgisi verildi. Bu duruma tepki gösteren avukatlar; “Ne soruşturma dosyası ne soruşturma savcısı belli. Polis dışında hiçimse hiçbir şey bilmiyor. Muhatap bulamıyoruz." dedi.

Savcılığa da başvuran avukatlar, kendilerine verilen dosya numarasına bakıldığında ise böyle bir soruşturma numarası olmadığı aktarıldı. Bu durum karşısında avukatlar ise gözaltı kararına itiraz etmek istedikleri zaman soruşturma numarası ve savcı ismi verilmediği için dilekçeyi verecek makam bulamadılar. Bunun üzerine,  Karara karşı Sulh Mahkemesi’ne itiraz etmek isteyen avukatların bu talebi mahkeme tarafından kabul edilmediği aktarıldı. Bunun üzerine Başsavcı Vekili ile görüştüklerinde ise kendilerine, “Böyle karışık zamanlarda olur bunlar, siz bekleyin, müvekkilleriniz 5-10 gün içerisinde adliyeye getirilir” cevabı verildi.

OHAL uygulaması ile kaos ortamında olan Türk Adalet mekanizmasının bu keyfi uygulaması karşısında avukatlar çareyi tekrardan emniyet müdürlüğüne giderek durumu hiza etmekte buldu. Emniyet Müdürlüğünde avukatlara, “Bizim yapacağımız bir şey yok gidin adliyede işinizi çözün. OHAL var memlekette” cevabı verildi. Bugün ise avukatlar yeniden Cumhuriyet Savcılığı’na gelerek yeniden soruşturma numarasını ya da dosya ile ilgilenen savcının ismini ve dilekçe vermek için yardım talebinde bulundu. Ancak avukatlar koridorda bekletilerek içeriye alınmadı. Avukatlar, güvenlik görevlilerinden başka muhatap bulamayınca çareyi oturma eylemi yapmakta buldu. Oturma eylemi yapan avukat Özgür Yılmaz”ı  bir sivil polis “Seni döveceğim ve cezası neyse çekeceğim “diyerek üzerine saldırmaya çalışması üzerine çevredeki avukatlar girerek saldırıyı önlediği görüldü.

Halkın Hukuk Bürosu avukatları yaşanan adaletsizliği şu sözlerle dile getirdi; “Hangi amaçla karar kısıtlıyorsunuz diye sorduğumuzda ‘OHAL var’ cevabını aldık. Üç gündür soruşturma numarası bile alamadık. Bu konuda suç duyurusu ve başvurular için savcılık önündeyiz, içeri alınmıyoruz”

Ancak OHAL’in varlığı temel bir hakkın kullanılmasını engellemez. Bu olaya özel somut bir gerekçeniz olması gerekir ne zaman görüşeceğiz, dediğimizde ise ‘30 gün zamanım var ne zaman ifade alırsam o zaman çağırırım sizi’ diye cevap verdiler.
Gözaltına alınanlarla ilgili Olanüstü Hal’in (OHAL) ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameye (KHK) dayanarak beş gün avukatlarıyla görüş yasağı kondu.

Gözaltı kararının da 22 Temmuz tarihli 667 sayılı ve 25 Temmuz tarihli 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelere dayandırıldığını ifade ettiler.”

Baskın bilgisinin komşular tarafından kendilerine iletildiğini avukatlar, “Müvekkillerimizin gözaltına alındığı bilgisini bize komşular iletti. Yine görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, müvekkillerimiz gözaltına alınırken işkence görmüş, ağır şekilde darp edilmiş. Evin içerisinde ve dışında, kapı önünde kan izleri vardı.” dedi.

Avukatların oturma eylemini başlatmasından bir saat sonra, soruşturma dosyasının savcısının belirlendiği ve avukatlara aktarıldı. Bu bilgi doğrultusunda avukat Oya Aslan görüşme yapmak üzere savcılığa alındı. Savcılık ile yapılan görüşmede, savcı, dosyayı inceleyeceğini, yarın tekrar gelmeleri gerektiğini söyledi. Bu karara tepki gösteren avukatlar tekrardan oturma eylemine devam etti. Savcı, gözaltına alınanlarla ilgili 22 Ağustos’a kadar görüşme yasağı kararı verildiğini aktararak, avukatların bugün verdiği itiraz dilekçesini de reddetti.

Sarıgazi'de gözaltına alınan Deniz Özçelik, Garip Polat, Özlem Kütük, Hüseyin Kütük, Kübra Sünnetçi, Eda Arı, Erdinç Öksüz, Yurdagül Gümüş,  Selda Bulut ve ismi belirlenemeyen bir kişi halen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinde tutuluyor.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9738 Satış3.9580 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.9014 Satış 4.8818

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.