HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolari

Eski CGT Genel Sekreteri Georges Séguy Yaşamını Yitirdi!

Eski İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) Genel Sekreteri Georges Séguy 13 Ağustos günü 89 yaşında yaşamını yitirdi.

Georges Séguy, eski CGT Genel Sekreteri ve Komünist emekçilerin hakkını hayatı boyunca savunan bir halk adamı. Ömrü boyunca verdiği mücadele ile sendikalizmin ve siyasetin doğru bir şekilde yapılmasını savundu.

Georges Séguy Cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanyasında saflarını netleştirerek Jean-Luc Melenchon'dan taraf olarak günümüzün sistemine mücadele verilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Aynı dönemde ise François Hollande'ye; " İktidardaki sol halkın istediği doğrultusunda yönünü belirlemezse... yaşanacaklardan sorumlu olacaktır.

Georges Séguy 16 Mart 1927'de Fransa'nın Toulouse şehrinde dünyaya geldi. İlk grevini 7 yaşındayken yaptı. Komünist düşüncelerle büyüyen Georges Séguy, 16 yaşında orta okulu bitirince "Typographe" makinesini bir matbaada öğrenerek, direnişçiler için sahte kimlik yapmayı gerçekleştirmeye başladı. 16 yaşında Fransız Komünist Partisi'nin Gençlik Kolları Jeunesse Komünist örgütüne üye olarak burada mücadele devam eder.

4 Şubat 1944'te Gastapolarca gözaltına alınan Georges, Almanlara teslim edildi.
Nisan 1946'da Fransa demiryolları SNCF'e giren Georges Séguy burada CGT sendikasında mücadeleyi sürür. Kısar bir süre sonra ise demiryollarındaki örgütlenmenin başına geçer. Kısa bir süre sonra tutsak düşen Georges Séguy önce Toulouse şehrinde tutsak edilir. Ardından ise 23 Mart 1944'te demiryolu ile Avusturya'daki Mauthausen kampına gönderildi.

Georges Séguy Croix-Rouge internationale tarafından 28 Nisan 1945'te özgürleştirerek Fransa'daki işine geri döner. Burada tekrardan toplama kamplarına direnişçilerin götürülmemesi için sahte kimlik yapmaya devam eder. Nisan 1946'da ise tekrardan SNCF'e girderek burada CGT sendikasının örgütlenensinde yer alır. Hızla demiryolları örgütlenmesinde yükselen Georges, 1949'da yönetimde yerini alır. Mayıs 1961'de ise CGT'nin demiryolları federasyonunda genel sekreter oldu. Georges Séguy hem sendikal hemde politik yönde mücadelesini yükselterek, 1956 yılında Havre kongresinde Fransız Komünist Partisi'nin merkez komite üyesi oldu.

1965'e Georges Séguy CGT'nin merkezine girerken, 16 Haziran 1967'de ise CGT'nin Nanterre'deki kongresinde CGT'nin genel sekreteri seçildi. Georges Séguy 1.9 milyon üyesinin olduğu konfederasyonu yönetimdeydi. Zeki ve mücadele eden, fikir üreten Georges Séguy, patronların yönettiği değil, emekçilerin öncülüğünü yaptığı çalışma alanlarının yaratıldığı ideologu oldu.
 68'deki direnişte de zekice hareket eden Georges Séguy, tahlilleriyle ön görüleriyle direnişten yana oldu.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7647 Satış3.7497 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.7123 Satış 4.6935

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.