HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

TAYAD’dan Hapishanelere İlişkin Basın Açıklamasına Çağrı

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD), 13 Ağustos Cumartesi günü saat 17.00’de Galatasaray Lisesi önünde yapacağı basın açıklaması ile Türkiye hapishanelerinde devrimci tutsaklar üzerine uygulanan tecrit ve işkence politikasına ilişkin bilgilendirmede bulunacak.

15 Temmuz da yaşanan “darbe girişi” minin ardından devlet yürürlüğe koyduğu OHAL uygulaması ile birlikte Türkiye hapishanelerindeki devrimci tutsaklar üzerine tecrit, saldırı, sürgün ve işkence politikası uygulamaktadır. Günlerdir Türkiye hapishanelerinde yıllarca ödenen bedel ile kazanılan hakların gaspı ve OHAL bahanesiyle yapılan saldırılar dinmek bilmiyor. Her gün devrimci tutsaklar üzerine baskılar, işkence ve sürgün politikası uygulanmaktadır. Yapılan uygulamaya karşı tutsaklar ise direnmek için ellerindeki tüm olanakları kullanmaktadırlar. İçerideki tutsakların dışarıdaki sesi Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD), ise bugün saat 17.00’de Taksim Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması düzenleyecek. TAYAD yapacağı basın açıklaması ise tutsaklara yönelik yapılan ve uygulanan işkenceye ilişkin bilgi verecek. Konuya ilişkin TAYAD’ın yaptığı çağrıda şöyle denildi;  “AKP OHAL Bahanesiyle hem hapishanedeki evlatlarımıza hem de bizlere saldırıyor. Geçen hafta cumartesi günü her Cumartesi aynı yerde aynı saatte gerçekleştirdiğimiz “TECRİTE SON” eylemimize AKP’nin katil polisleri saldırdı. 3 TAYAD’lı gözaltına alındı. Basın açıklaması metni açıklama okunurken zorla elimizden alınmıştır, pankartımız yırtılmıştır. Buna rağmen sözlü bir şekilde açıklama gerçekleştirilmiştir. Gözaltına alınan TAYAD’lılar ise ertesi gün serbest bırakılmıştır.
Şunu herkes bilmelidir ki 1984 yılında Sıkıyönetim koşullarında Taksim Anıtına siyah çelenk koyan TAYAD’lı Aileler yeni yetme AKP’nin polislerinden korkmazlar. Demokrasi nöbetleriyle bizi kandıramazlar, direne direne kazandığımız haklarımızı savunacağız.”

Tutsaklar üzerine uygulanan tecrit ve işkencenin dışarıya yansımaması için ise yandaş medya sansür politikası uygulamaktadır. Bundan dolayı içerdeki tutsakların sesini dışarıda yaymak için sizlerde basın açıklamasına katılarak Türkiye’de yandaş medyanın yansıtmadığı hapishanelerdeki tecrit ve işkence uygulamasını duyurabilirsiniz.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.