HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Fransa’dan Türkiye’ye Uyarı!

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault,  Pazar günü France 3 kanalına konuk olarak 14 Temmuz günü Nice şehrinde yaşanan katliam ve Türkiye’de ki  “darbe girişimine” ilişkin açıklamada bulundu. Ayrault, “Türkiye’de hukuk devletinin işlemesini istiyoruz” dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, “Darbe girişimi” iddiasının ardından Türkiye’de yaşanan “temizlik” operasyonuna ilişkin konuk olduğu France 3 kanalının da “darbe girişimi” iddialarının ardından Yargı, savcı, askeri yetkililerine ilişkin devam eden gözaltı furyasını değerlendirdi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, “darbe girişiminin” ardından Türkiye’de yaşanan durumun endişe verici olduğunu vurguladı. Ayrault, Recep Tayyip Erdoğan’ın bu durumu değerlendirerek, kendisine muhalif olan herkese karşı demokratik ilkeleri ihlal edilmesi anlamına gelemeyeceğini vurguladı.

Jean-Marc Ayrault, 14 Temmuz akşamı Nice şehrinde yaşanan katliama ilişkinde değerlendirmelerde bulunarak, terörizme karşı mücadele konusunun ulusal, uluslar arası alanda, Avrupa ve dünya gündemindeki sorun olduğunu vurgulayarak, Avrupa ülkelerindeki sınırların daha da sıklaştırılması gerektiği aktardı. Ayrault, gümrüklerin sıklaştırılmasının Schengen uygulamasının kaldırılması anlamını gelmediğini de belirterek, denetimlerin daha güvenli hale getirilmesi gerektiğini aktardı.

Bu konu önümüzdeki günlerde katılacağı toplantılara ilişkin bilgi veren Jean-Marc Ayrault, şuan Türkiye’de 10.000 aşkın Fransız’ın tatil yaptığını veya yaşadığını belirterek, Türkiye’de aldıkları istihbarat sonucu üç ayrı 14 Temmuz kutlamasının iptal edildiğini de sözlerine ekledi.


Fransa Türkiye arasında birçok ekonomik anlaşma özellikle 2013 yılından sonra imzalandı. İki ülke arasında güçlü işbirliği de son konusu. 14 yıldır iktidarda olan ve bu 14 yıl boyunca halkı zülüm politikalarından başka bir şey getirmemiş Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye hükümetinden “hukuka ayrı davranmayın” uyarısı yapılması yersizdir. Türkiye’de 15 Temmuz günü yaşanan trajedi-komik görüntü ve medya işbirliği ile AKP hükümetinin senaryoları sonucu halkımıza “darbe girişimi” hikâyeleri anlatıldı saatlerce. Ardından ülke genelinde yapılan çağrılarla faşist ve gerici yobazlar sokağa çağrıldı. Linç ve katliam politikaları yaşandı. Katliamları tekbir eşliğinde getiren güruh “demokrasiden” söz etti! Saatlerce camilerin minarelerinden halka çağrılar yapıldı. Türkiye’de yıllardır AKP hükümetinin baskısı var ve Fransa devleti de yakından yaşananları takip etmektedir. Fransız hükümetinin Türkiye’yi uyarmasının hiçbir geçerli bir yanı yoktur!. Terörizm ile ilgili ise son 5 yıldır Fransa devleti Schengen anlaşmaları konusunda neler yapmıştır terörizmi engellemek için? Türkiye’de yıllardır hukuksuzluk devam etmektedir ve bugün Türkiye’ye hukuk çerçevesinde hareket edilmesi yersizdir!.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.8093 Satış3.7941 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6538 Satış 4.6353

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.