HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Nice'teki Saldırıya İlişin Gelişmeler

Fransa'nın güneyindeki Nice şehrinde 14 Temmuz günü saat 23.20'de meydana gelen saldırıda ölü sayısının 84 olduğu açıklandı. Kamyon ile kitlenin içine dalan bir kişinin iki kilometre boyunca ilerlemesinin ardından silahla polislerin üzerine ateş açan kişinin 31 yaşındaki Tunus asıllı Nice'te yaşayan biri olduğu belirlendi. Saldırıda 84 kişi yaşamını yitirirken, 18 kişinin durumu ağır olmak üzere elliye yakın kişi ise yaralı ve 120 kişi ise yaşanan saldırının şoku ile tedavi altına alındı.

Nice şehrinde 14 Temmuz gecesi ulusal gün nedeniyle atılan havai fişekten kısa bir süre sonra bir kamyon sahildeki yolda yürüyen kitlenin içine daldı. Kamyon şoförü iki kilometre ilerledikten sonra elindeki silahla polise doğru ateş açtı. Polislerin karşılık vermesi sonucu şoför öldürüldü. Cuma sabahı 15 Temmuz günü ise saldırının bilançosunu açıklandı. Son elimize geçen bilgilere göre saldırıda kamyonu kitlenin üzerine süren 31 yaşındaki Tunus asıllı ve Nice'te yaşan şoför polisler tarafından öldürüldü. Katliamda ise 84 kişi yaşamını yitirdi. 18'i ağır olmak üzere elli civarında kişi yaralandı. 120 kişi ise sağlık ekipleri tarafından ayakta ve hastanelerde tedavi edildi.

Görgü tanıklarına göre kamyon şoförü çok sayıda kişiyi ezmek için iki kilometre boyunca düz ilerlediğini ve insanların ise canını kurtarmak için ya kaldırımın üzerine veya sahil etrafındaki yoldan plaga atladığını aktardı. Bir görgü tanığı ise kamyonu durdurmaya çalışan polislerin üzerine ateş açtığını ve polislerin ateşle karşılık vermesi sonucu saldırganın öldürüldüğünü aktardı.

Öldürülen kamyon şoförünün 31 yaşında Fransız vatandaşı Tunuslu biri olduğu güvenlik güçleri tarafından bildirildi. Sahsın Nice'te yaşadığı ve saldırıyı gerçekleştirdiği kamyonun ise bir kaç gün önce kiralandığı güvenlik güçleri tarafından duyuruldu. Paris'ten gelen anti-terör biriminin soruşturmayı devraldığı ve soruşturmanın devam ettiği belirtildi. Yaşamını yitiren 84 kişinin arasında çocuklarında çoğunlukta olduğu belirtiliyor.

Dün gece gerçekleşen saldırının bu sabahki bilançosu ağırdı. Tam bir kaos ortamının yaşandığı, yollarda kan izleri ile kaybolan eşyaların hakim olduğu salih yolu bugün kapalı tutulacak.

CUMHURBAŞAKI'NDAN AÇIKLAMA

Katliamın ardından bu sabah saat 04.00 civarında kameraların karşısına çıkan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollanda ise yaşanan vahşete değindi. Hollande, katliamda çocuklarında aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiğini, Fransa'daki olağan üstü halin 26 Temmuz'dan sonra üç ay daha uzatılacağını, daha fazla güvenlik görevlisinin halkı korumak için alanlarda olacağını ve Irak ile Suriye'ye yönelik yaptırımların daha da sıklaştırılacağını söyledi. François Hollande, "Tüm Fransa terörist saldırılar altındadır" dedi.

Saldırının ardından Paris'te oluşturulan kriz masasına ulaşmak için: 01 43 17 56 46

Saldırıda yaralanlar ile yakınlarını arayanlar için Nice’te açılan acil hatta ulaşmak için: 04 93 72 22 22
Katliamın ardından yakınlarına ulaşmaya çalışan veya haber alamayanlar ise  #RechercheNice Twitter sayfasını ziyaret edebilir

#Nice06
#‎AttaquesNice‬

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9738 Satış3.9580 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.9014 Satış 4.8818

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.