HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Suriye Halk Cephesi’nden Türkiye-İsrail Anlaşmasına İlişkin Açıklama

Suriye Halk Cephesi 30 Haziran günü yayınladığı açıklama ile Türkiye ile İsrail arasında varılan anlaşmaya tepkisini dile getirdi.

Suriye Halk Cephesi, “Ortadoğu’da Yaşanan Katliamların Baş Sorumlusu Emperyalizm Ve İşbirlikçisi AKP Ve Erdoğan’dır İsrail’in Dostu Olan Filistin Halkının Dostu Olamaz!” dedi.

Türkiye ile İsrail arasındaki anlaşmanın arkasında gizlenen tek çıkarın kapitalizmin olduğu, emperyalist politikalarla Filistin halkının geçmişti olduğu gibi dün de yalnız bırakıldığı vurgulandığı açıklamada, Filistin halkının yalnız olmadığı halklar arasındaki dayanışmanın devam ettiği belirtildi.

Suriye Halk Cephesi’nin açıklamasında şöyle denildi;

“Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler 2009 yılında Marmara Gemisi katliamından sonra donmuş durumdaydı. Sözde donmuş durumdaydı. Gerçekler öğle değil. Askeri anlaşmalar ve birçok anlaşma ilişkilerin gergin ve kötü gösterilmesine rağmen devam etti. İşbirlikçi AKP iktidarı hiçbir zaman İsrail’le ilişkilerini bozmadı. Sadece belirli zamanlarda veya seçim zamanlarında halkın siyonizme tepkisini istismar ederek daha fazla oy kazanmak için yapmıştır.  Şimdi de Ortadoğu’da yalnızlaşma politikasından dolayı İsrail’e tekrar sarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP İsrail’den yaptıkları katliamlardan dolayı özür dilemesini ve katledilen ailelere tazminat ödenmesini istemiş İsrail sadece operasyonel hatalar nedeniyle özür diledi. Türkiye’nin meseleyi uluslararası mahkemeye taşımaması şartı ile.

Türkiye’nin talep ettiği bir başka konu Gazze’ye ambargonun kalkması idi.  Görüldüğü gibi Gazze’ye uygulanan ambargo da kalkmıyor. İsrail’in sıkı denetimi altında Türkiye’nin Gazze’ye insani yardım yapmasına ve Gazze’nin yeniden inşasına katkı sağlamasına izin veriliyor. Aslında bir anlamda Türkiye anlaşmayla Gazze ablukasının meşruiyetini tanımış oluyor.

İşbirlikçi AKP iktidarı ve Erdoğan hiçbir zaman Filistin halkını katleden İsrail devletiyle ilişkilerini bozmadı. Erdoğan için Filistin halkının katledilmesi umurunda değildir. O sadece kendi çıkarını ve İsrail ve emperyalizmin çıkarını düşünür.

HAMAS örgütü lideri Halid Meşal Erdoğan sanki çok büyük bir iş yapmış gibi teşekkür ediyor. Konuşmasında şunu dile getiriyor: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkının, Gazze’deki halkımıza olan destekleri ve ablukanın hafifletilmesi yönündeki çabalarını takdir eder, kendilerine teşekkür ederiz”.

Filistin davasını Suudi Arabistan, Katar, Ürdün gibi ülkelerle birlikte satan Erdoğan’a teşekkür ediyor.

Riyakârlığın bu kadarı!.

Filistin davasını destekleyen Suriye devletini güçsüz bırakmak için Amerikan maşası olan işbirlikçi AKP ve Erdoğan Suriye’de, Irak’ta ve Ortadoğu’da yaşanan katliamlardan sorumludur.

Emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı mücadelede Suriye Devleti başarılar kazandıkça Erdoğan çılgına döndü. Ve daha fazla her tarafa saldırmaya başladı. Ama çırpındıkça batıyor, komşularla sıfır sorun diyen Erdoğan’ın hiçbir komşusuyla ilişkisi kalmadı.

Filistin halkına ve tüm halkımıza çağrımızdır! Bu yalancılara inanmayın kendi ülkesini emperyalizme peşkeş çeken Erdoğan sizi hayli hayli satar.

Kurtuluşumuz emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı birlikte mücadele etmekten geçer. Anti-Emperyalist Cephede birleşelim, savaşalım kazanalım.”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.