HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

HHB’den Gazi’de Polisin Ebru Yeşilırmak’ı Vurmasına İlişkin Açıklama

Halkın Hukuk Bürosu (HHB) 27 Haziran günü Gazi Mahallesi’nde Yürüyüş Dergisi muhabiri Ebru Yeşilırmak’ın polis tarafından sırtından kurşunlanmasına ilişkin açıklama yapıldı. HHB açıklamasında, iktidardaki AKP’nin yönettiği katil polislerin kana doyamadıklarını belirtti. Hukuk bürosunun açıklamasında, yaşanan katliam girişimine ilişkin, “Yürüyüş Dergisi muhabiri müvekkilimiz Ebru Yeşilırmak Gazi Mahallesi’nde polis tarafından sırtından vuruldu. İşte AKP’nin ve polisin ahlakı: sırtından vurup ağır yaralıdalar, ambulansın geçişine izin vermediler, ters kelepçe takıp zırhlı araçla hastaneye götürdüler” denildi.

Halkın Hukuk Bürosu’nun açıklamasında son süreçte yükselen devletin ve devletin güvenlik güçlerin yaptığı katliamlara dikkat çekilerek şöyle denildi;

“Dilek Doğan’ı evinde, ailesinin gözleri önünde katleden, Günay Özarslan’ı misafir olarak kaldığı evde çatışma süsü vererek infaz eden, Yılmaz Öztürk’ü karakola bomba attı yalanıyla sokak ortasında katleden İstanbul polisi bu kez de Gazi Mahallesinde, Yürüyüş dergisi muhabiri müvekkilimiz Ebru YEŞİLIRMAK’I, içinde bulunduğu aracı tarayarak katletmek istedi.

Olay sırasında yanında bulunan Gazi Özgürlükler Derneği çalışanı Gökhan YILDIRIM’IN anlatımına göre olay şu şekilde gerçekleşmiştir: 27 Haziran Pazartesi günü (bugün) Gazi Kent Ormanının olduğu bölgede Yürüyüş Dergisi dağıtımı yapan müvekkillerimiz dağıtımın bitmesinin ardından Gazi Kent Ormanından çıktıkları sırada içinde bulundukları aracın önü ellerinde uzun namlulu silahlar bulunan maskeli kişilerce üzerlerine silah doğrultularak kesilmek istenmiş, müvekkillerin, içinde bulundukları araç polislerce rastgele taranmıştır. Bu sırada müvekkilimiz Ebru YEŞİLIRMAK sırtından vurularak ağır yaralanmıştır.

Saldırının olduğu yerden biraz uzaklaştıktan sonra Gökhan Yıldırım, silahla yaralanmış bulunan Ebru Yeşilırmak ı daha fazla sarsmamak için yakında bulunan bir gecekonduya bırakmış ve yakındaki kadınlara ambulans çağırmalarını söylemiştir. Daha sonra yaya olarak Ebru Yeşilırmak’ın çalıştığı Yürüyüş Dergisinin teknik bürosuna gitmiş ve olaya müdahale etmek üzere haber vermiştir.

Öte yandan Ebru Yeşilırmak’ın bulunduğu gecekondu polisler tarafından kuşatılarak ambulans girişine izin verilmemiştir. Bununla da yetinmeyen ahlaksız polis, ağır yaralı halde bir saat beklettikleri ciğeri parçalanmış haldeki müvekkilimiz Ebru Yeşilırmak’a ters kelepçe takarak zırhlı araçla hastaneye götürmüştür. Bu davranışla adeta Ebru’nun ölümünü istemiş, yarasını ona bir işkence aracı olarak kullanmıştır.

Onların ne kadar yardımsever olduklarını Dilek Doğan’ı katletmelerinden biliyoruz. Dilek Doğan’ı ailesinin gözlerinin önünde vurduktan sonra Dilek’i hastaneye götürmek, ambulans çağırmak yerine yaptıkları ilk işin babasına kelepçe takmaya çalışmak olmasından biliyoruz. Yılmaz Öztürk’ü bir saate yakın yerde bekletmelerinden, adeta ölümünü beklemelerinden biliyoruz… Ebru Yeşilırmak’a yaptıkları bunun aynısıdır.

Ebru’yu önce vurup sonra ambulansın geçişine izin vermeyip bir saat bekleterek, dahası bu haldeyken ters kelepçe takıp gözaltı işlemi yaparak zırhlı araçla hastaneye götürmelerinin bir tek izahı vardır: Açıkça Ebru’yu katletmek istemişlerdir.

Kurşunun akciğerlerini parçalaması sebebiyle ağır yaralanan ve hayati tehlikesi bulunan müvekkilimiz İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde ameliyata alınmıştır. Ameliyat sırasında dalağı ve ciğerinin bir bölümü alınmıştır. Ebru Yeşilırmak’ın durumu ciddiyetini korumakta ve üç gün boyunca yakın izleme altında bulunmaktadır. Müvekkilimizin ağır yaralanmasından ve olası bir ölüm halinde bundan AKP faşizmi ve onun paralı ordusu durumundaki polisi sorumludur.

Yürüyüş Dergisi’ne yönelik aylardır süren ve giderek artan baskıların, neredeyse her ay gerçekleşen periyodik baskınların ardından böyle bir saldırının meydana gelmesi tesadüf değildir. Görünen O ki İstanbul polisi Ebru YEŞİLIRMAK’ı yürüyüş dergisi muhabiri olduğunu bilerek katletmek istemiştir. Saldırının bir amacı da Yürüyüş Dergisini sindirmek, devrimci basına gözdağı vermektir.

Nitekim olaydan sonra polis dur dedik durmadı zaten teröristti türünden açıklamalar yaparak basına haber yaptırmış, yandaş AKP basını ise cemaat polislerinin yaptığı operasyonu ve cemaat basınının çekip haber yaptığı annesinin üç yıl önceki görüntülerini yayınlayarak Ebru’yu terörist ilan etmiştir.

Görünen o ki paralel devlet yapılanması diyerek ağır cezalar istedikleri tutuklayıp görevden aldıkları o polislerle bugünün devletinin aklı aynıdır. Ve bugün paralelin işidir, onlar kumpasçıdır deyip suçladıkları her işte ortaktırlar.

Şimdi hangi yalanları sıralayabileceklerini biliyoruz. Ebru’nun “canlı bomba” olduğunu ya da “eylem hazırlığındaki bir terörist” olduğunu veya “polise silah doğrulttuğunu” söyleyecekler… Belki daha başka senaryolar da yazacaklar. Tıpkı Günay Özarslan’ı infaz ettikten, Dilek Doğan’ı katlettikten, Yılmaz Öztürk’ü işinden evine giderken öldürdükten sonra yaptıkları gibi…

Müvekkillerimizi katletmenize seyirci kalmayacağız! Halkı yalanlarınızla kandırmanıza seyirci kalmayacağız! Ne olursa olsun gerçekleri anlatmaya ve adaleti aramaya devam edeceğiz!

AKP’nin ahlakı faşizmin ahlakıdır. Ve diktatörlük başkanlık rejimi ile kurulmaz. Korku yaratarak halk üzerinde baskı kurmaya çalışıyorlar. İnsanları hiçbir şeye itiraz edemez hakkını arayamaz hale getirmeye çalışıyorlar. Böylece kimse yaptıklarının hesabını soramasın istiyorlar.

Bu mücadele haklı ile haksız, ezen ile ezilen sömüren ile sömürülen arasındaki mücadeledir. Biz bu savaşı her şeye rağmen ilkeli ve ahlaklı olmaya çalışarak veriyoruz.

Ebru Yeşilırmak’ı yaralayan polisler tutuklanmalıdır.”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.8093 Satış3.7941 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6538 Satış 4.6353

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.