HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolari

Polis Yürüyüş Dergisi Muhabirini Kurşunladı!

İstanbul Gazi Mahallesi’nde 27 Haziran öğleden sonra polis Yürüyüş dergisinin muhabiri olan ve dergi dağıtımı yapan Ebru Yeşilırmak’ın içinde yer aldığı aracın önünü kesmeye çalışıp aracı taradı. Polisin kurşunladığı araçtan yaralı olarak canını kurtarmaya çalışan Ebru Yeşilırmak bir eve sığındı. Zorla eve giren polis yaraladığı Yürüyüş muhabirini ters kelepçe takarak ağzını kaparak ambulans ile olay yerinden kaçırdı. Aynı saldırıda ise Gazi Haklar Derneği çalışanı Gökhan Yıldırım ise parmağından yaralandı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tedavi altına alınan Yeşilırmak’ın hayati tehlikesinin devam ettiği aktarıldı.

Her geçen gün demokrasiden ve basın özgürlüğünden söz edilen Türkiye’de, devrimci-sol basına yönelik saldırılar, gözaltı, tutuklama ve gözdağı ile sansür devam ediyor. İlk olmayan ve sonda olmayacağı görülen devrimci basın emekçilerine yönelik devletin katliam amaçlı saldırıları devam ediyor. İstanbul Gazi Mahallesi’nde dergi dağıtımından dönen Yürüyüş dergisi muhabiri Ebru Yeşilırmak ve Gazi Haklar Derneği çalışanı Gökhan Yıldırım’ın içinde bulunduğu aracın önü Barajyolu gecekondu bölgesinde önü kesilmeye çalışıldı. Polis Yeşilırmak ile Yıldırım’ın içinde bulunduğu aracı ateşli silahlarla taradı. Polisin açtığı ateş sonucu sırtından ağır yaralan Yeşilırmak canını kurtarmak için bir eve sığındı. Yıldırım ise parmağından yaralandı. Polisler, Ebru Yeşilırmak’ın sığındı eve zorla girerek, ters kelepçe takarak ağzını sım sıkı tutarak çağrılan ambulansa bindirdi. Olay yerinden Ebru’nun kaçırılmasının ardından çok sayıda güvenlik güçlerinin yığınak yaptığı görüldü.

TAYAD’lı Ailelerden Açıklama

Yaşanan saldırının ardından Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) yaptığı yazılı açıklama ile polisin katliam girişimine tepki gösterdi. TAYAD’ın yaptığı açıklamada şöyle denildi; “Gazi Mahallesi’nde Yürüyüş Dergisi muhabiri Ebru Yeşılırmak ve Gökhan Yıldırım’ın içinde bulunduğu araç AKP’nin katil polisleri tarafından tarandı.

Ebru Yeşilırmak sırtından aldığı kurşunla ağır yaralanırken Gökhan Yıldırım parmağından yaralandı. Ebru yaralı haldeyken girdiği evden katil polisler tarafından ters kelepçeli bir şekilde gözaltına alındı. Faşizm saldırılarını pervasızlaştırıyor, adeta katliam yapmak için fırsat kolluyor. Gazi Mahallesi ve İstanbul’un yoksul mahallelerinde evlatlarımızı katletmek ve halkın örgütlü gücünü yok etmek için korku ortamı yaratmaya çalışıyor.

Dün Grup Yorum’a azgınca saldıranlar bugün evlatlarımızı sokak ortasında katletmeye çalışıyor. Faşizm köşeye sıkışmıştır. Köşeye sıkıştığı için de azgınca saldırmaktadır. Bütün bu katliamların hesabı misliyle sorulacaktır.”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9738 Satış3.9580 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.9014 Satış 4.8818

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.