HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Paris Katliamının 3. Yıldönümü

Fransa’nın başkenti Paris’te bundan üç yıl önce Fransız devletinin göz yuması ve Türkiye’nin istihbarat birimleri tarafından katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez, binlerce kişinin katılımıyla Paris’te anıldılar.

Fransa'nın başkenti Paris'te Gard du Nord’ta Almanya, Belçika, Hollanda ve Fransa genelinden binlerce kişi toplandı. Buradan Bastille Meydanı’na doğru, "Hiçbir devletin çıkarınızı gözetmeksizi katliam açıklansın", "Adalet ve Aydınlık İstiyoruz", "Katliamın arkasındaki güçler açıklansın" pankartlarıyla yürüyüşe geçildi.

Yürüyüş boyunca taşınan pankart, katledilen üç Kürd siyasetçinin fotoğrafları ve atılan sloganlarla katliama tepki gösterildi. Yürüyüş boyunca atılan sloganlarla Güney Doğu’da yaşanan devlet terörü de kınandı. Kürdistan’da katledilen insanların fotoğraları da taşınarak, devletin ablukaya, katliamlara ve göçe son vermesi istendi.

Saat 13.00’te Bastille Meydanı'na varan kitle burada mitinge başladı.

Mitingde halkı selamlayan yaşamını yitiren üç Kürd siyasetçinin aileleri üç yıldır katliamın aydınlatılmamasına tepki gösterdi. Söz alan Haydar Cansız, “3 yıl önce üç kadın katledildi. Fransa hala sessiz. Biz bu sessizliklerini kınıyoruz. Aynı şekilde kadın kıyımları bugün de sürüyor. Coğrafyamızda gün geçmesin ki kadınlar katledilmesin. Biz de bu katliamlara karşı, düşmana inat devrimci kadının mücadelesini yüceltmeliyiz. Onlara inat direnmeliyiz" diyerek tepkisini dile getirdi.
 
Fidan Doğan’ın babası Hasan Doğan ise halka seslenerek şunları söyledi; “3 sene önce bugün Fransa’da bir katliam yaşandı. Ardından Fransa’da iki katliam yaşandı. Fransız yetkilileri katilleri hemen buldular. Ama Kürtlere gelince Fransa yargısı hala sessiz" diyerek Fransız devletinin vurdumduymaz tavrını eleştirdi.

Hasan Doğan’ın ardından söz alan Leyla Şaylemez’in babası Cumalı Şaylemez ise  “3 yıl geçmesine rağmen Fransız makamlar cinayeti aydınlatmayı düşünmüyor. Dava hâkimi, bütün veriler ve yollar Ankara’ya çıktığını söylüyor. Buna rağmen Fransız yetkililer sessiz. Ama biz katillerin kim olduğunu bildiğimiz halde katledilen Kürt olduğu için herkes üç maymunları oynuyor.  Biz artık kimseden bir şey beklemiyoruz. Halkımızla birlikte bunun hesabını soracağız” dedi.

Ailelerin ardından kurum temsilcileri ile siyasilere konuşmalarını yapmaları için söz verildi.

Davanın avukatlarından Sylvie Boitel ise yaptığı konuşma ile sürece ilişkin bilgi vererek, Fransa’da davaların araştırılma kısmının uzun sürdüğünü belirterek, ”Dava araştırması geçtiğimiz yıl Ağustos ayında sona erdi. Şuanda o aşama tamamlanmıştır. Dava bu yıl açılacak. Ancak ne zaman olacağına dair bizim de bilgimiz yok” dedi.

KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal sözü alarak katliamın üçüncü yıla ilişkin şunları söyledi; “Paris katliamı ile Kürt kadın hareketi vurulmak istendi. Ancak bu düşman çok akılsızdır. Çünkü bunlar Kürt özgürlük hareketini anlamış ve çözmüş değiller. Kürtler 3 yıldır doğan her çocuğa Sara, Rojbin ve Ronahi ismini koyuyor. Binlerce Sakine, Leyla ve Fidan doğdu. Bugün 4 parça Kürdistan’da bu 3 kadının direnişi sürüyor. Kürt halkı bu cinayetin hesabını soracaktır. Direnerek, arkadaşlarımızın intikamını alacağız. Biz burada bir kere daha onlara sesleniyoruz: Bu zihniyetin sonunu getireceğiz. Bütün şehitlerimizin intikamını alana kadar mücadelemiz sürecektir. Katilleri çok iyi tanıyoruz. O çocuk öldürenleri iyi tanıyoruz. Dönemin başbakanı Erdoğan halkımızın katilidir. Kürt kadını bugün Şengal’de, Rojava ve Kuzey Kürdistan’da öncü güç olarak direnmektedir. Kuzey Kürdistan özerklik için direniyor. Bu Saraların yarattığı mücadelenin sonucudur.”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.