HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Cenazeleri Kaçırmak için Yeni Yöntem Yasallaştı!

Adli Tıp Kurumu (ATK), yönetmeliğinde yapılan değişiklikler ile devletin cenazeleri kaçırıp defnetmesi için düzenleme yaptı. Yapılan düzenlemenin cenazelerin kaçırılmasına veya sahipsiz bırakılmasına neden olacağı öngörülüyor. Cenazelerin korsan bir şekilde kaçırılarak gömülme girişimleri için yönetmenlikte yapılan değişikli Resim Gazete'de yayınlandı. Konuya ilişkin Halkın Hukuk Bürosu tarafından yayınlanan açıklamada, “Siz Katlediyorsunuz! Uzak Durun Ölülerimizden! Cenazelerimizin Kimsesizler Mezarlığına Gömülmesine İzin Vermeyeceğiz!” denildi

Adlî Tıp Kurumu Kanunu Uygulama Yönetmeliğinin 10'uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (c) bendinde yer alan cenazelerin "Belediyeye teslim edilir" ibaresi "Belediyeye veya mülki idare amirliğine teslim edilir" şeklinde değiştirildi.

Düzenlemede yapılan değişiklik şöyle, "Cenazelerin kimliği tespit edilmiş olmasına rağmen ailesi veya yakınları tarafından üç gün içinde teslim alınmayan cesetler de belediyeye veya mülki idare amirliğine gömülmek üzere teslim edilir"

Yönetmenliğe ayrıca "Cevap verilmesine rağmen ailesi, yakınları veya yetkili temsilciliklerce üç gün içinde teslim alınmayan" ibaresi de eklendi.

Yapılan değişiklikle özellikle devrimci, demokrat kişilerin cenazelerinin kaçırıp, sahipsız bırakılma ve anmaların önüne geçilmeye çalışılıyor. Öte yandan son süreçte Kürdistan bölgesinde katledilen, infaz edilen onlarca kişinin cenazelerinin sahipsiz bırakılmak isteniliyor.

Halkın Hukuk Bürosu’ndan Açıklama

Cenazelerin korsan bir şekilde kaçırılarak gömülme girişimleri için yönetmenlikte yapılan değişikliğin Resim Gazete'de yayınlanmasının ardında ise Halkın Hukuk Bürosu tarafın yazılı açıklama yapıldı. Yayınlanan açıklamada yönetmenliğe ilişkin tepki gösterilerek, devletin yasalaştırdığı bu uygulamanın kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Konuya ilişkin Halkın Hukuk Bürosu yaptığı açıklamada, her şeyden önce sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması, cenazelerin ailelere teslim edilmesi gerektiğini ve halka karşı işlenen suçların cezalandırılması gerektiği vurgulandı. Halkın Hukuk Bürosu’nun açıklamasında şöyle denildi;

“Ölülerimizden korkuyorlar çünkü ölenler yitip gitmiyor. Çünkü biliyorlar ki ölenlerin yerlerini yenileri alıyor; artarak ve büyüyerek. Çünkü onlar genç yaşlı, erkek, kadın, çocuktular… onlar bu toprakların insanlarıydılar; onlar esnaf, fabrika işçisi, belediye işçisi, belediye başkanı, belediye meclisi üyesi, gazeteci, öğretmen, avukat, doktor, fırıncı, çoban, berber, bakkal, çiftçi, Irgat hemşire ve bil cümle koca bir halktılar …. Direnen halk. Direnen Kürt halkı. Hendekle, barikatla direnen bir halk… Direnen bir halkı öldürerek bitiremezsiniz.

Sokağa çıkma yasağı uygulanan ilçelerde hayatını kaybeden 50 kişi defnedilmek için beklerken, 7 Ocak 2016 tarihinde aniden değişen yönetmelikle, üç gün teslim alınmayan cenazelerin belediye veya mülki amire teslim edilerek gömülmesi kararlaştırıldı.
Resmi Gazete’de yayınlanan kararla, Adli Tıp Kurumu Kanunu Uygulama Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı.

Yeni yönetmelik maddesine göre, kimliği tespit edilmiş olsa bile yakınlarının üç gün içinde almadığı cenazeler gömülmesi için belediye veya devlet makamlarına teslim edilecek.
Resmi Gazete’de yayınlanan değişikliğin tam metni şöyle:

“1/7/2004 tarihli ve 25539 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Adlî Tıp Kurumu Kanunu Uygulama Yönetmeliğinin 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (c) bendinde yer alan ‘belediyeye teslim edilir.’ ibaresi ‘belediyeye veya mülki idare amirliğine teslim edilir. Kimliği tespit edilmiş olmasına rağmen ailesi veya yakınları tarafından üç gün içinde teslim alınmayan cesetler de belediyeye veya mülki idare amirliğine gömülmek üzere teslim edilir.’ şeklinde değiştirilmiş ve aynı bende ‘cevap verilmeyen’ ibaresinden sonra gelmek üzere “veya cevap verilmesine rağmen ailesi, yakınları veya yetkili temsilciliklerce üç gün içinde teslim alınmayan” ibaresi eklenmiştir.”

Bu durumda, ailelerin operasyonlar ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle alamadıkları cenazeler bekletilmek ya da HDP’li belediyelere verilmek yerine valilik ve kaymakamlıklara teslim edilip, böylece de doğrudan kimsesizler mezarlığına gömüleceklerdir.
Sanmayın ki o cenazeler kimsesiz, sahipsiz… Sizden de faşist düzeninizden de halkın acısını anlamanızı beklemiyoruz. Şunu bilin ki: Hiç kimsenin cenazesini ortada bırakmak gibi bir düşüncesi yok. Bırakın bu kirli, pis ayak oyunlarını, o cenazeler halkın bir parçasıdır. Cenazeleri ailelere teslim edin… Bunun için de sokağa çıkma yasağını ve operasyonları durdurun.

Faşizmin hukuku ve ahlakı yoktur. Bu düzenlemenin de yasayla, hukukla, vicdanla, ahlakla alakası yoktur. 90’larda gerilla cenazeleri kimsesizler mezarlığına gömülüyordu şimdi de aynı yöntemi tüm halka uygulamak istiyorlar. Bu düzenleme, devletin direniş karşısında nasıl çaresiz duruma düştüğünü göstermektedir.

Kürt halkı her şeye rağmen evlatlarına ve onuruna sahip çıkmaya devam ediyor, edecek.
Biliyoruz ki, yaşatmaya çalıştıkları korku dünyası alaşağı edilecektir. Tanklarınız, silahlarınız, hapishaneleriniz, türlü dalavere, türlü oyunlarınızla Kürt halkını teslim alamaz, yenemezsiniz.
Katledildikten sonra 7 gün boyunca vurulduğu yerde bekletilen Taybet ananın kızının sözleri bu yenilmezliğin kanıtıdır: “Bunun hesabı sorulacak. Hepimizi katletsen de biz bu davadan vazgeçmeyeceğiz.” “Bu ahlaksız, insanlık dışı zihniyet bu topraklarda kaybedecektir”
Taybet anaların elleri gece gözlerinizi kapadığınızda yakanıza yapışacak.” Direnen Kürt halkı asla yenilmeyecek!”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7647 Satış3.7497 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.7123 Satış 4.6935

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.