HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolari

Dersim’de Patlayan Mayına İlişkin Açıklama

Dersim'de ormanlık alanda hayvanlarını otlatan Hakan Güngörmüş, arazide gezdiği esnada hayvanların bastığı mayının patlaması sonucu ağır yaralandı. Hakan Güngörmüş’ün ağır yaralanmasını ve patlayan mayına ilişkin Dersim Halk Cephesi yazılı açıklama yaptı.

Dersim’in kent merkezinde bulunan Kuri Sıpi Mevkii'ndeki ormanlık alanda hayvanlarını otlatan 30 yaşındaki Hakan Güngörmüş, 12 Haziran günü hayvanlarının bastığı mayının patlaması sonucu isabet eden şarapnel parçalarıyla ağır yaralanırken, patlamada çok sayıda hayvanı da telef oldu. Yaşanan olaya ilişkin 13 Haziran günü Dersim Halk Cephesi yazılı açıklama yaparak, “Doğamıza, toprağımıza ve evlatlarımıza sahip çıkacağız! Dersim mayınlardan temizlensin!” dedi.

Dersim Halk Cephesi, “Dersim’de Patlayan Mayınlar Halkı ve Doğayı Yok Etmek İçin Döşenmiştir!” başlıklı açıklamasında şöyle denildi; “Dersim’de mayın patlaması sonucu halktan bir kişi yaralandı.

Dersim merkezde Kuri Sıpi Mevkii’ndeki ormanlık alanda hayvanlarını otlatan 30 yaşındaki Hakan Güngörmüş, hayvanlarının bastığı mayının patlaması sonucu isabet eden şarapnel parçalarıyla ağır yaralandı. Mayının patlaması sırasında çok sayıda hayvan da telef oldu. Patlama sesiyle bölgeye giden köylüler, Güngörmüş’ü yaralı olarak görünce sağlık ekibine haber verdi. Bölgeye gelen sağlık ekibi ağır yaralı olan Güngörmüş’e ilk müdahalenin ardından ambulansla Tunceli Devlet Hastanesi’ne götürdü. Burada ameliyata alınan Hakan Gündoğmuş, ardından Elazığ’daki Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne gönderildi.

Dersim halkı yıllardır devletin toprağa gömdüğü bu mayınlar yüzünden yaylalara çıkamamakta, hayvanlarını otlatamamaktadır. Halkın can güvenliği kalmamıştır. Doğasıyla iç içe yaşayan Dersim halkı bu şeklide gizli gizli katledilmeye çalışılmaktadır.  Böylece halkın evlatları daha kolay katledilecek dersim insansızlaştırılacaktır.”

Patlamanın ardından ağır yaralanan Güngörmüş’ün ise kaldırıldığı Dersim Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak,
ameliyata alındı. Hakan Güngörmüş'ün hayati tehlikeyi atlatamaması üzerine Elazığ'daki Fırat Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.