HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolari

Marmara Üniversitesi'nde Direniş Sürüyor

Marmara Üniversitesi öğrencileri 5 gündür direnişi sürdürüyor. Direnişe ilişkin Dev-Genç yazılı açıklamada bulunarak, “Evet diyoruz ki Üniversiteler birer sorun yumağına dönüştürüldü. Ki kafası bulanık, doğru düşünemeyen bireyler yetiştirsin diye. Aslında bu Faşizmle birebir ilgili bir durum. Faşizmin kültürel ve ekonomik yönünü ortaya çıkarıyor.” dedi.

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği öğrencileri sorunlarının çözülmediği için 5 gündür direnişte. 3 Haziran günü direnişte olan 5. sınıflar hasta bakmadı. Okula girmeme kararı alan öğrenciler, okul girişinde beyaz önlükleriyle oturma eylemi yaptı.

Konuya ilişkin Dev-Genç ise 3 Haziran günü yazılı açıklama yaparak, öğrencilerin eğitim hakkının engellenemeyeceği, uygulamaların kaldırılması gerektiğini savundu. Açıklamada şöyle denildi; “Bugün, öğrenci gençliğin bir direnişine daha tanık oluyoruz. Marmara üniversitesi öğrencileri ve diş hekimliği fakültesi öğrencileri Bütünleme sınavlarının kaldırılmasını protesto etmek, haklarını geri almak ve Diş hekimliği fakültesinde yapılan hukuksuz, mantıksız uygulamaların kaldırılmasını istemek için 4 gündür direnişteler.

Evet diyoruz ki Üniversiteler birer sorun yumağına dönüştürüldü. Ki kafası bulanık, doğru düşünemeyen bireyler yetiştirsin diye. Aslında bu Faşizmle birebir ilgili bir durum. Faşizmin kültürel ve ekonomik yönünü ortaya çıkarıyor. Gençlikten korkusunu ortaya çıkarıyor. Bu saldırıları sadece üniversitenin özgülünde değerlendirmek yanlış olur, dediğimiz gibi bu saldırılar belli bir planın bir parçasıdır. Tamamen bir baskı unsurudur ve teslim alma aracı olarak kullanılmıştır. Yoksa sorun BÜT’lerin kaldırılması değil. Tek başına bu sebep, bir öğrenci direnişine sebep olamaz bu denli saldırıları olduğu bir dönemde. Belli bir birikim sonucu ortaya çıkmıştır bu direniş ortaya. Artık yeter demiştir öğrenciler ve direnişe geçmiştir.

Bu düzen, öğrenciyi ülkenin geleceği değil de, sömürülecek bir iş gücü ve parasal kaynak olarak görmüştür. Bütünlemelerin kaldırılması demek, okulun uzaması demektir. Okul uzadıkça da sermaye çarkları daha hızlı dönecektir.9-10 ay öğrenciyi acımasızca sömüren düzen 2-3 ay daha sömürmeyi planlıyor.

Sorun sadece sömürü değildir. Tüm bu dayatmaları göz önünde bulundurduğumuzda aslında bu politikalar öğrencileri sindirme, ses çıkaramaz hale getirme amaçlı bir plandır. Ama bir şeyi en fazla ne kadar sıkıştırabilirsiniz ki? Öfkenin patladığı zamanlar da olur böyle.

Bütünlemeleri geri istemek ufak bir hak talebidir ve bu bile faşistler tarafından saldırıya uğramıştır. Biz her zaman diyoruz en ufak hakkımız için en büyük bedelleri ödemeyi göze almazsak yok olur gideriz diye. İşte burada bunu yeniden anlıyoruz. Bu ülkede demokrat olmak, bile çok büyük bedeller gerektirmektedir. Ve devrimciler nasıl direnileceğini gösterdi. Şimdi sıra bunu uygulamada.

Marmara Üniversitesi öğrencileri 4 gündür direnişi sürdürüyor. Bu süreçte üniversitelerde böylesi seslerin çıkması önemlidir. Karanlığın delinmesinde öğrenci gençliğe örnek direnişlerden bir tanesidir, ilerletilmesi, genişletilmesi gereken bir direniştir. Ve ısrar edildiği, direnildiği sürece de kazanılacak bir direniştir. Çünkü tarih, bilim der ki; Direnmeyen çürür, direnen kazanır! Marmara Üniversitesinde hakları için direnen öğrencilerin yanında, arkasındayız.”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7647 Satış3.7497 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.7123 Satış 4.6935

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.