HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Fransa Olağanüstü Hali Uzattı!

Fransa’da geçtiğimiz 13 Kasım’da yaşanan katliamın ardından yürürlüğe konulan Olağanüstü hal uygulaması Temmuz ayının sonuna kadar uzatıldı. Fransız İstihbaratı ülkenin yeni “terör” saldırı hedefinde olduğunu ve bu konuda tedbirlerin artırıldığı duyurdu. Fransa Ulusal Meclisi olağanüstü hali Temmuz ayın sonuna kadar uzattı.

Fransa’da 26 Mayıs günü son bulması beklenen Olağanüstü hal Temmuz ayının sonuna kadar Ulusal Meclisi tarafından tekrardan uzatıldı. Fransa Ulusal Meclisi’nin kararında, , Fransız İstihbaratı ülkenin yeni terör saldırıların hedefinde olduğu duyurması, 10 Haziran-10 Temmuz tarihleri arasında Avrupa Futbol Şampiyonası'na ve 2 Temmuz'da "Tour De France" bisiklet turu da düşünülerek uzatıldığı belirtildi.

Fransız İstihbaratı ülkenin terör saldırıları hedefinde olduğunu ve tedbirlerin artırdığını belirtti. Ulusal Meclis ise buna dayanarak Olağanüstü hali üç ay daha uzattı. Uygulamada olan olağanüstü halin 26 Mayıs günü son bulması bekleniliyordu. Fransa devleti kendi halkının güvenliği için olağanüstü hali devreye soktuğunu belirtmekte!. Oysa terör hedefinde olduğu iddia edilen ülkede, 10 Haziran- 10 Temmuz tarihleri arasında Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak ve Fransa’da ikinci büyük etkinlik olan dünyanın en eski spor yarışması olan 103. Fransa Bisiklet Turu 'Tour de France' yarışmasın 2 Temmuz'da başlayacak. Terör saldırılarının riski büyük ise o zaman neden özellikle de yüz binlerce kişinin katılacağı bu iki etkinlik iptal edilmediği sorusu akıllara getirilmekte. Ulusal Meclis, uygulamanın halkın güvenliği için yürürlüğü konulduğunu belirtmekte. Oysa her iki etkinlikte Fransa’da milyonlarca kişi sokaklarda bulunacak.

Gerek Avrupa Futbol Şampiyonası gerek ise Fransa Bisiklet Turu için olağanüstü güvenlik önlemleri alıp etkinliklerin gerçekleşmesi için her tür olanağını kullanacağını ifade ediyor Fransa devleti. Öte yandan ise iki aydır ülke genelinde hükümetin yeni çalışma yasasına karşı alanlarda yer alan sendikalara, öğrencilere ve demokratik kitle örgütlerinin eylemlerine yönelik güvenlik güçlerinin saldırıları ve valiliklerin yasaklama kararları gelmektedir.

Tamamen Fransa’daki halkların geleceğini karartacak çalışma yasasına karşı düzenlenen her eylem son süreçte güvenlik güçlerinin şiddeti ve terörüne sahne olmaktadır. Öğrenciler ve emekçiler sokak ortasında coplanıyor, tartaklanıyor, linçe uğruyor ve gözaltına alınıyor.

Kendi halkının çıkarı için çaba sarf etmeyen tüm yasakçı politikalara başvuran Fransız devleti, söz konusu ekonomik çıkarlar olduğunda ise halkın güvenliğini hiçe saymaktadır. Bu tür uygulamalar için tüm olanaklarını seferber etmektedir. Fransız halkının da tepki gösterdi devletin şiddetli müdahalelerine rağmen güvenlik güçlerinin şiddeti ve valililerin olağanüstü hal uygulamasına dayanarak yasakçı tutumları bitmek bilmiyor.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.