HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolari

HDP’liler Alkışladı… CHP Genel Kurulu Terk Etti!

TBMM Genel Kurulu'nda dokunulmazlıklarla ilgili teklifin kabul edilmesinden sonra HDP'lilerden alkışlı protesto geldi. HDP’li Milletvekilleri toplu fotoğraf çekti. CHP'liler Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklik ile ilgili sözleri nedeniyle genel kurulu terk etti.  DEP'li milletvekillerin avukatı Yusuf Alataş, dokunulmazlıkların kaldırılması uluslararası hukuka ve Anayasa'ya ve Ceza Hukuku'nun temel ilkelerine aykırı olduğunu belirtti.
   
HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, oylama sonrası HDP'lilerinin toplu olarak çektirdikleri fotoğrafı Seyit Rıza'nın "Biz sizin hilelerinizle baş edemedik bu bize ders olsun. Ama sizin önünüzde diz çökmedik bu da size dert olsun" sözüyle paylaştı.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili teklifin kabul edilmesinden sonra AKP'li milletvekilleri sonucu alkışlarken, HDP’li milletvekilleri de AKP'li milletvekillerini alkışlayarak tepkilerini dile getirdiler. Tamamen hukuki hiç bir yanının olmadığı teklifin iktidardaki AKP’nin çıkarı doğrultusunda tasarlandığı belirtiliyor.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik Anayasaya değişikliğinin ikinci tur oylamasının yapıldığı Meclis Genel Kurulu'nu Meclis Başkanı İsmail Kahraman açtı. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclis Başkanı Kahraman'a 'laiklik' ile ilgili sözlerinden dolayı şunları söyledi;  “Bu oturumu sizin yönetmenizi uygun görmüyoruz. Böyle bir tabloda dokunulmazlıkların konuşulacağı ortamda laikliğe aykırı sözlerle ilgili sizinle ilgili fezleke gelmemiştir. Böyle bir toplantıyı yönetme durumunuz olmadığını yüksek sesle belirtmek istiyorum. Bu sözün ne anlama geldiğini kamuoyu vicdanının tatmin edici şekilde açıklamanız gerekir"

CHP'liler Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklik ile ilgili sözleri nedeniyle genel kurulu terk etti. Kahraman, kendisine defalarca sorulan 'Laik Cumhuriyet'e bağlı mısınız?" sorusuna cevap vermedi. Laikliğin dibe vurduğu bir ülkede halen laiklik üzerine tartışmaların yapılması yersizdir.Tamamen din ticareti üzerine politika yapan bir hükümetten başka ne beklenir?

DEP'li milletvekillerin avukatı Yusuf Alataş, dokunulmazlıkların kaldırılması uluslararası hukuka ve Anayasa'ya ve Ceza Hukuku'nun temel ilkelerine aykırı olduğunu belirtti. Avukat Alataş şunları söyledi; “Bu aykırılığı ana muhalefet partisi lideri açıkça dile getirdi. Ama destekleyeceklerini belirtti. Onlar için Uluslararası hukuka, Anayasa'ya, hukuka uygunluk en demokratı için bile geçerli değildir. Önemli olan Kürtlerin siyaset yapma, farklı düşünceleri ifade etme, Kürtlerin hak ve özgürlüklerini savunma konularında Kürtlere engel olmak önlerine set olmaktır.

Savcılık devreye girecek, bazı milletvekilleri hakkında tutuklama kararı verilecektir. Bunların konuyu yargıya intikal ettirip, yargının dava açmasını ve dava sonucunu beklemeleri söz konusu değildir. Bu tamamen gözdağı amaçlı yapılan bir şeydir. Bütün hukuk bir kenara itilmiş durumdadır. Onların milletvekillerin tutuksuz yargılanma haklarını göz önünde bulunduracaklarını düşünmek fazla iyimserlik olur.

Bütün bunların anlamı Kürtler bizim izin verdiğimiz ölçüde bizim koyduğumuz kurallara uyduğu sürece siyaset yapabilirler. Kürtlerin kendi özgün haklarını savunma gibi hakları söz konusu olamaz. Bizim koyduğumuz kuralları eleştirme bizim düşüncelerimizi eleştirme farklı taleplerde bulunma gibi taleplerde bulanamazlar. Bu birlikte yaşamanın asgari koşullarını yok ediyor. Çünkü eğer halklar insanlar topluluklar farklılıklar bir arada yaşamayı öngörüyorlarsa, ister istemez birbirlerinin haklarını özgürlüklerini de gözetmek durumundalar. Tek taraflı dayatmayla birlikte yaşamak sürdürülebilir bir yaşam mümkün değil. Gerçekte düşman olurlar”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.