HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

“Suriye Halkının Yanındayız”

Hama ve Humus arasında bulunan, çoğunlukla Alevilerin yaşadığı Zara köyünde 12 Mayıs günü El Kaide'ye bağlı El Nusra ve Ahraraş Şam, Ehliye Sünnet Tugayları’nın yaptığı katliama ilişkin Fransa Anadolu Alevi Hareketi yazılı açıklamada bulundu. Fransa Anadolu Alevi Hareketi yaptığı yazılı açıklama ile katliama tepki gösterirken, Suriye halkının yanında olduğunu vurguladı.

Fransa Anadolu Alevi Hareketi’nin yaptığı yazılı açıklamayı yayınlıyoruz:

SURİYE'DE KATLİAMLARLA ALEVİ HALKI TESLİM ALINAMAZ
 
EMPERYALİZMİN ÇOCUKLARI KARDEŞLERİMİZİ KATLEDİYOR

13 Mayıs günü Emperyalizmin beslemesi katil çeteler, yeni bir katliam videosu yayınladılar.  12 Mayıs günü El Kaide'ye bağlı El Nusra ve Ahraraş Şam, Ehliye Sünnet Tugayları adı altındaki halk düşmanları, Hama ve Humus arasında bulunan, çoğunlukla Alevilerin yaşadığı Zara köyünü basarak onlarca kişiyi katlettiler.
 
Çeteler katliamlarını çektikleri video ile dünyaya duyurdular. Genç-yaşlı, çocuk-kadın demeden 100'den fazla kişi katledildi. Alevi Halkın yaşadığı bir köy haritadan silinmeye çalışıldı.
 
Bu olaydan bir gün önce ise BM güvenlik konseyinde halka karşı savaşan, bu halk düşmanlarının "Terör örgütü listesi" ne alınıp alınmaması oylandı. ABD, Fransa, İngiltere gibi emperyalistler ile işbirlikçileri Ukrayna bu oylamada "El Nusra" dışında Zara katliamına katılan diğer halk düşmanlarının "Terör listesi"ne alınmasına karşı çıktılar.
 
Emperyalistler dünya halklarının gözünün içine baka baka kendi çocuklarına sahip çıktılar. Katliamların arkasında durduklarını bir kez daha kanıtladılar...
 
Elbetteki emperyalistlerin "terör listeleri" bizim açımızdan belirleyici değildir. Ancak bu oylama katillerin emperyalistler tarafından desteklendiğinin bir kanıtıdır. 
Bağımsızlık ve adalet için mücadele edenler "terör listeleri"nde en başlarda yer alırlarken, halkları katleden, kafa kesen caniler bu listelerin dışında tutulmaktadırlar. Çünkü bu katiller emperyalistlerin çıkarları doğrultusunda kullandıkları uşaklarıdır.
 
Alevi Halkımız;

Zara'daki katliam emperyalistlerin katliamıdır. Emperyalistlerin ve AKP iktidarının silahlandırdığı, desteklediği katiller kardeşlerimizi katletmeye devam ediyorlar.
Zara katliamı emperyalistlerin çıkarları için halkları katletmekten çekinmeyeceklerini bir kez daha göstermiştir. Bu katliamdan Emperyalistler ve faşist AKP iktidarı doğrudan sorumludurlar.
 
EMPERYALİZM SAVAŞ VE KATLİAM DEMEKTİR
 
KATLİAMLARA SES ÇIKARMAYANLAR KATLEDİLİRLER
  
Emperyalizmin uşakları Zara'da yeni bir katliam gerçekleştirdiler.  Bu katliamlara karşı çıkmak, katliama karşı sessiz kalmamak hepimizin görevimizdir. Katledilenler Alevi olabilir, Arap olabilir veya başka halklar olabilir. Ancak dünyanın neresinde olursa olsun katledilen halkların yanında olmak durumundayız.
 
Katledilen halkların acısını içinde hissetmeyenler, yüreği halkların acısıyla yanmayanlar kendi acılarını yaşadıklarında yanlarında kimseyi bulamazlar. Yanı başındaki halkın katledilmesine sessiz kalanlar kendi katliamlarının da zeminini hazırlarlar.
 
Çünkü emperyalistler ve onların katilleri katliamları karşısında örgütlü bir güç bulmadıklarında, halklar sessiz kaldığında bundan cesaret alırlar. Buna izin vermemeliyiz. 
 
Peki ne yapacağız?
 
Örgütleneceğiz.
 
Emperyalizme ve faşizme karşı örgütleneceğiz.
 
Halkların tek silahı kendi örgütlülükleridir. Tarih ezenle ezilen arasındaki savaşlar tarihidir. Bu tarihte hep katledilen, hep ezilen olmamak için örgütlenmeli ve mücadele etmeliyiz. Kendi iktidarımız için mücadele etmeliyiz.
 
Bugün Zara'da katliam yapanları silahlandıran, destekleyen faşist AKP'nin sofralarında karınlarını doyuranlar, katillerle el sıkışıp kanlarımız üzerinden "barış" pazarlıkları yapanlara artık inanmamalıyız.
 
Bizim için gerçek barış sadece ve sadece kendi iktidarımızda olacaktır. Egemenler halk iktidarının hayal olduğunu söylüyorlar. Ancak biz biliriz ki; her büyük toplumsal değişim önce bir hayalle başlar. Hayalleri olmayanların, amaçları da olmaz. Amaçları olmayanların ise gelecekleri olmaz.
 
Bizim geleceğimiz sosyalizmdedir. Sosyalizm tek kurtuluş yolumuzdur. Çünkü sosyalizm halkların kendi kendilerini yönettikleri tek sistemdir.
 
Sosyalizm için örgütlenmeliyiz.
 
Kendi iktidarımız için örgütlenmeliyiz.
 
- ZARA KATLİAMININ SORUMLUSU EMPERYALİSTLER VE ONUN KİRALIK UŞAKLARI İLE AKP FAŞİZMİDİR
 
- SURİYE HALKININ YANINDAYIZ
 
- ANADOLU ALEVİ HAREKETİ SAFLARINDA EMPERYALİZME VE İŞBİRLİKÇİLERİNE KARŞI ÖRGÜTLENELİM
 
- ALEVİYİZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ
           
FRANSA ANADOLU ALEVİ HAREKETİ

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7647 Satış3.7497 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.7123 Satış 4.6935

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.