HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Phalsbourg’ta CHP'nin Demokratik Panelinde Dokunulmazlık Konuşuldu

Phalsbourg şehrinde 5 Mayıs akşamı aralarında Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı ve Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin katıldığı “Demokratik Türkiye Paneli” düzenlendi. Paneli izlemek için Phalsbourg Belediye başkanı Sayın Dany Kocher  da katıldı.

Panele Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, CHP Strasbourg Birliği Başkanı Mustafa Kemal Özçelik ve Parti Meclisi Üyesi Emre Çam katıldı. Panelin giriş konuşmasını Phalsbourg Alevi Kültür Merkezi başkanı Yaprak Zorlu yaptı.
Yaprak Zorlu şunları söyledi; “Bugün milletvekillerimizin burada bulunması bizleri onurlandırıyor.
Phalsbourg küçük bir köy ama çok aydın, siyasetçi, yazar, devrimci, akraba yoldaş çok değerli insanların durakladığı bir yer.
Hepimizin Türkiye’de gündemdeki olaylara ilişkin veya yaşayan hukuksuzluk, adaletsizliğe karşı CHP’nin tavrına ilişkin sorularımız vardır.
Cumhuriyet, Özgür basın,  gazetecilik mesleği için paylaşımlar da bulunduk. Bugün Cumhuriyet e yapılanlar eskiden Uğur Mumcu veya Metin Göktepe’ye yapılanların devamı.
 Türkiye bu duruma gelmesin diye mücadele eden devrimciler, öğrenciler, Çağdaş Hukuk Derneği avukatları, Halkın Hukuk Büroları, devrimci kitleleri oluşturan mücadele eden yazarlar, sanatçılar Grup Yorum vs halen saldırı altındalar.
İster İstanbul tanınmış büyük semtlerindeki gazete olsun ister gazı Okmeydanı’nda ki bir Yürüyüş dergisi olsun hepsinin bir ortak mücadelesi var. O da özgürlük eşit yurttaşlıktır.

Adalet Berkin in ekmeğindedir
Adalet Hasan Ferit in cesaretindedir
Adalet Günay’ın gülüşündedir
Adalet Dilek’in gözlerindedir.”

Milletvekilleri tek tek söz alarak Türkiye’deki gelişmelere ilişkin bilgilendirmede bulundular.

Sayın Zeynep Altıok söz alarak CHP’nin yurtdışına bakış açısını, Türkiye’de halklara ve inançlara yönelik yaşanan adaletsizlikten söz etti. Dersim’de yaşanan katliamın yıl dönüme ilişkin ve Maraş’ta yaşanan direnişe verdikleri direnişten söz etti. Türkiye’de Türkü, Kürdü ve Ermenisi ile tüm halkların eşit olması gerektiğini ancak hükümetin halklar arasında ayrışma yapmak için her tür politikaya başvurduğunu aktardı. Türkiye’deki Güney Doğu, Kürt sorunu, Alevilere tanınmayan inanç özgürlüğüne değindi, Madımak filmi üzerine kendi duygularını paylaştı.

Altıok’un ardından söz alan Sayın Hilmi Yarayacı ise Türkiye’de yaşanan adaletsizlikten, hukuksuzluktan ve kirli siyasetten söz etti. Yarayıcı, iktidardaki AKP hükümetinin adaleti ve hukuku tanımadığını ve bundan dolayı da Türkiye’de ne hukukun ne de adaletin işlediğini söyledi. Ortadoğu ve komşu ülkelerde yaşanan şiddetin çözümü için hükümetin hiçbir politikasının olmadığını belirterek, Hatay, Adana, Antep ve Kilis’te yaşanan şiddetin ancak ciddi durumun ele alınmasıyla sorunun gidilebileceğini aktardı. Suriye’de yaşanan kirli siyasette AKP hükümetinin para karşılığı ülkeyi savaş ortamını çevirdiğini ve bunda çıkarlar doğrultusunda yaptığını ve insan ölümlerine savaşlara karşı olunması gerektiğini belirtti.  Hilmi Yarayıcı, Anayasa Komisyonu’nda yaşanan kavga ve dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin AKP hükümeti tarafından oynanan oyuna açıklık getirerek, “O milletvekillerinin dokunulmazlıkları için gösterilen gerekçelerinin hiçbir hukuk dayanağı yoktur! 72.’sinin CHP’si olmayacağız.” dedi. Hilmi Yarayıcı Aleviler konusunda ise, “Aleviler bugüne kadar inançlarına yerine getirmek için devletin yardımları ihtiyaçları olmadı. Bundan sonra da bu inancın sürmesi için ilayi ki yardıma ihtiyaç yoktur. Ancak birlik sağlanarak bu inancı daha iyi yaşatabiliriz.”

Ali Haydar Hakverdi ise söz alarak, öncelikle Küba’da geçirdiği 1 Mayıs’a ilişkin bilgi vererek, örgütlenip, var olan kirli siyasetin yerine temiz toplumun yöneteceği ve politikalarının uygulanacağı bir sistemin ancak Türkiye’yi yönetebileceğini aktardı. Hukuksuzluğun diz boyu olduğu Türkiye’de yaşanan adaletsizliğe değindi.
Hakverdi, Diyanet’e de değinerek, Diyanet’in günümüzde var olduğunu, iktidarın bunu daha çok ticaret için kullandığını belirtti. Genel merkezlerimizden alınan ortak karar ile tüm cemevlerine desteğin verilmesi gerektiği bilinmektedir.

Phalsbourg Belediye Başkanı Dany Kocher ise söz alarak, milletvekillerini şehirlerinde ağırlamakta duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kocher, Phalsbourg’ta Türklerin geçmişten beri yerleşik halk olduğunu, şehrin ekonomisine büyük katkı değindi.

Panelin ikinci bölümünde ise katılımcıların sorularına milletvekilleri cevap verdi.

Phalsbourg’ta düzenlen panel ile CHP’li Milletvekilleri, farklı düşüncelerin ortada olmasına rağmen ortaklaşa birleşilebilenecek ortak noktanın ise AKP faşizmine karşı olmak olduğunu ve binin için mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı.

Panel son olarak Hilmi Yarayıcı’nın Çav bella parçasını söylemesi ile son buldu.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.8093 Satış3.7941 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6538 Satış 4.6353

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.