HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

CHP Strasbourg Birliği’nin 1. Yıl Dayanışma Gecesi

CHP Strasbourg Birliği’nin 1. Yıl Dayanışma Gecesi 4 Mayıs akşamı Strasbourg şehrinde yapıldı. Geceye Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok,  Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı ve Parti Meclisi Üyesi Emre Çam katıldı.

Strasbourg’ta dün akşam düzenlenen CHP Strasbourg Birliği’nin 1. Yıl Dayanışma Gecesi’ne Genel Başkan Yardımcısız Zeynep Altıok,  Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, Parti Meclisi Üyesi Emre Çam CHP Fransa, Strasbourg ile Lyon Birliği Başkanları katıldı. Aralarında Phalsoburg Alevi Kültür Merkezi başkanı Yaprak Zorlu, Strasbourg ve çevredeki şehirlerden konuklar yer aldı.

Kürsüde söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, gündemi değerlendirdi.

Sayın Zeynep Altıok’un ardından söz alan Hilmi Yarayıcı gündemde yaşananlara değinerek şunları söyledi; “İnanın ki biz mecliste sinirden oturamıyoruz. Diyeceksiniz ki ne işe yarıyorsunuz. Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Buna inanın, bütün milletvekili arkadaşlarımızla, tüm muhalefete olan tüm dostlarla. Ayakta kalmaya, direnmeye ve bu değerleri savunmaya sahiplenmeye çalışıyoruz. Ancak ne yazık ki seçim çalışmalarımızda da söylüyoruz ya, iddialı olabilmeliyiz. Destek olmalıyız. İşte orada onu görebiliyorum. Yani biz iktidar olamazsak, işte çoğunluğuna dayanaklı bir sistem olduğundan dolayı, el kaldırıp indirme söz konu olduğundan dolayı, kabul edilip edilmediği denildiğinde, ‘kabul edilmiştir’ deyip ‘güle güle’ diyebiliyorlar bize. Bütün yasaları öyle geçiriyorlar. En acısı ise bu Ensar vakfı ile ilgili böyle bir ahlaksızlık yaşanırken, bizim bakana yönelik soruşturma açılsın önerimiz kabul edilmezken, herkes sıraya geçiyor. Takı takar gibi bir merasim yaşanıyor. Ama onların tebrik ettiği, el sıktığı şey az önce söylediğim şey onur ve gurur değil ki.  İnsan hakları veya vicdan hakları değil. Çürümüşlüktür. Başka şey değildir. Dolaylısıyla, 17-25 Aralık dosyaları, o Taypeler hale gözlerimin önünde varken, o 4 bakanlar yargılanmazken, bu yolsuzluklar yapılırken, ücretler alınırken, sizlerin cebinden vergi olarak çıkarken, bunların hangi hukukuna güveneceksiniz?

Bunların hangi adaletine güveneceğiz? Bunlar varken, bir haliyle dalgın, dokunulmazlıklar kalksın diyorlar. Tamam, kalksın, ama 83. madde ile ilgili kalksın dedik. Yani kürsü dokunulmazlığı hariç tüm milletvekillerinin dokunulmazlığı kalksın dedik. Ama onlar öyle yaptılar ki, 83. maddeye ek bir madde getirdiler. Yani bir kereye mahsup, getirilen fezlekelere ilişkin, kime dava açılacaksa, hangi milletvekillerine, onların dokunulmazlıkları kaldırılacak. Ondan sonra hiç bir şey olmayacak.

Özetle şu, 16 ve 18'inde oylama olacak. Geldi önümüze diyelim, diyelim ki evet kararı çıktı. O güne kadar gündeme gelen fezlekeler gündeme gelecek. Bir kaç milletvekili özellikle, örnek verirsek HDP ve CHP milletvekilinin dokunulmazlığını kaldıracaklar. Ondan sonra ertesi gün bu iktidarın milletvekilleri suç işlediğinde o suç işlenmemiş sayılacak. İşte oyun bu. Dolaysıyla baştan beri genel başkanımızın söylediği kürsü dokunulmazlığı hariç hepimizinki kaldırılsın demesine karşılık bunlar böyle bir şeyde bulundular. Peki diyeceksiniz genel başkan evet diyor. Evet, evet diyor. Onu da anlıyorum. Sizinde anlamanızı istiyorum. Çünkü öyle bir algı yaratılmış ki bu toplumda, İnanın, ben daha öncede İngiltere'de bir konuşma yapmıştım. Duyarlılıklar bir tarafa demokrat yapı kimdir, tutucu bağnaz yapı kimlerdir diye, çoğunluğuna bir siyasi tespit ve eleştiri olarak sunmuştum. O kadar insana anlatmak çok zor. Bu algı, yani siz ‘hayır’ derseniz, bu zırha bürünmüş olursunuz.

"Korkuyorsunuz" diye birde algı yarattılar. Dolayısıyla, partimizin genel başkanı, "Eğer demokrasi adına bazı şeyler doğru noktalara oturacaksa ve hayata geçirilecekse, ben dahi bütün milletvekillerim buna hazır. Bedel ödemeye hazır" dedi. Bunları anlamak lazım. Diyeceksiniz o zaman çelişki yaşıyorsunuz. Sen niye ‘hayır’ dedin. Hayır deme gerekliliğine söylüyorum.

Ben bu iktidara güvenmiyorum. Bu iktidarın yargısına güvenmiyorum. Bu iktidarın adaletin hiç güvenmiyorum. Çünkü dokunulmazlıkları kaldırmak istedikleri şeyin hiç bir hukuki dayanağı yok. İnsani vicdani, ahlaki ve siyasi hiç bir dayanağı yok. Bir milletvekili ile ilgili ‘cenazeye gitti‘diyorlar. Cenazeye gitmek suç değildir. Diğer bir milletvekilli ile ilgili "arabasının bagajında silah bulundu" diyorlar. Savcının fezleke ile ilgili açıkladığı şeyler var. Öyle bir şey yok yalan. Tespitte yok.

Böyle bir yalanı ortadan kaldırmak için cezaevine girmek gerekiyorsa, işkence görmek gerekiyorsa bunların en önünde olacak biriyim. Çünkü bunları yaşamış biriyim. Bunlardan korkacak biri değiliz. Cezaevlerine girdiğimizde bile onların duvarlarına "Duvarınız Vız gelir, vız" diyen biriyim ben. Cezaevlerinde askıdayken beste yapan arkadaşlarınızdan biriyim. Yani umut kararlılık, direnç türküleri söyleyen biriyim ben...

Sayın Hilmi Yarayıcı konuşmasını yaptıktan sonra, müzik eşliğinde yemek yenildi.

Y.Z.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9486 Satış3.9329 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8677 Satış 4.8482

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.