HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

ÇHD İstanbul 1 Mayıs Kriz Masası'ndan Açıklama

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi 1 Mayıs 2016 Kriz Masası’nın yaptığı açıklama ile 1 Mayıs günü İstanbul’da yaşanan adaletsizliğe ilişkin bilgi verildi. 1 Mayıs 2016 Kriz Masası’nın açıklamasının yayınlıyoruz:

BASINA VE KAMUOYUNA

Geçtiğimiz üç yılda olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nın Taksim Meydanı’nda kutlanması, 1977’de bu meydanda şehit düşen işçi ve devrimcilerin anılması devlet tarafından yasaklanmıştır.

İşçi sınıfı için tarihsel bir anlamı olan 1 Mayıs’ın Taksim meydanında kutlanmasının yasaklanmasına karşı devletin defalarca AİHM tarafından mahkum edilmiş olması, devleti bu yasaklamacı tavrından vazgeçirmediği gibi izinli kutlama yapılan Bakırköy Pazar Meydanı’nda yapılan kutlamalarda da yoğun gaz saldırısı ve göz altı saldırıları ile aynı hak ihlalleri yaşanmıştır. Yine Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlamak isteyenler gözaltına alınmıştır.

Bu gayrimeşru ve hukuksuz yasaklamalar neticesinde, bu gün tespit edebildiğimiz kadarı ile İstanbul’da 5’i avukat,  11’i çocuk olmak üzere toplam 209 kişi, yakalama ve gözaltı saldırısına maruz kalmıştır. 1 Mayıs’ı kutlamak isteyenler, polis araçlarında ve gayri resmi mekânlarda kayıtsız bir şekilde tutulma gibi yöntemlerle özgürlüklerinden mahrum bırakılmışlardır.

Yine Beyoğlu’nda 1 kişi TOMA’nın altında ezilerek hayatını kaybetmiştir. İki kişi gaz kapsülüyle ağır yaralanmış ve hastanede tedavi altına alınmıştır.

Özgürlüğünden mahrum bırakılan kişiler, uzun süre darp edilmiş, ters kelepçe ile saatlerce polis araçlarında tutulmuşlardır.

Tüm bu hukuksuzluklara müdahale eden, kriz masasında hak ihlallerinin tespiti ve gözaltına alınanların hukuki sürecini takip eden avukatların İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne girişleri engellenmiştir. Polis merkezlerinde avukatların müvekkilleriyle görüşmeleri engellenmeye çalışılmış, gözaltına alınanlardan avukat yokluğunda ifade almaya çalışılmıştır. Yine nöbetçi savcılık tarafından; vekalet sunmayan,  CMK’dan görevlendirildiğine dair görevlendirme yazısı sunmayan hiçbir avukatın gözaltına alınanlarla görüştürülmeyeceği sözlü olarak ifade edilmiştir. Daha sonra nöbetçi savcılığa yapmış olduğumuz yazılı başvuru ve itirazlar sonucu saat 19.00 itibariyle gönüllü avukatlar gözaltında tutulan emekçilerle görüşebilmişlerdir.

Gözaltına alınanlardan şu ana kadar 5’i avukat, 3’ü çocuk olmak üzere 89 kişi işlemleri tamamlanarak serbest bırakılmış olup saat 21.00 itibariyle 120 kişi gözaltında tutulmaya devam edilmektedir.

Tüm kamuoyuna duyuruyoruz: Haksızlığa ve hukuksuzluğa boyun eğmeyeceğiz, her zaman emekçilerin ve direnenlerin yanında olacağız. İşçi sınıfının faşizmin barikatlarındaki hak arama hakkını, meşru direnme hakkını selamlıyoruz. Tüm bu baskıları dayanışma ile aşacağız. 01.05.2016

Kahrolsun Faşizm!

Yaşasın 1 Mayıs!

Bijî yek Gulan!

1 MAYIS KRİZ MERKEZİ

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9738 Satış3.9580 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.9014 Satış 4.8818

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.